Çocuğunda besin alerjisi belirtileri olan aileler bazen hangi doktora gitmeleri gerektiği konusunda tereddütte kalabilirler. Çocuğumda besin alerjisi belirtileri var diyorsanız ve bu konuda deneyimli bir uzman arıyorsanız, bu makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

Çocuğumda Besin Alerjisi Varsa Hangi Doktora Gitmeliyim

Besin alerjisi, bağışıklık sisteminin bazı besinlerde bulunan proteinleri zararlı bir madde olarak görmesi sonucu ortaya çıkar. Zararlı maddeye karşı vücudu korumaya çalışan bağışıklık sistemi bazı kimyasalların salınmasına neden olur. Histamin gibi kimyasalların salınımı sonucu alerjik reaksiyon belirtileri ortaya çıkar. Reaksiyonun belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bazı kişilerde belirtiler hafif olabilirken bazı kişilerde ise oldukça şiddetli olabilir. Besin alerjisi belirtileri görüldüğü zaman çocuğunuzu, çocuk alerji uzmanına (yeni adıyla çocuk immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanı) götürmenizi tavsiye ederiz. Çünkü;

  • Çocuk alerji uzmanları doğumdan 18 yaşına kadar olan çocuklarda, besin alerjisi ve diğer alerjik hastalıklar konusunda eğitim almış ve bu eğitimleri sonucu çocuk alerji uzmanı (yeni adıyla çocuk immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanı) diploması almış aynı zamanda çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olan doktorlardır.
  • Çocuklara yanlış olarak besin alerjisi teşhisi konulursa gereksiz yere besin alerjisi diyeti yapmış olabileceğiniz gibi besin alerjisi olan bir çocuğa diyet yapılmazsa da çocuğun sağlığında önemli sorunlara neden olabilirsiniz. Bu nedenle doğru teşhis konulması önemlidir.
  • Besin alerjisi alerjik yürüyüşün bir başlangıcı olabilir. Teşhisi konulup tedavisi başlanmamış besin alerjisi olan bir çocukta yaş büyüdükçe astım ve alerjik hastalık gelişme riski de artmaktadır. Bu nedenle astım ve alerjik hastalıkların belirtileri yönünden de dikkatli olunması faydalı olacaktır.

Sonuç olarak;

  • Çocuğunuzda besin alerjisi veya alerjik hastalık varsa çocuk alerji uzmanına götürmenizde fayda vardır.
  • Doğru teşhis ve tedavi sonucunda, çocuğunuzda diğer alerjik hastalıkların gelişmesinin önüne geçebilirsiniz.

Prof. Dr. Ahmet Akçay