Besin alerjisi tedavisi, çocuğunuzun bir gıdayı yedikten sonra bağışıklık sisteminin bu gıdaya gösterdiği reaksiyona denmektedir. Alerjiye neden olan besinin çok az bir miktarı bile çocuğunuzda belirtilerin oluşmasını tetikleyebilir. Bu nedenle bir alerji uzmanı tarafından doğru teşhis konulduktan sonra tedavi aşaması, hastalığın ilerlememesi için oldukça önemlidir. Bu makalemizde çocuklarınızda besin alerjisi tedavisini anlattık.

Besin Alerjisi Tedavisi

Çocuğunuzda besin alerjisi olduğunu düşünüyorsanız, bu alerjik reaksiyonlardan kaçınmanın tek yolu belirtilere neden olan gıdalardan kaçınmaktır. Ancak bazen bu gıdadan korunmak için ne kadar uğraşsanız da belirtiler görülebilir.

Çocuğunuz alerji testi sonucunda alerjisi olduğu tespit edilen gıdayı, ya da bu gıdanın içeriğinde bulunduğu besinleri fark etmeden de tüketebilir. Bu gibi durumlarda şiddetli olan veya şiddetli olmayan belirtiler meydana gelir. Bu belirtilere göre tedaviler çeşitlenir.

İkinci Derece Reaksiyonlar İçin Tedavi

Besin alerjisinin şiddetli olmayan yani ikinci derece reaksiyonlarında, çocuğunuzun takibini sağlayan alerji uzmanınızın önereceği antihistamin ilaçlar belirtileri azaltmada yardımcı olmaktadır. Bu antihistamin ilaçlar, çocuğunuzun alerjik olduğu gıdayı tüketmesinden sonra görülen vücutta kaşınma, ürtiker, kızarma şişme gibi belirtileri azaltarak çocuğu rahatlatmak için kullanılır.

Birinci Derece Reaksiyonlar İçin Besin Alerjisi Tedavisi

Çocuğunuzda görülen birinci derece yani şiddetli belirtiler için bir acil servise başvurmanızda fayda var. Çünkü burada uygulanacak olan tedavi yöntemleri bir anafilaksi şokunun yaşanmasının önüne geçebilir.

Önemli Bilgi:

Çocuk Alerji uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen astım ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır.