Çocuklarda egzama ve bebeklerde egzama en sık görülen alerjik cilt hastalıklarından biridir. Kaşıntı, kızarıklık, kuruluk gibi belirtilerle kendini gösteren egzamanın belirtileri şiddetli olabilir. Bu nedenle egzamanın doğru bir şekilde teşhis ve tedavi edilmesi önemlidir. Egzamanın yaygın görülen bir hastalık olması, egzamayla ilgili tedavi seçeneklerini de artırmaktadır. Çoğu kişi bitkisel tedaviler ile egzamanın iyileşip iyileşmeyeceğini merak etmektedir. Bu makalemizi egzama (atopik dermatit) için bitkisel tedaviler nelerdir sorusunda cevap olarak yazdık.

Egzamada Bitkisel Tedavi

Çocuklarda egzama tedavisinde günümüzde nemlendirici ve tedavi edici krem ve ilaçlar ile başarı elde edilebilmektedir. Ancak aileler, gerek daha ucuz olması gerekse ilaç kullanmaya karşı olmaları nedeniyle bitkisel tedavilere de yönelebilmektedir. Bitkisel tedaviler için sağlık bakanlığından onayı alınmayıp, genelde tarım bakanlığından onay alınmaktadır. Gerekli testler ve yan etkiler konusunda araştırmalar tam yapılmamış olabilir. Bunun sonucu olarak da yan etkiler de ortaya çıkabilmektedir. Bitkisel tedaviler konusunda yeni yeni bilim dalları kurulmaktadır.

Banyo için bitkisel tedavi önerileri

Banyo yaparken mısır nişastası veya buğday nişastası banyo suyuna konularak su içinde belirli bir süre bebek ve çocuğun kalması cilde iyi gelebilir.

Meyan kökü egzamaya iyi gelebilir

Yapılan araştırmalarda meyan kökünün egzamaya faydalı olduğuna yönelik veriler bildirilmiştir. Bu bitkinin Latincesi glycyrrhiza glabra olarak adlandırılır. Ancak yeni çalışmalar ile desteklenmesinde fayda vardır.

Sonuç Olarak;

  • Egzama tedavisinde banyo suyuna mısır veya buğday nişastası konulması faydalı ve zararsız bir yaklaşımdır.
  • Egzama tedavisinde meyan kökü faydalı olabilir yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.

Prof. Dr. Ahmet Akçay