Astım nedenleri, astım dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yetişkinlerde sık görülen bir hastalıktır. Kişide var olan bir genetik yatkınlığa, çevresel faktörlerin de katkısı sonucunda ortaya çıkan bozulmuş aşırı abartılı ve zararlı bağışıklık yanıtına alerji denir. Akciğerlerimizin içindeki hava yollarımızın alerjenlere verdiği yanıta bağlı olarak alerjik astım adını verdiğimiz hastalık ortaya çıkar. Alerjik astımın en sık gördüğümüz temel belirtileri sık öksürük, hırıltılı-hışıltılı solunum, nefes sıkışmasıdır. Yetişkinlerde astım nedenleri gözden geçirildiğinde alerjenler dışında birçok nedeni vardır. Hava kirliği, ortamda bulunan kimyasallar da aynı şekilde astıma neden olur. Astım nasıl oluştu sorusunun cevabına göre önlemler de alınabilir. Bu nedenle bu makale tüm astımlı hastalara yardımcı olabilecek önemli bilgiler verecektir.

Astım Gelişmesinde Genetik Çok Önemlidir

Tüm alerjik hastalıklarda olduğu gibi alerjik astımın da en önemli nedeni genetiktir. Genetik ve çevresel faktörler ikisi birlikte ne yazık ki astım olmamıza yol açar. Anne ve/veya babada astım, alerjik rinit, egzama olması astım gelişme riskini artırır. Alerjik astım için en önemli risk faktörü atopik bir yapıya sahip olmaktır. Diğer bir deyişle kişinin genetik olarak alerji geliştirme eğilimine sahip olmasıdır. Alerjik yapıya sahip olan hastalar hayatlarının ilerleyen dönemlerinde alerjenlere karşı IgE dediğimiz antikorlar üretirler ve bu antikorlar daha sonra akciğerlerimizdeki küçük hava yollarında hasarın başlamasına yol açar. Bunun bir göstergesi olarak alerjik rinitin varlığı bir hastada astım gelişimi için önemli risk faktörüdür.

Astım Gelişmesinde Çevresel Faktörler Önemlidir

Çevresel faktörlerin bir kısmı, alerjenler, solunum yolu enfeksiyonları, sigara, hava kirliliği, obezitedir.

Hava kirliliği astıma neden olabiliyor

Özellikle trafik, inşaat sektörü ve endüstriye bağlı hava kirliliği akciğerde hasarlar oluşturarak astıma neden olabilmektedir. Mesleki alerjenlerin bir kısmı özellikle fırıncılarda marangozlarda veya latekse maruz kalan sağlık çalışanlarında astıma yol açabilmektedir.

Diyet, astım gelişmesini etkileyen bir faktördür

Doğal beslenme, Akdeniz tipi beslenme gibi beslenme modellerinin astıma karşı koruyucu olduğu bunun yanında özellikle içinde çok sayıda koruyucu ve katkı maddesi içeren fast food tipi beslenmenin de astım gelişmesine neden olduğu bildirilmektedir.

Astım Ataklarına veya Yakınmaların Sürmesine Yol Açan Nedenler Nedir  ?

Evin içindeki veya dış ortamdaki alerjenler, hava kirliliği, solunumsal enfeksiyonlar, egzersiz, hiperventilasyon, hava değişimleri, sülfürdioksit, besinler, katkı maddeleri, ilaçlar, psikolojik etkenler, sigara, irritanlar aklımıza ilk gelenlerdir.