Çocuklarda besin alerjisi, çocuğunuzun bir gıdayı yedikten sonra bağışıklık sisteminin bu gıdaya gösterdiği aşırı tepkiden sonra ortaya çıkar. Bağışıklık sisteminin bazı besinlerdeki proteinleri zararlı olarak görmesi aşırı tepki vermesine neden olur. Alerjiye neden olan besinin çok az bir miktarı bile çocuğunuzda belirtilerin oluşmasını tetikleyebilir. Besin alerjisinin belirtileri kişiden kişiye değişikilk gösterir. Bazı kişilerde belirtiler hafif olabilirken bazı kişilerde ise son derece şiddetli olabilir. Bu nedenle bir alerji uzmanı tarafından doğru teşhis konulduktan sonra tedavi aşamasına geçilmesi hastalığın ilerlememesi için oldukça önemlidir. Peki besin alerjisi tedavi edilmezse ne olur? Bu makalemizde sizler için cevapladık.

Besin Alerjisi Tedavi Edilmediğinde Gelişebilecek Durumlar

Çocuğunuzda besin alerjisi varsa tedavisi yapılmamışsa, bu durum başka sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu sağlık sorunları çocuğunuzun hayatını etkileyebilir ya da çok ciddi sorunlarda hayati risk taşıyabilmektedir. Bu nedenle besin alerjisinin tedavisi önemsenmeli, göz ardı edilmemelidir. Çocuğunuzda besin alerjisi belirtileri varsa ya da besin alerjisi olduğundan şüpheleniyorsanız mutlaka bir çocuk alerji uzmanına gitmeniz gerekir. Çocuk alerji uzmanları, çocuklarda görülen alerjik hastalıklar konusunda eğitim alan doktorlardır.

Çocuklarda besin alerjisi tedavi edilmediğinde meydana gelebilecek sağlık sorunlarını şöyle sıralayabiliriz;

  • Anafilaksi: Çocuğunuzun besin alerjisi teşhis edilip tedavi edilmediği ve bu yüzden alerjik olduğu gıda bilinmediği için, alerjik olduğu, vücudunun tepki gösterdiği besini yediğinde anafilaksi olarak adlandırılan şok durumu meydana gelebilir. Anafilaksi ciddi risk taşıyan, hayati tehlikeye neden olabilecek bir kriz durumudur. Anafilaksi acil tıbbi müdahale gerektirir ve müdahale edilmediği durumlarda ölüme neden olabilir.
  • Atopik dermatit (Egzama): Çocuğunuzdaki besin alerjisi tedavi edilmediğinde atopik dermatit yani sık kullanılan adıyla egzamaya neden olabilmektedir. Zaten atopik dermatitin nedeni çoğunlukla besin alerjisidir. Tedavi edilmeyen besin alerjisinde, çocuğunuzun belirli bir gıdayı tüketmesiyle cildinde kaşınma, kızarma, şişlik, deride döküntü gibi durumlara neden olabilmektedir.
  • Migren: Alerjik reaksiyonda çocuğunuzun vücudunda salgılanan histaminler, migreni tetikleyebilmektedir.

Prof. Dr. Ahmet Akçay