Besin Alerjisi Nedir?

Besin Alerjisi Nedir? Besin alerjisi, bir besinin yenmesinden sonra görülen bağışıklık sisteminin anormal reaksiyonuna denilir. Besin alerjisi alerjik besinin çok az miktarının bile dile dokun-durulması sonrasında ciddi olabilen ve hayati tehlike oluşturabilen bir reaksiyonlara neden olabilen bir rahatsızlıktır. Bu makalemizde besin alerjisinin ne olduğunu açıkladık.

Besin Alerjisi Ciddi Bir Hastalıktır

Bir besinin yenmesinden sonra bağışıklık sisteminin gösterdiği anormal reaksiyonlarla besin alerjisi meydana gelir. Bağışıklık sisteminin alerji geliştirdiği bu besinin çok az miktarının yenmesi bile ciddi reaksiyonlara neden olabilir. Bu reaksiyonlardan bazıları, sindirim sistemi bozuklukları, solunum yollarına daralmadır. Hatta besin alerjisi, ciddi durumlarda anafilaksi olarak bilinen hayati risk taşıyan şoka dahi neden olabilmektedir.

Besin Alerjisi Nedir Ne Sıklıkla Görülür

Besin alerjisinin görülme sıklığı, 3 yaşından küçük çocuklarda %6 ile %8 arasındadır. Yetişkinlerde ise bu sıklık %1 ile %3 arasında görülmektedir. Küçük çocuklarda hastalığın ilerlememesi adına erken teşhis oldukça önemlidir.

Besin Alerjisi Mi Yoksa Besin İntoleransı Mı?

Besin alerjisi çok sık olarak, besin intoleransı olarak bilinen bir diğer reaksiyonlar karıştırılmaktadır. Besin alerjisi alerjen denilen maddeye bağışıklık sisteminin gösterdiği reaksiyondur. İstenmeyen ve rahatsız edici, günlük aktiviteleri engelleyen belirtileri vardır. Ancak besin intoleransı, bağışıklık sistemini etkileyen bir hastalık değildir. Nedeni tam olarak bilinmemektedir. Belirtileri besin alerjisinin belirtileri kadar ciddi değildir.

Sonuç olarak;

  • Besin alerjisi alerjik bir besinin alımından sonra görülen ciddi bir sorundur.
  • Besin alerjisi 3 yaşından küçüklerde %6 ile %8 arasında görülürken, yetişkinlerde  %1 ile %3 arasında görülmektedir.
  • Besin alerjisi sıklıkla besin intoleransı ile karıştırılan bir durumdur.

Prof. Dr. Ahmet Akçay