Kurdeşen, ciltte aniden kaşıntılı kızarıklar meydana gelmesiyle oluşmaktadır. Kurdeşenin cilt üzerinde boyutları ve renkleri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Kurdeşen genellikle 24 saat ile 48 saat arasında sürdüğü için aileler geçmesini bekleyip doktora gitmeyi tercih etmezler. Kaşıntılı kızarıklıklara neden olan kurdeşenin çocuğunuzu etkilememesi için teşhis önemlidir. Peki kurdeşenin teşhis süreci nasıl gerçekleşir? Bu makalemizde sizleri bilgilendirmek için kurdeşen teşhisini anlattık.

Kurdeşen Teşhisi Nasıl Konulur?

Kurdeşen teşhisi, kurdeşenin altında yatan neden kesin olmaya yakın bir ihtimalle gıda alerjisidir. Çünkü kurdeşeni tetikleyen kuruyemiş veya deniz mahsülleri gibi bazı gıdalar vardır ve bunların tüketilmesinden sonra kısa süre içinde kurdeşen belirtileri baş gösterir.

Bunun dışındaki durumlarda altta yatan birçok neden olabileceği için, hem çocuğunuz tarafından hem de uzmanınız tarafından detaylı bir muayene ve inceleme olması gerekir.

Altta Yatan Neden Besin Alerjisi Mi?

Kurdeşenin sadece tek bir kez meydana gelmesi, detaylı bir inceleme gerektirmeyebilir. Eğer besin alerjisinden şüpheleniliyorsa, çocuğunuzun yediği besinlerin listesini tutmanız düşünülebilir. Böylelikle eğer kurdeşenin altında yatan besin alerjisiyse, hangi besine bağlı olduğu ve hangi dönemlerde ortaya çıktığı anlaşılabilir.

Kurdeşen (ürtiker) bir alerji uzmanı tarafından incelenmelidir. Çünkü alerji uzmanı, çocuğunuzda ve ailenizde geçmişte olan alerji hastalıklarını, evde veya sosyal hayatta maruz kalınan maddeleri, evcil hayvan tüy veya deri döküntüsü, kullanılan ilaçları sorgulayıp bunlardan çıkarım yapabilecek kapasiteye sahiptir.

Kurdeşen Teşhisinde Alerji Testi

Alerji uzmanınız kurdeşenin nedenini tespit etmek için deriden alerji testi, kandan alerji testi yapmak isteyebilir. Deri prick testinde tetikleyici olduğu düşünülen besin tespit edilir ve buna göre bir tedavi yolu izlenir. Besinin tespit edilmesinden sonra, besini ve o besini içeren tüm yiyecekleri çocuğunuzun diyet listesinden çıkarmanız tavsiye edilir. Daha sonra yüklemeyle belirtiler gözlenir.

Alerji uzmanınız teşhis için ayrıca kan testi de uygulayabilir. Ancak bir alerji testi için en doğru sonucu deriden uygulanan alerji testi gösterir. Çünkü deriden uygulanan alerji testinde çocuğun o alerjene karşı gösterdiği reaksiyon direkt olarak ölçülür. Kan testlerinin güvenilirliği, makinenin kalitesi, kanın miktarı, kanın beklemiş olmasına göre değişiklik göstermektedir.

Kısaca kurdeşenin altında yatan neden büyük bir ihtimalle alerji olacağı için, bir alerji uzmanı çocuğunuz ve çocuğunuzun genetik faktörlerini, alerjiye yatkınlığını, yediği besinleri, kullandığı ilaçları sorgulayabilecek ve bunlara göre çıkarımlar yapabilecek kapasitededir.