Besin alerjisi nedir sorusu sıklıkla sorulan sorulardan biridir. Besin alerjisi, bir besinin yenmesinden sonra görülen bağışıklık sisteminin anormal reaksiyonuna denir. Besin alerjisi alerjik besinin çok az miktarının bile dile dokundurulması sonrasında ciddi olabilen ve hayati tehlike oluşturabilen reaksiyonlara neden olabilen bir rahatsızlıktır. Bu makalemizde besin alerjisinin ne olduğunu sizler için açıkladık.

Besin Alerjisi Ciddi Bir Hastalıktır

Bir besinin yenmesinden sonra bağışıklık sisteminin gösterdiği anormal reaksiyonlarla besin alerjisi meydana gelir. Bağışıklık sisteminin bazı besinleri zararlı olarak görmesi alerjik reaksiyonun ortaya çıkmasına neden olur. Pek çok besin alerjik reaksiyona neden olabilir. Bağışıklık sisteminin alerji geliştirdiği bu besinin çok az miktarının yenmesi bile ciddi reaksiyonlara neden olabilir. Bu reaksiyonlardan bazıları, sindirim sistemi bozuklukları, solunum yollarında daralmadır. Hatta besin alerjisi, ciddi durumlarda anafilaksi olarak bilinen hayati risk taşıyan şoka dahi neden olabilmektedir. Anafilaksi yani alerjik şok acil bir durumdur. Tıbbi müdahale edilmeyen durumlarda hayati risk taşır.

Besin Alerjisi Nedir Ne Sıklıkla Görülür

Besin alerjisinin görülme sıklığı, 3 yaşından küçük çocuklarda %6 ile %8 arasındadır. Yetişkinlerde ise bu sıklık %1 ile %3 arasında görülmektedir. Küçük çocuklarda hastalığın ilerlememesi adına erken teşhis oldukça önemlidir. Besin alerjisi görülme sıklığı aynı zamanda günden güne artış göstermektedir.

Besin Alerjisi Mi Yoksa Besin İntoleransı Mı?

Besin alerjisi çok sık olarak, besin intoleransı olarak bilinen bir diğer reaksiyonlarla karıştırılmaktadır. Ancak iki durum temel olarak birbirinden farklıdır. Besin alerjisi alerjen denilen maddeye bağışıklık sisteminin gösterdiği reaksiyondur. İstenmeyen ve rahatsız edici, günlük aktiviteleri engelleyen belirtileri vardır. Ancak besin intoleransı, bağışıklık sistemini etkileyen bir hastalık değildir. Nedeni tam olarak bilinmemektedir. Belirtileri besin alerjisinin belirtileri kadar ciddi değildir.

Sonuç olarak;

  • Besin alerjisi alerjik bir besinin alımından sonra görülen ciddi bir sorundur. Çok az miktarda alerjen besine maruz kalmak bile alerjik reaksiyonu tetikleyebilir.
  • Besin alerjisi 3 yaşından küçüklerde %6 ile %8 arasında görülürken, yetişkinlerde  %1 ile %3 arasında görülmektedir.
  • Besin alerjisi sıklıkla besin intoleransı ile karıştırılan bir durumdur.

Prof. Dr. Ahmet Akçay