Klimalar, sıcak yaz günlerinin vazgeçilmezidir. Havayı serin, ferahlatıcı ve rahat tutarlar. Ayrıca klimaların; astım kontrolünü iyileştirmeye yardımcı olabileceklerine dair kanıtlar da bulunmaktadır. Klima ve astım hastalığı hakkında merak ettiğiniz her şeyi, yazımızda okuyabilirsiniz.

Klimalar havadan gelen tetikleyicileri azaltır mı?

Birçok araştırmaya göre, cevap evet. Bununla birlikte; astımlı kişilere yalnızca, filtreleri uygun şekilde muhafaza edilirse, fayda sağlarlar. 2011 yılında yapılan bir araştırma; klimanın, trafik kirliliğinin astımlı çocuklar üzerindeki etkisini azalttığını gösterdi. Bir başka 2011 çalışması; merkezi klimanın, astım üzerinde faydaları olduğunu gösterdi. Makalede ABD’deki hanelerin yüzde 75’inin, “kanallı basınçlı hava ısıtması” sahibi olduğu belirtildi. Ve yüzde 63’ünde “kanallı merkezi klima” vardı. Çalışma, bu ısıtma ve soğutma sistemlerinin her ikisinin de havadaki alerjenleri filtrelemek için harika olduğunu gösterdi. Örnekler arasında; toz akarları, hayvan tüyleri, polen ve küf sporları bulunur. Ayrıca; odun ateşi ve de sigaradan çıkan duman ve çeşitli hava kirleticileri gibi alerjik olmayan astım tetikleyicilerini filtrelemek için pozitif etkilerinin olduğu belirlenmiştir.

Klimanın bakımı nasıl yapılmalı?

Klimalar; üretici firmaların tavsiye edildiği gibi filtre değiştirilmez veya bakımı yapılmazsa etkili olmaz. Isıtma ve soğutma uzmanları, filtreleri genellikle pis olduğunu bulduklarını söylüyor. Bu olduğunda; küf sporları gibi hava kirleticilerinin üreme alanı haline gelebilirler. Bu nedenle, özellikle astımlıların filtreleri uygun şekilde muhafaza etmeleri çok önemlidir.

Uzmanlar, tüm ev filtrasyon sistemlerini şiddetle tavsiye ediyor. Bu en iyi şekilde; pencerelere takılanların aksine, merkezi ısıtma ve soğutma sistemleriyle başarılır.

Filtrenin bakımı uygun şekilde yapıldığında veya değiştirildiğinde bu üniteler, havadaki astım tetikleyicilerini en aza indirmede çok etkilidir. Dolayısıyla astım semptomları riskini en aza indirmede, başarılılardır.

Klimalar ayrıca, kapıları ve pencereleri kapalı tutabilmenizi sağlar. Bu aynı zamanda dış hava kirleticilerinin (polen gibi) dışarıda tutulmasına da yardımcı olabilir.

Klimalar daha iyi bir nefes alma ortamı yaratır mı?

Uzmanlar bu konuyla alakalı genellikle; daha kaliteli bir nefes alma ortamının sağlandığını söylemektedirler. Yukarıda belirtildiği gibi, havadaki astım tetikleyicilerini filtrelemek için fayda sağlamaktadırlar. Ayrıca nemi azaltmada da olumlu etkileri vardır.

Hava ne kadar sıcaksa, o kadar çok su tutar. Bu nedenle yazın en sıcak günlerinde sıcaklık ve nem, astım semptomlarını tetikleyebilir. Bunun çeşitli nedenleri vardır. Sıcak, yapışkan hava, solunması zor olabilir. Bu durum tek başına, bazılarında astımı tetikleyebilir. Diğer bir neden de, sıcak ve nemli havanın bazı astım tetikleyicileri için bir üreme alanı oluşturmasıdır. Hem küf sporları, hem de toz akarları bu ortamı sever. Siz farkında bile olmadan, küf bu ortamda büyüyebilir ve havaya küf sporları salgılar. Astımı tetikleyebilir. Toz akarları da bu ortamda hızla çoğalabilir. Toz akarları ve dışkıları, kolayca aerosol haline getirilir ve solunur. Astımı tetikleyebilirler.

Klima, hem havayı soğutma hem de iç mekan nemini düşürmek için harika çalışır. Uzmanların çoğu, iç ortam neminin yüzde 30 ile yüzde 50 arasında tutulmasını önermektedir. Bu, kronik akciğer hastalığı olan herkes için idealdir.

Peki klimalar astıma iyi gelir mi?

Klimalar bakımları olması gerektiği gibi yapıldığında, kullanıcılara fayda sağlarlar. Havayı serin ve ferah tutarlar. Nemi ve havadan gelen tetikleyicileri, azaltabilirler. Bu etkilerin kombinasyonu astım kontrolünü iyileştirebilir. Nefes almayı kolaylaştırabilirler. Ancak, uygun şekilde bakımları yapılmazsa astımı da tetikleyebilirler. Bu nedenle, en iyi klima üniteleri sertifikalı astım ve alerji dostu filtrelere sahip olacaktır. Bu özellikli cihazlar, havadaki alerjenlerin yüzde 98’ini filtreleyebilirler.