Bir inek yaklaşık 15 ile 20 litre süt üretirken, bir manda günde 7 ile 11 litre süt verir. Manda sütü, inek sütünden % 00 daha fazla yağ içeriğine sahiptir, bu da onu daha kremalı ve daha yoğun yapar. Yüksek peroksidaz aktivitesi nedeniyle (reaksiyonlar için katalizör olan enzim ailesi), manda sütü doğal olarak daha uzun süre korunabilir. Manda sütü daha fazla kalsiyum, daha iyi bir kalsiyum/fosfor oranı ve daha az sodyum ve potasyum içerir, bu da onu bebekler için daha iyi bir besin takviyesi yapar. Ancak bazı kişilerde manda sütü alerjisi görülebilir. 

Hindistan’ın ardından Pakistan, en büyük manda sütü üreticisidir. Bunu Çin ve İtalya izler. Hindistan, inek ve manda sütünün en büyük üreticisi ve tüketicisidir. Batı ülkeleri ise çoğunlukla inek sütü tüketir.

Manda sütü, inek sütüne kıyasla daha az kolesterol içerir. İnek sütü sağlıklı kemikler , diş sağlığı, çocuklarda obezitenin azaltılması, tiroid sorunlarından korunma ve daha sağlıklı bir kalp için faydalıdır. Manda sütü, khoa, dahi, paneer, kheer, payasam, malai, kulfi ve ghee gibi geleneksel süt ürünlerinin üretiminde kullanılır.

İnek sütü protein alerjisi, bebeklik döneminde en sık görülen besin alerjisidir. İnek sütü alerjisinde tüketilebilecek alternatifler arasında hidrolize veya elemental mamalar, soya sütü, pirinç sütü gibi bitkisel sütler bulunur. Keçi sütü ve koyun sütü gibi diğer memeli kaynakları, inek sütü ile yüksek derecede çapraz reaktivite gösterir. Manda sütü (Bubalus bubalis), birçok gelişmekte olan ülkede yaygın bir içme sütüdür, küresel süt ve süt ürünleri üretiminin yaklaşık %13’ünü oluşturmaktadır ve dünya çapında yenen manda mozzarella’nın ana bileşenidir. Manda sütü, inek sütünden yaklaşık iki kat daha fazla yağ içerir ve biraz daha yüksek protein seviyelerine sahiptir, bu da daha yüksek enerji içeriğine neden olur. İki tür sütteki laktoz miktarı benzerdir.

Yapılan çalışmalar, inek sütü ile manda sütü proteinleri arasında çapraz reaktivite olduğunu gösterir. İnek sütü alerjisi olan hastalarda manda sütüne karşı yüksek derecede cilt testi pozitifliği olmuştur.