Deri prick testi, öbür adıyla alerji deri testi; kişilerde IgE kaynaklı duyarlılığın varlığını ölçmek için gerçekleştirilen en basit tekniktir. Deri Prick Testi alerjik hastalıkların saptanmasında doğru ve güvenilir sonuçlar sağlayan önemli bir testtir. Deri prick testinde, belirli alerjenler bir lanset yoluyla alerjik bireylerin cildini çizme yöntemi sonrası ciltteki mast hücrelerine bağlı alerjene özgü IgE’nin bağlanmıyla mast hücresi içindeki maddeler ciltte kabarıklık ve kızarıklık oluşturmaktadır. Bu kabarıklığın ve kızarıklığın değerlendirilmesiyle alerji testi yorumlanmaktadır. Deri prick testi ile vücudumuzda alerjik hastalığın varlığını gösteren göstergeler saptanmaktadır.

Deri Prick Testleri Kimlere Yapılmalıdır?

Deri prick testinin uygulanması için öncelikle tıbbi öykü ve muayene gerekir. Öykü ve muayene bulguları tip 1 dediğimiz IgE’ye bağlı alerjik hastalığı düşündürüyorsa bu test yapılabilir. Özellikle ev tozu, mite, polen, evcil hayvan tüyü gibi havada bulunan alerjenlere bağlı astım, alerjik nezle, göz alerjisi durumlarında, gıda alerjisi, arı alerjisi, ilaçlar ve mesleki alerji sorunlarında deri prick testinin uygulanması uygundur.

Alerji deri testi nasıl yapılır?

Her alerjenik damlanın yeri bir kalem veya bir test ızgarası ile işaretlenebilir. Cilde yerleştirilen alerjenik çözelti hemen delinmelidir.

Seçilen test bölgesi temizlenir ve alkol ile dezenfekte edildikten sonra kurumaya bırakılır. Ekstrakt damlaları sayılar, kodlar veya bir şablon kullanarak yerleştirmek için cilt bölgelerini işaretledikten sonra, alerjen ekstreleri cilde uygulanır ve hastanın ön kolunun derisine bir damla alerjen özütü bırakır. Delme cihazı, damladan deriye 45 ° -60 ° açıyla geçirilir ve epidermisin hemen altında küçük miktarlarda alerjen özütünün nüfuz etmesi sağlanır. Bu tekniğe Deri Prick Testi adı verilir.

Deri Prick Testi Uygulanması Uygun Olan Hastalıklar

 •  Astım
 •  Alerjik Rinit (Alerjik nezle)
 •  Egzama (Atopik dermatit) (IgE ye bağlı alerji şüphesi olanlarda)
 •  Şüpheli gıda alerjisi (alerjik şok geçirmiş, oral alerji sendromu, ani gelişen kurdeşen, gıda alerjisine bağlı egzama düşünülen durumlarda)
 •  Şüpheli ilaç alerjisi (deri prick testi yanında intradermal test gerekir)
 •  Arı ve böcek alerjileri (Arı alerjisi teşhisinde deri prick testi yanında intradermal test gerekir)
 •  Şüpheli mesleki alerjik hastalık olanlar
 •  Tetikleyci bir alerjenden şüphelenilen kronik kurdeşen durumunda
 • IgE’ye bağlı alerjiden ğüphelenilen eozinofilik özofajit, eozinofilik gastroenterit veya alerjik bronkopulmoner aspergillozis gibi nadir görülen durumlarda deri prick testi yapılabilir.

Deri Prick Testinin Yapılmasının Uygun Olmadığı Sorunlar

 •  Şüpheli gıda intoleransı durumunda,
 • Alerjen trafından tetiklendiğini gösteren bir özellik olmayan kronik kurdeşen durumunda,
 • Kilo vermek için test yaptırmak isteyenler,
 • Gıda katkı maddesi, koruyucular, renklendiriciler ile ilişkili olduğu düşünülen belirtiler olanlar,
 • Alerji aşısının etkinliğini değerlendirmek için yapılması (Arı alerjisi takibinde fayda sağlayabilir.)
 •  Parfüm, deterjan kokusu ve kimyasallar gibi tahriş edicilerle akciğer belirtileri olan durumlarda
 • Herhangi bir belirti olmadan alerjinin olup olmadığının taranması adına,
 •  Uzun sureli yorgunluk durumunda,
 • Alerjik belirtilerin olmadığı cilt döküntüleri, migrene bağlı durumlarda Deri Prick Testi fayda sağlamaz. Hormanlara karşı alerjik bir durum gelişmişse test düşünülebilir.

Deri prick testi

Deri Prick Testi Yapan ve Yorumlayan Alerji Uzmanının Önemi

Hastanın geçmişine ve coğrafi bölgeye dayalı olarak önemli, ilgili alerjenler hakkında yeterli bilgiye sahip bir uzman, hangi spesifik alerjenlerin test edildiğine karar vermeli ve test sonuçları klinikle birlikte yorumlamalıdır. Alerji testi pozitif çıkması o alerjene karşı duyarlılığı gösterir. Alerji diyebilmek için duyarlı bulunan alerjenle karşılaşınca belirti vermesi gerekir. Deri prick testler alerjik hastalığın nedenini saptamada güvenilir bir sonuç vermektedir. Ancak deri prick testlerinda saptanan duyarlılığın klinik olarak olarak önemi dikkatli bir şekilde düşünülmelidir. Çünkü alerji testinde pozitif bir sonucun çıkması her zaman alerjik hastalığın bir nedeni olmayabilir. Alerjinin kesin nedeninin saptanması, doğru kaçınma önlemlerinin alınması, gerektiğinde alerji aşısı seçiminde doğru alerjenlerin seçimi için doğru teşhis oldukça önemlidir.Deri prick testleri, ciddi alerjik reaksiyon veya alerjik şok gelişmesi durumunda acil tedaviyi yapabilecek bilgi ve tecrübesi olan, ekipmanın olduğu kliniklerde yapılmalıdır. Klinik olarak stabil hastalarda standartlaştırılmış alerji testleri kullanıldığında alerjik şok gibi ciddi reaksiyonların gelişme riski oldukça düşüktür.