Alerjiler yaygın hastalıklardandır ve bu yaygınlık günden güne artış göstermektedir. Özellikle çocuklarda alerjiler yaygın olarak görülmektedir. Çeşitli alerjenler, yani alerjiye neden olan maddeler, çocuklarda reaksiyonu tetikleyebilir. Bağışıklık sisteminin genel olarak zararsız bir maddeyi zararlı olarak algılaması ve bu durumla mücadeleye girişmesi sonucu alerjik reaksiyon ortaya çıkar. Çocuklarda alerji testleri, çocuğunuzun alerji uzmanının kontrolünde yapılmalıdır.

Alerji Belirtileri Nelerdir?

Alerji belirtileri çok değişkendir. Bazı çocuklarda belirtiler hafif olabilirken bazı çocuklarda ise son derece şiddetli olabilir ve hayati tehlike oluşturabilir. Çocuğunuz herhangi bir alerji belirtisi gösteriyorsa, mutlaka bir alerji uzmanına, vakit kaybetmenden gitmeniz gerekir.

Çocuklarda kalıcı alerjiler, aşağıdakilere müdahale eden semptomlara neden olabilir:

  • Uyku,
  • Okul,
  • Diyet,
  • Genel sağlık ve esenlik.

Çocuğunuzun alerjisinin türüne göre bir haftadan uzun süren ve her yıl aynı zamanda meydana gelen soğuk algınlığı benzeri semptomlar da gelişebilir:

  • Astım,
  • Kurdeşen veya deri döküntüleri,
  • Özellikle geceleri öksürük veya hırıltı.

Alerji Uzmanı İle Görüşmek

Çocuğunuzda alerji belirtileri varsa vakit kaybetmeden bir çocuk alerji uzmanına gitmeniz gerekir. Çocuk alerji uzmanları, çocuklarda görülen alerjilerin tanı ve tedavisinde uzmanlaşmış bir doktordur. Doktorunuz, çocuğunuz belirtileri ve tıbbi geçmişi ile detaylı sorular soracaktır ve ardından çocuğunuzu muayene edecektir. Sonrasında teşhise yardımcı olması için bazı testler kullanabilir. Çocuklarda alerji testleri yapılacaksa bunun kararını çocuk alerji uzmanınızın vermesi gerekir.

Çocuklar İçin Alerji Testi Türleri

Çocuğunuzun alerji uzmanı, çocuğunuzun belirtilerine ve mevcut durumunda uygun olacak şekilde bazı testler yapabilir. Alerji testleri değişkenlik gösterir ve hangi testin kullanılacağına alerji uzmanınız karar verecektir. Çocuklarda alerjilerin teşhisinde yaygın olarak kullanılan testler şunlardır:

Deri prick testi

Bu testte, alerjen maddenin az bir miktarı çocuğunuzun koluna ya da sırtına lanset yardımı ile küçük bir çizik atılarak yerleştirilir. Aynı anda birden fazla alerjenin test edilebildiği deri prick testi 15-20 dakika içinde sonuç verir. Çocuğunuzun alerjisi varsa, alerjenin olduğu yerde küçük, kabarık ve kırmızı, sivrisinek ısırığı gibi bir kabartı oluşacaktır. Bu test acı erici bir test değildir. Çocuğunuza bu test yapılmadan önce, çocuğunuzun bir hafta öncesinden kullanıyorsa eğer bazı ilaçları bırakması gerekecektir.

Yama testi

Bu test genel olarak temas alerjenlerini belirlemek için kullanılır. Çocuğunuzun cildine bazı alerjenleri içeren yama ya da yamalar yapıştırılır. Bu yamalar yaklaşık 3 gün çocuğunuzun vücudunda kalır. Alerjenin olduğu yerde tahriş, kızarıklık ya da kabarıklık çocuğunuzun alerjisi olduğu anlamına gelir.

Kan testi

Doktorunuz alerjiye neden olduğu bilinen belirli antikorları aramak için kan örneği alacaktır.

Eliminasyon diyeti

Bu, çocuğunuzun alerji semptomlarının nedeni olup olmadığını görmek için süt, yumurta ve yer fıstığı gibi belirli yiyecekleri yemeyi bıraktığı anlamına gelir. Bir seferde bir yiyecek türünü test etmeyi içerir ve biraz sabır gerektirebilir. Çocuğunuz belirli bir süre şüpheli alerjen besini diyetinden tamamen çıkarı ve belirtilerin durumu gözlemlenir. Daha sonra şüpheli alerjen diyete yeniden eklenir ve olabilecek belirtiler kontrol edilir.

Besin yükleme testi

Bu testte alerji uzmanınız çocuğunuzda alerjiye neden olduğundan şüphelenilen besini, çocuğunuza yavaş yavaş yedirebilir. Olası bir reaksiyonu alerji uzmanınız bizzat görmüş olur. Bu testin bir doktor kontrolünde ve acil durum ekipmanlarının olduğu bir merkezde yapılması gerekir.

Alerji Testi Sonuçları

Çocuk alerji uzmanınız, tüm test sonuçlarını aldıktan sonra çocuğunuz için bir tedavi planı hazırlayacaktır. Tedavi, çocuğunuzun alerjisine göre değişkenlik gösterebilir. Alerjik reaksiyonları önlemenin en etkili yolu alerjiye neden olan maddeden kaçınmaktadır.

Çocuğunuzun şiddetli alerjisi varsa alerji uzmanınız muhtemelen adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Bu enjektör, alerjik şok gibi şiddetli durumların tedavisinden kullanılması gereken hızlı bir tedavi ilacıdır.

Doktorunuz, belirtileri tedavi etmek için bazı ilaçlar da reçete edebilir. Bu ilaçlar, reaksiyon oluşmasının önüne geçmez sadece belirtilerin hafiflemesine yardımcı olur.

Randevu ve Bilgi Formu