İmmünoterapi yani alerji aşıları, alerjik hastalığa neden olan alerjene karşı, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Alerji aşısı ile astım ve alerjik nezle gibi alerjik hastalıklarda ilaç ihtiyacı azalmaktadır.

İmmünoterapi (Alerji Aşıları)

Alerjik hastalığa neden olan alerjen, alerji testleri ile saptanabilmekte ve bu alerjene karşı, gerekli durumlarda alerji aşısı uygulanabilmektedir. Alerji aşısının, sadece ve sadece alerji uzmanlarınca yapılması çok önemlidir. Doğumdan 18 yaşına kadar olan çocuklarda, alerji aşısının mutlaka çocuk alerji uzmanlarınca yapılması gerekir. Çünkü alerji aşıları konusunda eğitim almış uzmanlar, sadece çocuk alerji uzmanlarıdır. Aksi taktirde yanlış aşı tedavisi ile çocuğa fayda sağlanmadığı gibi, çocuğun tehlikeye atılması da söz konusu olabilmektedir.

İmmünoterapi (Alerji aşısı) ile tedavi edilebilen alerjik hastalıklar şunlardır;

  • Alerjik nezle,
  • Arı alerjileri,
  • Besin alerjilerinde aşı tedavisi henüz deneme aşamasındadır.

 İmmünoterapi yöntemleri;

  • Dil altı damla, sprey veya tablet aşı,
  • Cilt altı enjeksiyon aşıları.

İmmünoterapinin geleceği nedir?

Bağışıklık sisteminizin kanserle savaşmasına yardımcı olmak, savunma mekanizmalarını ve sizi nasıl koruduklarını daha iyi anlamak için yollar bulmaya çabalamaktadır.

Bilim aynı zamanda çok daha iyi çalışmasını sağlamak içim immunoterapiyi diğer tedavilerle nasıl birleştireceğine de bakmaktadır. Araştırmacılar, iki farklı türdeki immünoterapi birleştirildiğinde neler olacağını da incelemektedir.

Bir önemli soru hala cevapsız kalmış durumda: Neden bu yöntem – geleneksel tedavilerde olduğu gibi- bir hasta için işe yararken diğerinde işe yaramamakta?

Araştırma ve bulguları keşif süreci devam ediyor.

İstanbul Alerji’den en güncel bilgilerden haberdar olabilmek için; Facebook, Twitter, İnstagram sosyal medyalarını takip edebilirsiniz.