Tiroid Hastalıkları, tiroid bezi çok fazla tiroid hormonu (hipertiroidizm) veya çok az tiroid hormonu (hipotiroidizm) ürettiğinde tiroid hastalığı ortaya çıkabilir. Ayrıca tiroid bezindeki bir otoimmün bozukluk, kanser veya kanserli olmayan büyümelerin bir sonucu olabilir. Metabolik sonuçları vardır, ancak daha da önemlisi beyin, iskelet ve diğer dokuların gelişimini etkileyebilirler. Çocuklarda tiroid sorunları şunları içerebilir:

Guatr,

Hipertiroidizm,

Hipotiroidizm,

Tiroid kanseri,

Tiroid nodülleri,

Tiroidit.

Pediatrik Tiroid Bozukluklarının Farklı Türleri Nelerdir?

Konjenital hipotiroidizm (doğumda mevcut)

Konjenital hipotiroidizm (doğumda mevcut), bebek hala anne karnındayken tiroid bezi gelişmediğinde veya çalışmadığında ortaya çıkar. Her 3.000 bebekten birini etkileyebileceğinden, rutin yenidoğan taraması sırasında tüm bebeklerin kontrol edildiği bir şeydir. Çoğunun semptomu azdır veya hiç yoktur çünkü tiroid hormon seviyeleri normalin biraz altındadır. Daha şiddetli formları olan bebekler genellikle donuk bir görünüm, kabarık bir yüz ve kalın bir çıkıntılı dil içeren belirli bir görünüme sahiptir. Çocuğunuz ayrıca şunlara sahip olabilir:

Kabızlık,

Kuru, kırılgan saç,

Sarı cilt (sarılık),

Kas tonusu eksikliği,

Düşük saç çizgisi,

Yetersiz besleme,

Kısa boy,

Uyku hali.

Edinilmiş hipotiroidizm (Hashimoto tiroiditi)

Edinilmiş hipotiroidi (aynı zamanda Hashimoto tiroiditi olarak da bilinir), genellikle geç çocuklukta veya gençlerde ortaya çıkan bir durumdur. Bu tür tiroidde bağışıklık sistemi, bir tehdit olarak görülen herhangi bir şeyde olduğu gibi, beze saldırır.

Pediatrik Tiroid Bozukluklarının Belirtileri Nelerdir?

Semptomlar genellikle çok incedir ve çok yavaş başlangıçlıdır. Bu nedenle, bir teşhis konmadan önce biraz zaman geçebilir. Belirtiler şunları içerir:

Yaşlarına göre gereken süre veya düzeyde egzersiz yapamama (egzersiz intoleransı),

Kabızlık,

Depresyon,

Sarkık göz kapakları,

Kuru ve kalınlaşmış cilt,

Yüzde donuk ifade,

İncelen veya dökülen kaşlar,

Tükenmişlik,

Ergenlikten sonra artan adet akışı veya kramp,

Kas krampları,

Yüz çevresinde şişlik,

Soğuğa duyarlılık,

Yavaş nabız,

Yavaş konuşma,

Yavaş reaksiyon süreleri,

Tiroid bezinin büyümesi (guatr) nedeniyle boynun ön tarafında şişlik,

Her zaman kısık olan ses,

Daha fazla yemekle ilgili olmayan kilo alımı.

Pediatrik Tiroid Bozuklukları Nasıl Teşhis Edilir?

Tiroidin ne kadar iyi çalıştığını öğrenmek için kan testleri kullanılır. Çocuğunuzun doktoru, bağışıklık sisteminin ona saldırdığını düşünürse, tiroide karşı belirli antikorları test edebilir. X ışınları ve diğer radyolojik testler, tiroidin ne kadar iyi çalıştığına veya bezin kendisinde anormallikler olup olmadığına bakar. Teşhiste kullanılan testler şunları içerir: 

Dolaşımdaki hormonlar için kan testleri,

Radyoaktif iyot alımı,

Tiroid taramaları,

Tiroid uyarıcı hormon testi,

Ultrason.

Pediatrik Tiroid Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Komplike olmayan hipotiroidizmi olan çoğu kişi için gerekli tek tedavi hormon replasman tedavisi olacaktır. Normal işlevi mümkün olduğunca yakından denemek ve taklit etmek için T4’ün yapay bir versiyonu verilecektir. Çocuğunuzun hormon düzeylerinin çok yüksek veya çok düşük olmadığından emin olmak için aralıklarla kan testleri yapmanız gerekir.

Hipertiroidizm için tedavi, fazladan hormon üretimine neyin sebep olduğuna bağlı olacaktır. Birçokları için önce tiroidin hormon üretimini engelleyen bir antitiroid ilaç denenecektir.

Başarılı ilaç rejimlerinde bile yüksek düzeyde nüks olduğundan, çocuğunuzun doktoru hormon üretimini kalıcı olarak önleyen başka yöntemler önerebilir. Tiroid, hormon yapmak için ana yapı taşı olarak iyotu kullanır. Bir çocuğa radyoaktif iyot verildiğinde hücreler zarar görür veya öldürülür. İyot vücuttaki diğer hücrelere zararsızdır ve bu da yan etkileri sınırlar.

Ameliyat

İlaç tedavisine yanıt vermeyen, yan etkileri kötü olan veya alerjisi olan hipertiroidili çocuklarda ya da bezin fazla büyüdüğü durumlarda ameliyat düşünülebilir. Ayrıca kanser doğrulandığında kullanılır.