Alerjik hastalıklar ve astım teşhisinin en önemli tetkiki, alerji testleridir. Alerji testleri ile astım ve alerjik hastalıkların nedeni bulunabilmekte ve bu nedene göre de alerji aşısı planlanabilmektedir. Ayrıca bu testler ile besin alerjileri anlaşılabilmektedir. İstanbul Alerji’de deri prick testi, yama testi, yeni nesil alerji testleri olan moleküler alerji testi ve ilaç alerjileri için bazofil aktivasyon testi yapılmaktadır.  

Alerji Testleri Nelerdir?

İstanbul Alerji’de, astım ve alerjik hastalıkların teşhisinde kullanılan tüm testler mevcuttur. Alerjilerin teşhisi için ciltten çizme yöntemi (deri prick test), yama testi (Patch testi), kandan alerji testleri olarak kullanılabilir. Alerji testlerinin, çocuklara mutlaka çocuk alerji uzmanları, yetişkinlerde ise alerji uzmanları tarafından yapılması gerekmektedir. Bu testler, konusunda eğitim alan tek uzmanlık alanı, çocuk alerji uzmanlığı ve alerji uzmanlığıdır. Son yıllarda geliştirilen yeni nesil alerji testi olan moleküler alerji testleri de yapılabilmektedir. Moleküler alerji testleri ile geniş kapsamlı gıda ve solunum yolu alerjenlerine ve komponentlerine (bileşenlerine) bakılarak 282 alerjene karşı alerji tespiti yapılabilmektedir. Bir diğer yeni nesil test ise ilaçlara karşı bazofil aktivasyon testidir. Bazofil aktivasyon testi ile ilaçlara karşı alerji kan yoluyla test edilmektedir. 

Alerji Testleri;

-Deri prick testi (Ciltten yapılan test),

-Komponente dayalı besin alerji testleri,

-Yama testi (Patch test),

-Besin yükleme testleri,

-Metal alerji testleri,

-Serum alerji testleri,

-Penisilin ve diğer antibiyotik alerji testleri,

-Lokal anesteszik ve genel anestezik alerji testleri,

-Yeni Nesil Alerji Testleri: Moleküler Alerji testleri,

-Bazofil aktivasyon testi ile ilaç alerji testleri.

Alerji Testi yaptırmaya gelirken nelere dikkat etmeliyim?

Alerji testinin 1 hafta öncesinden, alerji testleri sonuçlarını etkileyebilen bazı ilaçların kesilmesi gerekir. Bu ilaçlardan bazıları; öksürük şurupları, soğuk algınlığı ilaçları, alerji ilaçlarıdır. Antibiyotik ve nefes yoluyla alınan ilaçlar alerji testlerini etkilemez. Alerji testleri yapılırken çocukta nefes sıkışıklığı olmaması gerekir. Kan yoluyla yapılan alerji testleri ilaçlardan etkilenmediği için bir hafta öncesinden ilaç kesmeye gerek yoktur.

Alerji testleri kaç yaşına yapılabilir?

Her yaşta yapılabilmekle birlikte, gıda testleri 1-2 aylıktan itibaren yapılabilir. Astım ve alerjik nezle için ise, alerji testleri 1-2 yaşından itibaren yapılabilmektedir.

Alerji testleri bölümünün hedefi Dünya’da yapılabilen ve bilimselliği kanıtlanmış olan alerji testlerini Türkiye’de yapmak ve daha da ilerisine gitmeyi hedeflemektir.