Egzama (Atopik dermatit) çocuklarda görülen en sık alerjik deri hastalığıdır. Egzama gelişmesinde en önemli neden genetik olmakla birlikte birçok faktör egzama gelişmesini etkileyebilmektedir.

Egzamada Genetik Yatkınlık

Anne ve babada veya ailelerinde alerjik bir hastalığın olan kişilerin egzama geliştirme riski daha yüksektir. Örneğin anne veya babada alerjik bir hastalık olması çocukta da alerjik bir hastalık gelişmesini %30 ile %50 arasında artırmaktadır.

Cildin yapısının genetik olarak bozuk olması egzama gelişmesinde önemlidir.

Cilt yapısı bozuk olan çocuklarda egzama gelişmesi görülmektedir. Çünkü cildin yapısı bozuk olan çocukların ciltlerinin su miktarı ve yağ miktarı düşüktür.

Gıda alerjisi egzama gelişmesinde önemlidir.

Egzama olan çocukların %40-60 kadarında neden gıda alerjisidir. Gıda alerjisi nedeni olarak da süt ve yumurta alerjisi başta gelir.

Yünlü kıyafetler egzama yapabilir.

Yünlü kıyafet giyilmesi de egzama gelişmesine neden olabilmektedir.

Sabun ve şampuanlar egzama gelişmesine katkıda bulunabilir.

Özellikle cildi kurutan sabun ve şampuanlar egzama gelişmesine katkıda bulunur.

Ev tozu içindeki mite’lar egzama gelişmesine katkıda bulunur.

Özellikle deniz kenarında bulunan şehirlerde nem fazladır. Bu bölgelerde ev tozu içinde yaşayan mite’lar cilt yapısını bozarak egzama gelişmesine katkıda bulunabilir.

Terleme egzama gelişmemesine neden olabilir.

Oda ısısının yüksek olması nedeniyle terlemenin olması cildin kurumasına neden olarak egzama gelişmesine katkıda bulunabilmektedir.

Sonuç olarak;

  • Egzama (Atopik dermatit) nedenlerinin başında alerjiye genetik yatkınlık gelir.
  • Egzamanın diğer nedenleri arasında gıda alerjisi, cildi kurutan sabun ve şampuanların kullanılması egzamaya neden olabilir.
  • Yünlü ve sıkı kıyafetlerin giyilmesi, terleme gibi faktörler egzama gelişmesine katkıda bulunur.

Prof. Dr. Ahmet Akçay