Besin alerjileri, bir bağışıklık reaksiyonudur. Bir besine alerjiniz olduğunda, vücudunuz o besindeki proteinleri size zararlı olarak algılar. Buna karşılık, sizi korumak için o besine karşı bir savunma başlatır. Alerji belirtilerine neden olan bu “savunma” sistemi tepkisidir. Belirtiler arasında anafilaksi gibi yaşamı tehdit edebilecek durumlar ortaya çıkabilir.

En sık alerjiye sebep olan besinler şunlardır;

  • Süt,
  • Yumurta,
  • Yer fıstığı,
  • Ağaç yemişleri,
  • Balık,
  • Kabuklu deniz ürünleri,
  • Buğday ve soya fasulyesi.

Tohum alerjileri, yer fıstığı veya ağaç yemişlerine göre daha az yaygındır. Ayçiçeği tohumu alerjisi birçok yönden fıstık alerjisini taklit etme eğilimindedir.

Ayçiçeği Tohumu Alerjisi Belirtileri

Ayçiçeği tohumu alerjisi yaygın belirtileri, yer fıstığı alerjisi de dahil olmak üzere diğer birçok besin alerjisine benzer. Belirtiler hafif ile şiddetli arasında değişir.

En sık rastlanan belirtilerden bazıları şunlardır;

Ayçiçeği Tohumu Alerjisi Risk Faktörleri

Potansiyel bir ayçiçeği alerjisi için risk faktörleri değişiklik gösterir. Başka bir besine karşı da alerji öyküsü ve ayçiçeğine sık maruziyet riski artırabilir.

Başka bir besin alerjisine sahip olmak, özellikle yer fıstığı alerjisi, ayçiçeği çekirdeği gibi diğer kuruyemişlere ve tohumlara karşı da alerjik olma olasılığını artırabilir. Genel olarak çocuklar, yetişkinlere göre besin alerjisine daha yatkındır.

Ayçekirdeği ve yağı nerede saklanır?

Günümüzde besin alerjilerinin kesinleşmiş bir tedavisi yoktur. Tedavide yapılabilecek tek çözüm alerjinizin olduğu besinlerden uzak durmanızdır.

Kabuklu yemişlere, tohumlara, kabuklu deniz hayvanlarına veya yer fıstığına alerjiniz varsa, muhtemelen ömür boyu alerjiniz olacaktır.
Ayçiçeği malzemeleri yumurta malzemeleri kadar yaygın değildir, ancak ayçiçeği yiyecek ve güzellik ürünlerinde bulunabilir.

Ayçiçeği alerjiniz varsa, aşağıdakileri ürünleri kullanırken dikkatli olmalısınız:

Ayçiçek yağı

Ayçiçeği tohumu alerjisinde ayçiçek yağını kullanma kararını mutlaka alerji doktorunuzla konuşarak netleştirmeniz önerilir. Bazı yağlar elde edilirken içerisine besin proteini karışabilir ve bu da kişide alerjik reaksiyona sebep olabilir.

Ay çekirdeği

Bazı alerjiler, temastan veya hatta inhalasyondan kaynaklanan bir reaksiyonu tetikleyebilir. Tüketmeseniz bile alerjiniz olan besinle aynı ortamda bulunmak risklidir, kaçınmanız önerilir.

Ayçekirdeği ayrıca ekmeklerde, tahıllarda veya pastane ürünlerinde de bulunabilir. Tükettiğiniz her üründeki içerik bilgisini dikkatlice okuduğunuzdan emin olun.

Yemeklik yağlar

Ayçiçeği farklı yağlarla karışabilir, bu nedenle etiketleri kontrol ettiğinizden emin olun. Ayçiçeği tohumu yağı, yüksek oranda işlenmişse, alerjisi olan bazı kişiler için güvenli olabilir. İşleme, reaksiyona neden olan rahatsız edici proteinleri ortadan kaldırabilir. Bu yiyecekleri denemeden önce doktorunuza sormalısınız. Soğuk preslenmiş yağlardan kaçınmanız önerilir.

Güzellik ürünleri

Ayçiçeği tohumu yağı, şampuan, kozmetik ve losyonlar gibi birçok kozmetik ve kişisel bakım ürününde ortak bir bileşendir. Kullandığınız ürünün alerjik bir reaksiyonu tetiklemeyeceğinden emin olmak için kozmetiklerinizin ve banyo ürünlerinizin içeriğini mutlaka detaylı inceleyin.

Kuş yemi

Ayçekirdeği, birçok kuş için favori bir besindir. Evcil bir kuşunuz varsa veya ayçiçeği çekirdeği içeren kuş tohumuyla temas ederseniz alerjiniz tetiklenebilir.