Egzama (Atopik dermatit) İçin Bitkisel Tedaviler Nelerdir?

Bitkisel tedavi, çocuklarda egzama ve bebeklerde en sık görülen alerjik cilt hastalığıdır. Egzama belirtileri görüldüğünde doğru teşhis ve tedavi uygulanması önemlidir. Egzama tedavisinde sıklıkla bitkisel tedaviler de sorulmaktadır. Bu makalemizi egzama (atopik dermatit) için bitkisel tedaviler nelerdir sorusunda cevap olarak yazdık.

Randevu Al

Egzamada Bitkisel Tedavi

Çocuklarda egzama tedavisinde günümüzde nemlendirici ve tedavi edici krem ve ilaçlar ile başarı elde edilebilmektedir. Ancak aileler, gerek daha ucuz olması gerekse ilaç kullanmaya karşı olmaları nedeniyle bitkisel tedavilere de yönelebilmektedir. Bitkisel tedaviler için sağlık bakanlığından onaylı alınmayıp, genelde tarım bakanlığından onay alınmaktadır. Gerekli testler ve yan etkiler konusunda araştırmalar tam yapılmamış olabilir. Bunun sonucu olarak da yan etkiler de ortaya çıkabilmektedir Bitkisel tedaviler konusunda yeni yeni bilim dalları kurulmaktadır.

Banyo için bitkisel tedavi önerileri

Banyo yaparken mısır nişastası veya buğday nişastası banyo suyuna konularak su içinde belirli bir süre bebek ve çocuğun kalması cilde iyi gelebiliyor.

Meyan kökü egzamaya iyi gelebilir

Yapılan araştırmalarda meyan kökünün egzamaya faydalı olduğuna yönelik veriler bildirilmiştir. Bu bitkinin Latincesi glycyrrhiza glabra olarak adlandırılır. Ancak yeni çalışmalar ile desteklenmesinde fayda vardır.

Sonuç Olarak;

  • Egzama tedavisinde banyo suyuna mısır veya buğday nişastası konulması faydalı ve zararsız bir yaklaşımdır
  • Egzama tedavisinde meyan kökü faydalı olabilir yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.

Prof. Dr. Ahmet Akçay