Alerjik Rinit (Alerjik Nezle)

Alerjik rinit diğer adıyla alerjik nezle birçok çocuk ve yetişkinde görülebilen alerjik bir hastalıktır. Alerjik nezle çeşitli alerjenlerin burun mukozasında immünolojik inflamasyon denilen hasar sonucu peş peşe hapşırma, burun kaşınması nezle ve burun tıkanması gibi belirtilerle kendini gösteren alerjik hastalığa denilmektedir.

Alerjik nezle, saman nezlesi olarak da adlandırılmaktadır. Genelde alerjik rinit olarak bilinse de alerjik nezle ve saman nezlesi de sıklıkla kullanılmaktadır.

Alerjik Rinit (Alerjik Nezle) Görülme Sıklıkları ve Belirtileri

Türkiye’de ortalama olarak on çocuktan birinde görülmektedir.

Alejik nezlenin sıklıkla belirtileri nezle, peş peşe hapşırma, burun kaşınması ve burun tıkanması ile kendini göstermektedir.

Alerjik nezle hayat kalitesini bozarak çocuklarda öğrenme bozukluğuna de neden olabilmektedir.

Alerjik Rinit (Alerjik Nezle) Teşhisi Önemlidir

  • Alerjik Rinit belirtileri görülen her çocukta alerjik rinit olmayabilir. Sıklıkla alerjik rinit belirtileri soğuk algınlığı belirtileri ile karışmaktadır. Bu nedenle alerjik rinit teşhisi önemlidir.
  • Alerjik rinit teşhisi için öncelikle detaylı bir öykü alınır. Belirtiler sorgulanır.
  • Alerjik rinit teşhisi için burun muayenesi dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Alerjik rinitle birlike olabilen astım ve egzama yönünden de incelenmelidir.

Alerjik Rinit Teşhisi Ve Testleri

Alerjik Rinit teşhisi için bazı testler yapılır. Bu testler içinde en önemlisi alerji testleridir.Alerji testleri her yaşta yapılabilmekle birlikte alerjik rinit teşhisi için genelde 2-3 yaşından sonra yapması tercih edilmektedir. Alerji testi kandan veya ciltten yapılabilmekle birlikte ciltten yapılan testler daha doğru sonuç vermektedir. Alerji testi dışında bazen sümük tahlili, kan tahlili ve alerjik astım şüphesinde solunum fonksiyon testleri gerekebilmektedir.

Alerjik rinit belirtileri olan bir çocukta sadece bir testle teşhisi konulmaz. Teşhis bir bütün olarak değerlendirilmesi gereken bir durumdur. Alerjik rinit belirtileri, öykü ve alerji testleri ve diğer testlerle birlikte değerlendirilip kesin teşhis konulması geekmektedir. Bu teşhşsin konulması ve tedavinin planlanmasında deneyim ve eğitim çok önemlidir.

Bitkisel Tedaviler

Alerjik rinitte bazı bitkisel tedavileri faydalı bulan çalışmalar vardır. Bu bitkisel tedavilerin zararlı etkileri olabilir ve kullanılan ilaçlarla etkileşeme girebilir. Ayrıca bitkisel tedaviler güvenli bir şekilde standardize edilmemiştir ve zararlı maddeler de içerebilmektedir.

Rinit Tedavisinde Bitkisel Tedavilerin Hazırlanışı Standardize Edilmelidir

Dünya sağlık örgütü bitkisel ilaç ve karışımlarının hazırlama yöntemi, dozu, içeriğindeki bileşenler ve aktif maddelerin açıkça tanımlanması zorunludur. Sonuç olarak bitkisel ilaçlar rinit belirtilerini azaltmada etkisinin yetersiz olması, diğer ilaçalrla etkileşme olsılığı vey an etki risklerinden dolayı tavsiye edilmemektedir.

Alerjik rinit (Alerjik Nezle) çocuklarda hayat kalitesini bozabilen önemli bir hastalıktır. Alerjik rinit belirtileri burunda kaşınma, nezle, burun tıkanması ve peş peşe hapşırma başlıca belirtileridir. Alerjik rinit belirtileri olan çocuklarda alerjik rinit teşhisi konulması için alerji testleri yapılması gerekir. Sizler için alerjik rinit teşhisi ve testler nasıl yapılacağını yazdık.

Sonuç Olarak;

  • Alerjik rinit teşhisi belirtiler, öykü, muayene ve başta alerji testleri olmak üzere testler yapıldıktan sonra deneyimli ve eğitimli uzmanlar tarafından konulmaktadır.

Prof. Dr. Ahmet Akçay