Balık ve balık ürünleri insan beslenmesinde önemli bir rol oynar. Balık, değerli bir protein kaynağıdır ve büyük miktarda sağlıklı yağlar (çoklu doymamış yağ asitleri olarak adlandırılır) ve yağda çözünen vitaminler içerir. Bununla birlikte, aynı zamanda gıda alerjisinin en yaygın nedenlerinden biridir. Somon balığı alerjisi, IgE aracılı gıda alerjisidir. IgE (Immunoglobulin E), alerji antikorudur.

Balık alerjisi, balık etindeki proteine ​​reaksiyondan kaynaklanır. Alerjen, parvalbumin adı verilen bir kas proteinidir. Profesyonel literatürde bu alerjen, genellikle morina balığı Gadus callarias için Latince adından “Gad c 1” olarak anılır. Bu ana alerjen ısıya karşı son derece kararlıdır, yani balıkların kaynatılması veya kızartılması alerjeni yok etmez. Balıktaki diğer proteinler alerjen olarak tanımlanmıştır, ancak somona karşı verilen reaksiyonların çoğu büyük olasılıkla bu alerjenden kaynaklanmaktadır.

Tüm balık türlerinde alerjen parvalbumin benzerliği vardır. Bu benzerliğe dayalı alerjik reaksiyonlara çapraz reaksiyon denir. Balık türleri arasındaki çapraz reaktivite kesinlikle tam değildir. Bazı hastaların tek balık çeşidine alerjisi varken diğer türleri tolere edebilir.

Somon Balığı Alerjisi Belirtileri

Tepkiler şiddetli ve hatta yaşamı tehdit edici olabilir. Belirtilerin şiddeti, alınan miktara ve kişinin hassasiyetine göre değişebilir. Genellikle ilk belirti, alımdan birkaç dakika sonra ortaya çıkan ağız ve boğazda tahriş ve kaşıntıdır. Bunu mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, ishal, kurdeşen (ürtiker veya kurdeşen olarak da adlandırılır), deri altında şişme (anjiyoödem olarak da adlandırılır), deride kaşıntı ve kızarıklık, egzamanın kötüleşmesi gibi diğer alerjik reaksiyonlar izleyebilir. Genellikle birkaç belirtinin kombinasyonu görülür.
Beklemiş somon balığı, histamin adı verilen bir madde içerebilir. Bu, alerjik bir reaksiyon sırasında hastanın hücreleri tarafından üretilen maddeyle aynıdır. Belirtilerin ortaya çıkmasında rol oynar. Reaksiyon alerjik reaksiyona benzer.

Somon Balığı Alerjisi Teşhisi

IgE aracılı somon balığı alerjisi teşhisi, deri prick testinden ve serum IgE testinden elde edilebilir. Serumda pozitif bir sonuç veya balık proteinine özgü IgE antikorunun varlığı, IgE aracılı bir balık alerjisinin göstergesidir, ancak her iki test de yanlış pozitif veya yanlış negatif olabilir. Bu nedenle, kesin bir teşhisin katı, iyi tanımlanmış eliminasyon ve yeniden deneme protokollerine veya kontrollü balık yükleme prosedürlerine dayanması gerekir. Balık alerjisi, belirtiler ortadan kaldırıldıktan sonra kaybolursa ve yeniden uygulamaya başlandığında yeniden ortaya çıkarsa veya çift kör, plasebo kontrollü bir gıda tehdidi pozitif sonuç verirse doğrulanır. Böyle bir zorluk sırasında hem doktor hem de hasta hangi yemekte balık içerdiğini, hangisinin olmadığını bilemez.

Somon Balığı Alerjisi Tedavisi

Alerji doktoru tarafındna tanı konmuş bir somon balığı alerjiniz varsa tüm balık ve balık türevi bileşenler içeren yiyeceklerden kesinlikle kaçınmak, reaksiyonu önlemenin tek yoludur. Bu bazen zor olabilir çünkü gıda ürünlerinde somon balığı gizli bileşen olarak bulunabilir.
Etiketler dikkatlice okunsa bile istemeden ve kazara somon balığı tüketimi olabilir. Somon balık alerjisi olan bireyler, özellikle ev dışında yemek yerken dikkatli olmalıdır. Bir restoranda “balık dışı bir yemek” sipariş ederken, kaplar, yemeklik yağ veya balığa maruz kalan ızgaralardan elde edilen balık proteinleri bulaşabilir.