Yetişkinlerde alerjik astım, özellikle gece sabaha karşı gelişen ve tekrarlayıcı özellik gösteren inatçı 3 haftadan uzun süren öksürük atakları, göğüste sıkışma hissi, hırıltılı nefes darlığı atakları ile karakterizedir. Alerjik  astımınız olduğundan şüpheleniyorsanız ve doktora giderken yapmanız gereken hazırlıklar konusunda kafa karışıklığı yalıyorsanız bu yazımızda faydalı bilgilere ulaşabilirsiniz. 

Yetişkinlerde Alerjik Astım Belirtileri Varsa Yetişkin Alerji Uzmanına Başvurabilirsiniz

Sizde alerjik astım belirtileri varsa alerjik hastalıklar uzmanlarına başvurabilirsiniz. Çünkü alerji uzmanları alerjik astım ve alerjik hastalıklar konusunda eğitim almış ve bu eğitim sonucu alerji uzmanlık diploması almış ve aynı zamanda iç hastalıkları uzmanı olan yeni adıyla immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanı olan uzmanlardır.

Yanınızda kullanmakta olan ilaçları getirmeniz iyi olur.

Alerji uzmanına giderken kullanmakta olduğunuz ilaçları da yanınızda getirmeniz faydalı olacaktır.

Mümkünse bir hafta öncesinde bazı ilaçları almayınız

Özellikle gerekli değilse alerji ilaçları (antihistaminikler), öksürük ilaçları, soğuk algınlığı ilaçları, antidepresan ilaçları doktorunun kontrolünde 1 hafta öncesinden başlayarak kullanmamak gerekiyor. Çünkü eğer alerji testi gerekirse bir hafta öncesinden bu ilaçları bırakmanız gerekiyor. Nefes açıcı sprey ve buharlar alerji testini etkilemez. Sadece parasetamol içeren ateş düşürücüler ve antibiyotikler de alerji testini etkilemez. Ancak bazı ilaçları zorunlu kullanmak gerekiyorsa öncelikle hastanın şikayetlerinde azalma kontrol ve rahatlama olması gerekir. Gerekli testler rahatlama sonrası yapılabilmektedir.

Daha önce yapılmış tahlil ve röntgen tahlillerini yanınızda getirin.

Öncelikle daha önce yapılmış tahlilleriniz, röntgen filmleriniz varsa mutlaka yanınızda getirmeniz gerekiyor. Çünkü muayene sonuçlarına göre gerekli tahliller ve röntgen filmi çekilebilir. Daha önce yapılmış tahlillerin yeniden yapılmasının önüne geçmek gerekir.

Açlık veya tokluk önemli değildir

Alerji testi gerekebileceği için aç olarak gelmeye gerek yoktur. Açlık veya tokluk önemli değildir. Bu nedenle tok gelmesi daha iyi olacaktır.

Sonuç olarak;

  • Yetişkin alerji uzmanına giderken yanınızda kullandığınız ilaçları da götürün.
  • Gerekli değilse 1 hafta öncesinden alerji ilaçları, öksürük ilaçları ve soğuk algınlığı ve antidepresan ilaçlarını doktorunuzla görüşüp kesin.
  • Açlık veya tokluk önemli olmadığı için  tok gelebilirsiniz.
  • Daha önce yapılmış tahlil ve çekilmiş filmleri yanınızda getirin.