Yetişkinlerde alerjik astım özellikle sabaha karşı gelişen ve tekrarlayıcı özellik gösteren, inatçı 1 aydır geçmeyen öksürük atakları bize astımı düşündürür. Bu şikayetlere nefes darlığı, göğüste sıkışma hissi, hırıltı eşlik eder. Bu şikayetler yaşam kalitesini bozarak iş gücü kaybına sebep olur. Sizlere bu yazımızda yetişkin hastalarda ortaya çıkan alerjik belirtileri yazdık.

Yetişkinlerde Alerjik Astım Şikayetleri

Yetişkinlerde alerjik astım özellikle gece sabaha karşı gelişen ve tekrarlayıcı özellik gösteren, inatçı, 3 haftadan uzun süren öksürük atakları, göğüste sıkışma hissi, hırıltılı nefes darlığı atakları ile karakterlidir.

Alerjik astımın en önemli şikayeti olan nefes darlığının ataklar halinde gelmekte olup özellikle geceleri uykudan hastayı kaldırması tipiktir. Ataklar arasında hastanın genelde nefes darlığı yakınması yoktur. Hastaların bir kısmı nefes darlığı şikayetleri azaldığı kaybolduğu için gün içinde normal hayatlarına devam edebilir. Fakat bir çoğunda nefes darlığı sürekli bir hal alabilir ve hastanın yaşam kalitesini bozarak sürekli geceleri uykudan uyandırmaya, iş gücü kaybına, acile başvurulara, hastaneye yatmalara neden olabilir.

Yetişkinlerde Alerjik Astım Tedavi Edilmezse Neler Olur?

Alerjik astım tanısı konan hastaların asıl tanı konulduktan sonra en önemli kısmı tedavi oluşturmaktadır. Uzun ve çeşitli ilaç tedavileri ile birlikte aşı tedavisini içeren tedavi basamakları hasta için çok önemlidir. Alerjik astım tedavi edilmezse sık öksürük, nefes darlığı şikayetlerinde artış olur. Balgam çıkarılamaz. Bunun sonucunda zatürre gelişebilir. Sık tekrarlayan zatürre atakları sonucunda akciğerlerde kalıcı hasara yol açabilir. Tedavi edilmeyen alerjik astım ne yazık ki aynı şekilde kalmaz daha fazla ilerler ve tedavisi zor astım haline gelir. Bununla birlikte astım atakları nedeniyle sık sık hastanelerin acil servislerinde yatırılmak zorunda kalınabilir.

Alerjik Astım Tedavi Edilmezse Akciğerlerde Kalıcı Hasarlar Gelişebilir

Alerjik rinit yani burun akıntısı tıkanıklık şikayetleri ile başlayıp alerjik astıma dönüşebilen bu hastalık daha sonra tedavi edilmezse bronşlarda kalıcı hasarlar gelişir. Bunun sonucunda da ömür boyu sürecek olan tedavisi daha zor astım gelişir.

Alerjik Astım Tedavi Edilmezse Yüksek Doz İlaçlar Gerekebilir

Alerjik astım tedavi edilmezse sık öksürük, sık nefes darlığı gelişir. Kış aylarında daha fazla artış gösteren sık sık hastalanıp hastaneye yatmak zorunda kalınır. İleride  zor astım olarak adlandırdığımız tedavisi daha zor ve birçok ilaca yanıt vermeyen astım haline gelirler

Sonuç olarak;

  • Alerjik astım tedavi edilmezse zatürre gelişebilir.
  • Alerjik astım tedavi edilmezse akciğerlerde kalıcı hasarlar gelişir.
  • Alerjik astım tedavi edilmezse yüksek doz ilaçlar ve antibiyotik ihtiyacı ortaya çıkabilir.
  • Alerjik astım tedavi edilmezse yüksek doz ilaçlara yanıt alınamayan ileride tedavisi daha zor olan zor astıma dönüşebilir.