Egzama çocuk ve bebeklerde en sık görülen alerjik cilt hastalığıdır. Egzama belirtileri görülen bebek ve çocuğun, çocuk alerji uzmanlarınca incelenmesi ve bu inceleme sonrasında kesin teşhisin konması gereklidir. Bu makaleyi egzama (atopik dermatit) teşhisi nasıl yapılır sorusuna cevap olabilmesi için yazdık.

Egzama teşhisi konulması için vücuttaki kaşıntılı kızarıklıkların yerleşimi, büyüklüğü, nasıl ilerlediği konusunda bilgi alınır. Cilt kuruluğu sorgulanır. Egzamaya yönelik sorulara cevap alınır.

Egzama (atopik dermatit) teşhisinde anne, baba ve ailedeki alerji öyküsü önemlidir

Egzama genetik bir hastalık olduğu için anne, baba ve ailedeki alerjik hastalıklar sorgulanır.

Egzama teşhisinde alerji testi önemlidir

Egzama teşhisi için alerji testlerinin önemi büyüktür. Bunun nedeni bebek ve çocuklarda egzamanın %40-60 oranındaki nedeninin gıda alerjisi olmasıdır. Bu nedenle de gıda alerjisinin nedenini bulmak için gıdalara yönelik alerji testi yapılır. Bunun için deriden yapılan alerji testi kandan yapılana göre çok daha değerlidir. Ciltten yapılan alerji testi 1-2 aylıktan itibaren yapılabilir. Halk arasında alerji testi 3 yaşından önce yapılmaz bilgisi yanlıştır. 2-3 yaşından sonra tercih edilen ciltten alerji testi astım ve alerjik nezleye yönelik olandır. Gıdalara yönelik alerji testi 1-2 aylıktan sonra yapılabilir. Çünkü gıda alerjisi zaten 2-3 yaşından sonra çoğunluğu düzeldiği için bilinenin aksine 3 yaşından sonra gıdalara yönelik alerji testinin yapılmasına genelde gerek olmaz.

Egzama Teşhisinde Çocuk Alerji Uzmanının Önemi

Çocuklarda ve bebeklerde egzama görülünce aileler sıklıkla ciltte görülen bir rahatsızlık olduğu için dermatoloji uzmanlarına giderler. Çünkü çocuk alerji uzmanlarının sayısı az olduğu için genelde çocuk alerji uzmanları bilinmez. Çocuk alerji uzmanları doğumdan 18 yaşına kadar olan bebek ve çocuklarda egzama ve alerjik hastalıklar konusunda uzmanlık eğitimi alarak çocuk alerji uzmanı diploması olan ve aynı zamanda çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olan doktorlardır. Çocuklar, yetişkinlerin minyatürü olmadığı için çocuk ve yetişkinlerdeki teşhis ve tedavi yaklaşımları farklıdır. Bu nedenle bebek ve çocuklarda egzama belirtileri olduğu zaman çocuk alerji uzmanlarınca değerlendirilmesi, teşhis ve tedavisinin planlanması önemlidir.

Sonuç Olarak;

  • Egzama teşhisinde egzama belirtileri ve belirtilerin gidişatı sorgulanır.
  • Egzama teşhisinde ailedeki alerjik hastalık öyküsü önemlidir.
  • Egzama teşhisinde alerji testi önemlidir ve ciltten alerji testi 1-2 aylıktan itibaren yapılabilir.
  • Doğumdan 18 yaşına kadar olan bebek ve çocuklarda egzama teşhisi ve tedavisinde Çocuk Alerji Uzmanları özel eğitim almış ve diploması olan ve aynı zamanda çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlarıdır.