Alerjik astım, çocuklarda sık görülen bir hastalıktır. Sık görülmesiyle birlikte görülme sıklığı da günden güne artış göstermektedir. Bu duruma neden olabilecek birden çok faktör vardır. Alerjik astım belirtileri arasında; sık öksürük, nefes sıkışması ve nefes darlığı gibi durumlar bulunur. Çocuğunda, astım belirtileri olan aileler bu durumdan endişe duyarlar. Çocuğunuzda astım belirtileri varsa ne yapılmalıdır konusuyla ilgili bilinmesi gerekenleri bu yazımızda sizler için yazdık.

Alerjik astım belirtileri nelerdir?

Alerjik astımın başlıca belirtileri, sık öksürük, nefes sıkışması ve göğüs ağrısıdır. Bazen, tek başına sık öksürük olması da alerjik astımın belirtisidir. Özellikle gece uykudan kaldıran öksürük, sabaha doğru öksürük, uyuduktan 1-2 saat sonra olan öksürük oluyorsa, her grip sonrası öksürük oluyorsa, grip ağır geçiyor ve gribin öksürüğü 2 haftadan uzun sürüyorsa, aklımıza alerjik astım gelmelidir.

Çocuğumda astım belirtileri varsa ne yapmalıyım?

Çocuğunuzda astım belirtileri varsa, öncelikle alerjik astım olup olmadığının teşhisinin konulması gerekir. Çünkü, astım belirtileri olan sık öksürük, nefes darlığı gibi belirtiler başka hastalıkların da belirtileri olabilir. Bu nedenle ilk olarak, alerjik astım teşhisinin konulması gerekir.

Alerjik astım teşhisi için, Çocuk Alerji Uzmanına başvurmanız gerekiyor

Alerjik astım belirtileri varsa, öncelikle alerjik astım olup olmadığının anlaşılması için, çocuk alerji uzmanına başvurmanız gerekiyor. Çünkü çocuk alerji uzmanları, alerjik astım ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak çocuk alerji uzmanı (yeni adıyla çocuk immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanı) olan, aynı zamanda çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olan doktorlardır. Bu nedenle, çocuğunuzun, çocuk alerji uzmanları tarafından değerlendirilmesi gerekir. Alerji uzmanınız, çocuğunuzda astım olup olmadığını teşhis etmek için bazı testler yapabilir. Aynı zamanda alerji uzmanınız, çocuğunuza ciltten alerji testinin yapılması ve neye karşı alerjisi olduğunun tespiti ve alerji aşısının gerekip gerekmediğini de belirleyecektir. Çocuğunuzda alerjik astım olup olmadığını kesin bir şekilde teşhis edecek olan doktorlar çocuk alerji uzmanlarıdır.

Sonuç olarak;

  • Çocuğunuzda alerjik astım belirtileri varsa bir çocuk alerji uzmanına gitmeniz gerekir. Çocuğunuzun, alerjik astım konusunda eğitim almış, çocuk alerji uzmanlarınca incelenmesi gerekir.

Prof. Dr. Ahmet Akçay