Alerjik Nezle (Alerjik Rinit), çocuklarda ve yetişkinlerde hayat kalitesini bozabilen önemli bir hastalıktır. Burunda kaşınma, nezle, burun tıkanması ve peşpeşe hapşırma alerjik rinitin başlıca belirtileridir. Alerjik rinit belirtileri olan çocuklarda alerjik rinit teşhisi konulması için alerji testleri yapılması gerekir. 

Alerjik Rinit Farklı İsimlerle de Bilinir?

Alerjik rinit bazen alerjik nezle, saman nezlesi olarak da adlandırılmaktadır. Genelde alerjik rinit olarak bilinse de alerjik nezle ve saman nezlesi de sıklıkla kullanılmaktadır.

Alerjik Nezle Sık Görülür

Alerjik rinit sık görülen bir alerjik hastalıktır. Türkiye’de ortalama olarak on kişiden birinde görülmektedir.

Alerjik Nezle Belirtileri

Alejik rinit sıklıkla nezle, peş peşe hapşırma, burun kaşınması ve burun tıkanması ile kendini göstermektedir.

Alerjik Nezle Bölümü Testleri

Alerjik rinit teşhisi için bazı testler yapılır. Bu testler içinde en önemlisi alerji testleridir. Alerji testleri her yaşta yapılabilmekle birlikte alerjik rinit teşhisi için genelde 2-3 yaşından sonra yapılması tercih edilmektedir. Alerji testi kandan veya ciltten yapılabilmekle birlikte ciltten yapılan testler daha doğru sonuç vermektedir. Alerji testi dışında bazen sümük tahlili, kan tahlili ve alerjik astım şüphesinde solunum fonksiyon testleri gerekebilmektedir.

Alerjik nezle Önemli Bir Hastalıktır

Alerjik nezle hayat kalitesini bozarak çocuklarda öğrenme bozukluğuna de neden olabilmektedir.

İstanbul Alerji Alerjik Nezle Bölümü Yapılabilen Testler ve Tedaviler;

  • Deri prick testi (Ciltten yapılan test),
  • Nazal smear (sümük tahlili),
  • Serumda alerjen komponentleri,
  • Alerji aşıları,
  • Komponente dayalı alerji aşı tedavisi.

Alerji Testi yaptırmaya gelirken nelere dikkat etmeliyim?

Alerji testinin 1 hafta öncesinden, alerji testleri sonuçlarını etkileyebilen bazı ilaçların kesilmesi gerekir. Bu ilaçlardan bazıları; öksürük şurupları, soğuk algınlığı ilaçları, alerji ilaçlarıdır. Antibiyotik ve nefes yoluyla alınan ilaçlar alerji testlerini etkilemez. Alerji testi yapılırken çocukta nefes sıkışıklığı olmaması gerekir.

Alerji testi kaç yaşına yapılabilir?

Her yaşta yapılabilmekle birlikte, gıda testleri 1-2 aylıktan itibaren yapılabilir. Astım ve alerjik nezle için ise, alerji testleri 1-2 yaşından itibaren yapılabilmektedir.

Sonuç olarak;

Alerjik rinit çeşitli alerjenler nedeniyle burun mukozasında immünolojik hasar sonucu gelişen alerjik bir hastalıktır. Alerjik rinit teşhisi belirtiler, öykü, muayene ve başta alerji testleri olmak üzere testler yapıldıktan sonra deneyimli ve eğitimli uzmanlar tarafından konulmaktadır.

İstanbul Alerji’den en güncel bilgilerden haberdar olabilmek için; FacebookTwitterİnstagram sosyal medyalarını takip edebilirsiniz.