Egzama bebek ve çocuklarda en sık görülen alerjik cilt hastalığıdır. Çocuklarda her geçen gün sıklığı artmaktadır. Bu kaşıntılı ve kuru cilt durumuna sahip olan bebek ve çocukların çocuk alerji uzmanlarınca değerlendirilip teşhis konulduktan sonra tedavisinin yapılması gerekir. Bu makaleyi egzama (atopik dermatit) tedavisinin nasıl yapılması gerektiğini anlatmak amacıyla sizler için yazdık.

Egzama Tedavisinde Çocuk Alerji Uzmanının Önemi

Doğumdan 18 yaşına kadar olan bebek ve çocuklarda atopik dermatit tedavisinde çocuk alerji uzmanları özel eğitim almış uzmanlardır. Çocuk alerji uzmanları egzama ve alerji hastalıkları konusunda özel eğitim alarak çocuk alerji uzmanlık diploması olan (yeni adıyla çocuk immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanı) ve aynı zamanda çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olan doktorlardır. Bebek ve çocuklarda atopik dermatitin nedeni %40-60 oranında gıda alerjisi olması ve hangi gıdaya alerji olduğunun belirlenmesi için ciltten yapılan alerji testinin çok değerli olması ve bu testin yapılması konusunda eğitim alan uzmanların çocuk alerji uzmanları olması nedenleriyle bebek ve çocuklarda egzama teşhis ve tedavisinde çocuk alerji uzmanlarının önemi büyüktür.

Egzama tedavisinde alerji testlerinin önemi büyük

Atopik dermatit tedavisinde alerji testlerinin önemi büyüktür. Çünkü bu durumun %40-60 nedeni gıda alerjisidir. Gıda alerjisinin olup olmadığını anlamak için ciltten alerji testi yapılır ve bu test 1-2 aylıktan itibaren yapılabilir. Bu testin sonucuna göre hangi gıdalara diyet yapılması gerektiği belirlenir. Egzama nedeni gıda alerjisi ise diyet yapmadan tedavide başarılı olmak zordur.

 Egzama Bölümünde Yapılabilen Testler;

 • Deri prick testi (Ciltten yapılan test),
 • Yama testi (Patch test),
 • Besin yükleme testleri,
 • Metal alerji testleri,
 • Serum alerji testleri,
 • Penisilin ve diğer antibiyotik alerji testleri,
 • Lokal anestezik ve genel anestezik alerji testleri.

Alerji Testi yaptırmaya gelirken nelere dikkat etmeliyim?

Alerji testinin 1 hafta öncesinden, alerji testlerinin sonuçlarını etkileyebilen bazı ilaçların kesilmesi gerekir. Bu ilaçlardan bazıları; öksürük şurupları, soğuk algınlığı ilaçları, alerji ilaçlarıdır. Antibiyotik ve nefes yoluyla alınan ilaçlar alerji testlerini etkilemez. Alerji testi yapılırken çocukta nefes sıkışıklığı olmaması gerekir.

Alerji testi kaç yaşına yapılabilir?

Her yaşta yapılabilmekle birlikte, gıda testleri 1-2 aylıktan itibaren yapılabilir. Astım ve alerjik nezle için ise, alerji testleri 1-2 yaşından itibaren yapılabilmektedir.

İstanbul Alerji’den en güncel bilgilerden haberdar olabilmek için; FacebookTwitterİnstagram sosyal medyalarını takip edebilirsiniz.

Sonuç olarak;

 • Egzama tedavisinde alerji testlerinin önemi büyüktür.
 • Bu durumun tedavisinde nemlendirici, iyileştirici tedaviler ve ilaç tedavisi kullanılabilir.
 • Egzamalı bebek ve çocuklarda banyo önemlidir.
 • Egzamalı bebek ve çocuklar için ipek kıyafetler ve özel kıyafetler kullanılabilir.
 • Alerji aşıları ev tozu mite alerjisi olan astım ve alerjik nezlesi de olan egzamalı çocuklarda düşünülebilir.
 • Egzama teşhis ve tedavisinde çocuk alerji uzmanları özel eğitim almış diploması olan aynı zamanda çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olan doktorlardır.