Hamilelikte alerji durumunuza varsa hamilelik sırasında ilaç ihtiyacını azaltmaya yardımcı olmak için tetikleyicilerden kaçının. Kontrolsüz astım, hamilelik sırasında astım ve alerji ilaçları almaktan daha risklidir. Sizin ve bebeğinizin sağlığı için sigara dumanından kaçının. Sigarayı bırakın ve yeniden başlamayın.

Hamilelikte Alerji Neden Önemlidir?

Tetikleyicilerden kaçınmak iltihabı azalttığı gibi belirtileri de önler ve bu nedenle tetikleyici yönetimi ilaç ihtiyacını azaltır.

Alerjenler, astımın başlıca tetikleyicileridir. Hamilelikte ev tozu akarları, hayvanlar, polen gibi alerjenlerin yanı sıra soğuk hava veya uzun süre sıcak nemli havadan uzak durmak çok önemlidir. İç mekan alerjen yönetimi için önlemler alın. Sigara içmeyin ve kendinizi sigaraya maruz bırakmayın.

Yaygın olarak mide ekşimesi olarak bilinen GERD (Gastro Özofagus Reflü Hastalığı) astımı tetikleyebilir. GERD’de mide asidi yemek borusundan geri akar ve öksürüğe neden olabilir; ayrıca ağzınızda mide ekşimesi veya ekşi bir tat olabilir. Ancak reflü, mide ekşimesi olmadan fark edilmeyebilir. Hamilelik GERD’i kötüleştirebilir veya astımı tetikleyebilecek daha sık mide ekşimesi yapabilir.

Sinüzit ve soğuk algınlığı astımı kötüleştirir. Rinit tedavisi, alerjenlerden kaçınmak ve soğuk algınlığı olan bireylerden kaçınmak, sinüzit geliştirme ve sinüzit veya astım için daha fazla ilaç eklemek zorunda kalma olasılığını azaltacaktır.

Hamilelikte Alerji Astımı Veya Riniti Kötüleştirir Mi?

Astımınız hamile kaldığınızda başladıysa, belirtiler bazı kadınların hamilelikle hissettiği nefes darlığı ile karıştırılabilir. Doğru tanı koymak ve mümkün olan en kısa sürede astım kontrolü için bir programa başlamak önemlidir. Bir alerji uzmanı, jinekoloğunuzla çalışabilir.

İstatistikler önceden astımı olan hamile kadınlarda astımın yaklaşık üçte birinde aynı kaldığını, yaklaşık üçte birinde kötüleştiğini ve yaklaşık üçte birinde iyileştiğini gösteriyor. Astım kötüleşmesi, genellikle ikinci trimesterin sonlarında veya üçüncü trimesterin başlarında olur. Bazı kadınlarda hamileliğin son dört haftasında daha az astım görülür. Önceki gebeliklerde astımınız daha iyi veya daha kötü şekilde değiştiyse, sonraki gebeliklerde benzer bir model izlemesi muhtemeldir.

Nazal semptomların yaygın nedenleri alerjik rinit, sinüzit, rinitis medicamentosa (reçetesiz satılan dekonjestan burun spreyinin kronik kullanımından kaynaklanan geri tepme semptomları) ve vazomotor rinittir (alerjik olmayan). Önceden var olan alerjik rinit kötüleşebilir, iyileşebilir veya aynı kalabilir. Hormonal rinit, tipik olarak ikinci aydan doğuma kadar görülen belirtilerle gebelik sırasında ortaya çıkabilir; gebelik öncesinde rinit yoksa doğumdan sonra kaybolur. Birincil belirti burun tıkanıklığıdır.

Hamilelik sırasında astım veya alerji için teşhis testleri yapılabilir mi?

Normalde, alerji için cilt testi hamilelik sırasında yapılabilir. Anneye seçilen cilt testi, hangilerinin veya alerjenlerin belirtileri tetikleyip tetiklemediğinin belirlenmesine yardımcı olmak için yapılır. Daha sonra belirli kaçınma önlemleri önerilebilir.

Doğum sırasında astım kötüleşir mi?

Gebelikte astım yeterince kontrol altına alınmışsa, doğum sırasında astımın bir sorun haline gelmesi nadirdir.

Astım veya alerji için ilaç almaktan kaçınmalı mıyım?

Hamilelik sırasında kontrolsüz astım doğum ağırlığını düşürebilir, bebeğinizin çok erken doğma şansını artırabilir (prematüre bebek) ve hatta fetüsün ölümüne neden olabilir. Hamilelik sırasında yeterli akciğer fonksiyonuna sahip olmak anne ve bebeğin yeterli oksijen alması için önemlidir. Fetüsün normal şekilde büyümesi ve hayatta kalması için fetüse sürekli oksijen sağlanması gerekir. Astım kontrol edilmezse, annenin kanında ve fetal kanında oksijen azalması meydana gelebilir.

Deneyimli bir doktor, fetüs için çok az risk oluşturan veya hiç risk oluşturmayan astım veya alerjiyi kontrol etmek için ilaçları seçebilir. Oral ilaçlar yerine inhale tercih edilirken, astım veya riniti (burun semptomları) tedavi eden ilaçlar hamile kadınlar tarafından alınabilir. Hamilelik sırasında astım için ilaç tedavisi, anne ve fetüs için kontrolsüz astıma göre çok daha güvenlidir. Hamilelik sırasında, astımı kontrol etmek için gerektiğinde oral veya inhale kortikosteroid almak bile anne ve bebek için güvenli görünmektedir.

Nazal kromolin veya bir nazal kortikosteroid, alerjik rinit tedavisinde iyi bir ilk seçenektir; ilk trimesterde dekonjestanlardan kaçınmak en iyisidir ve psödoefedrin gebelikte tercih edilen dekonjestandır. Ölü virüslerden yapılan grip aşısı yaptırmak güvenlidir. Reçetesiz ilaç baş ağrısı, öksürük veya soğuk algınlığı tedavi edecek olsa bile, herhangi bir ilaç almadan önce DAİMA bir doktor tavsiyesi alın.

Düşük oranı nispeten yüksektir ve bu kaçınılmaz olaylar alerji, astım veya bunların tedavisi ile ilgili değildir.

Hamilelik sırasında alerji aşısı olmalı mıyım?

Alerji aşıları hamile kadını veya fetüsü olumsuz etkilemez. Hamilelik sırasında yapılan aşıya bir alerji reaksiyonuna şiddetli tepki verilmesi riskli olabilir. Gebelikte alerji aşıları dikkatle arttırılır veya aynı veya daha düşük dozda kalabilir. Anne genellikle hamileyken alerji aşısına başlanmaz. Riskten kaçınmak için bu önlemler alınır. Doz dikkatle izlenerek gebelik sırasında alerji aşılarına devam edilmesi şiddetle önerilir. Alerji veya astım semptomlarının kontrolüne yardımcı olan devam eden immünoterapi, ilaç ihtiyacını azaltabilir.

Emzirmeden kaçınmalı mıyım?

Astım için kullanılan yaygın ilaçların (beta2-agonistler, kortikosteroidler, kromolin) ve rinitin (bazı antihistaminikler ve dekonjestanlar) emzirilen bebeği olumsuz etkilediği gösterilmemiştir. Emziren annelerde insan çalışmaları her bir ilaç üzerinde yapılmamıştır, ancak deneyimler, bu tür ilaçları alan annelerin emzirmeden kaçınmaması gerektiğini göstermektedir. Genellikle bebeğe ulaşan küçük miktarların bir soruna neden olduğu tespit edilmemiştir.

Bebeğimin astımı veya alerji olacak mı?

Bebeğinizin mutlaka astım veya alerjisi olacak ya da olmayacak denemez. Bununla birlikte, bir ebeveynde varsa, çocukta astım veya alerji gelişme olasılığı daha yüksektir; her iki ebeveynin de alerji veya astımı varsa risk daha fazladır.