Deniz ürünleri alerjisi ömür boyu sürer ve ton balığına alerjiniz varsa diğer balıklara da alerjiniz olabilir. Çiğ ton balığını yediğinizde, temas ettiğinizde veya ton balığını pişirirken oluşan buharı içinize çektiğinizde ton balığı alerjisi reaksiyonları meydana gelebilir. Belirtiler hafif veya yaşamı tehdit edici olabilir.

Belirtilerden bazıları şöyledir;

Kurdeşen ve Şişlik

Ton balığına karşı alerjik bir reaksiyon, kurdeşen veya ürtiker adı verilen kırmızı, şişmiş, kaşıntılı yaralar oluşturabilir. Kurdeşen, ton balığı yedikten birkaç dakika sonra ortaya çıkabilir ve genellikle iki ile dört saat sürer. Göz ve dudak çevresinde şişlik de gelişebilir. Reçetesiz satılan antihistamin ilaçlar, lokalize kurdeşen ve şişliği tedavi edecektir. Bazı durumlarda diliniz veya boğazınız şişebilir ve hava yollarını tıkayabilir, bu nedenle hemen tıbbi yardım almanız önemlidir.

Sindirim problemleri

Ağzınızın veya dilinizin şişmesi ile birlikte sık kusma, ton balığı yedikten hemen sonra ortaya çıkarsa bir alerji belirtisi olabilir. Diğer sindirim belirtileri arasında şiddetli karın ağrısı, ishal ve yutma güçlüğü bulunur. Dünya Alerji Örgütü’ne göre ishal ve kusma, vücudunuzun rahatsız edici yiyeceklerden kurtulma yoludur ve reaksiyon ton balığı yedikten sonra dakikalar içinde gelişebilir ve iki saate kadar sürebilir.

Alerjik Astım

Ton balığına alerjiniz varsa, nefes almada zorluk, öksürme, hırıltılı solunum, göğüste sıkışma ve nefes darlığı gibi astımla ilgili belirtiler yaşayabilirsiniz. Pişirme dumanlarını solumak, ton balığı kokusunu solumak veya balık işleme tesislerinde ton balığını işlemek astımı tetikleyebilir. Alerjik astım belirtileri genellikle maruziyetten sonra dakikalar ile iki saat içinde gelişir. Ton balığına gecikmiş yanıt, maruziyetten üç ile sekiz saat sonra ortaya çıkabilir.

Anafilaksi

Ton balığına alerjiniz varsa, tüm vücudunuzu etkileyen ve hayatı tehdit eden bir alerjik reaksiyon olan anafilaksi yaşayabilirsiniz. Nefes almada zorluğa ve dudaklarınız, boğazınız, diliniz veya eklemleriniz gibi dokuların şişmesine neden olabilir. Anafilaksi hızla gelişir ve belirtiler geçtikten birkaç saat sonra tekrarlayabilir. Potansiyel olarak ölümcüldür, bu nedenle daha iyi hissetmeye başlasanız bile derhal tıbbi yardım almalısınız.

Ton Balığı Alerjisi Nasıl Tedavi Edilir?

Ton Balığı alerjiniz varsa balık yemekten tamamen kaçınmanız önerilir. Teşhis için alerji uzmanı önerisiyle alerji testi yapabilirsiniz. Balık alerjisi olan birinin tüm balıklardan uzak durması en iyisidir.

Ton balığı alerjiniz varsa, doktorunuz acil bir durumda kullanmak için adrenalin oto enjektörü taşımanızı isteyecektir. Oto-epinefrin enjektörü, küçük, taşıması kolay bir kap içinde gelen reçeteli bir ilaçtır. Kullanımı kolaydır.

Bir yiyeceğin balık içerip içermediğini bilmek için her zaman yiyecek etiketlerini okuyun. İçindekiler listesinden bazı yiyecekler yazmaz, ancak hazırlanırken balıklarla temas edebilirler. Buna çapraz bulaşma denir. “Balık içerebilir”, “Balıkları da işleyen bir tesiste işlenmiştir” veya “Balık için de kullanılan ekipmanda üretilmiştir” gibi bilgilendirme yazısı içeren ürünlerden de uzak durun. Çapraz bulaşma genellikle restoranlarda olur. Personel hem balıkları hem de diğer yiyecekleri hazırlamak için aynı yüzeyleri, aletleri (bıçaklar, kesme tahtaları veya tavalar gibi) veya yağı kullandığı için mutfaklarda balıklar bir gıda ürününe bulaşabilir.

Bu özellikle deniz ürünleri restoranlarında yaygındır, bu nedenle bu restoranlardan uzak durmak güvenli bir seçenek olur.

Ton balığı aynı zamanda Asya mutfaklarında yaygın kullanılır, bu nedenle Çin, Vietnam, Tayland veya Japon restoranlarında çapraz bulaşma riski vardır. Restoranlarda yemek yerken, kızarmış yiyeceklerden kaçınmak en iyisi olabilir çünkü birçok yerde aynı yağda tavuk, patates kızartması ve balık pişirilir.