Alerjik astım, çocuklarda sık görülen hastalıktır. Alerjik astım tedavisinde, ilaç tedavisi dışında bitkisel tedavi ve diğer alternatif tedavi yöntemleri sıklıkla sorulmaktadır. Faydası var mı, yoksa faydası yok mu? Bu makalemizde alerjik astımda bitkisel ve alternatif tedavi yöntemlerini sizler için yazdık.

Alerjik Astımda Bitkisel Ve Alternatif Tedavi Faydalı Mı?

Alerjik astım tedavisinde, bitkisel tedaviler hakkında her geçen gün yeni bilgiler elde edilmektedir. Şu anki güncel bilgilerimizle, alerjik astım tedavisinde kesin faydalı olan bitkisel bir tedavi yoktur. Faydalı olduğu bildirilen bitkilerin zararları da görülebilmektedir. Bitkisel tedavi olarak zararı olmadan faydalı olabilecek tedaviler, zencefil ve karabuğday balıdır.

Alerjik Astım Tedavisinde Kara Buğday Balı Faydalı Olabilir

Kara buğday balı ile birçok çalışma yapılmış ve faydalı bulan ve bulamayan çalışma sonuçları ortaya çıkmıştır. Balın anti-inflmatuar ve anti-bakteriyel etkileri vardır. Öksürük rahatlatıcı etkisi vardır. Bu nedenle bal, özellikle bir yaşından büyük çocuklarda öksürük dönemlerinde önerilebilir.

Alerjik Astım Tedavisinde Zencefil Tedavisi

Zencefil, bronşlarda genişleme yaparak öksürük rahatlaması sağlar. Bu nedenle zencefil öksürük dönemlerinde tavsiye edilebilir.

Alerjik Astımda Bitkisel Ve Alternatif Tedavi Akupunktur

Akupunktur, alerjik astım tedavisinde tavsiye edilmez. Çünkü, bilimsel olarak kesin faydalı olduğuna dair kanıtlar yeterli olmayıp zararları olabilir. Bu nedenle tavsiye edilmez.

Alerjik Astım Tedavisinde Biorezonans Tedavisi

Alerjik astım tedavisinde, biorezonans tedavisi önerilmez. Çünkü biorezonansın, alerjik astım tedavisinde faydalı olduğuna dair kanıtlar yeterli değildir.

Alerjik Astım Tedavisinde Homeopati Tedavisi

Homeopatinin, alerjik astım tedavisinde faydalı olduğunu bildiren çalışmalar yanında faydalı bulmayan çalışmalar da vardır. Bu nedenle önerilen bir tedavi yöntemi değildir.

Alerjik Astımda Kuş Yumurtası, Keçiboynuzu Pekmezi ve Dereotu

Alerjik astım tedavisinde; kuş yumurtası, keçiboynuzu pekmezi, dereotu gibi birçok tedavi yönteminin faydalı olduğuna dair yeterli bilimsel veri olmadığından dolayı önerilmez.

Alerjik Astım Tedavisinde Nefes Egzersizleri

Nefes egzersizlerinin, alerjik astım tedavisinde faydalı olabildiğine yönelik veriler vardır. Bu tedavi yöntemlerinin, her hastada kullanımı için yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.

Sonuç olarak;

  • Alerjik astım tedavisinde, öksürük dönemlerinde bal veya zencefil önerilebilir.
  • Alerjik astım tedavisinde, akupunktur önerilmez.
  • Alerjik astım tedavisinde, biorezonans önerilmez.
  • Alerjik astım tedavisinde, homeopati önerilmez.
  • Kuş yumurtası, keçiboynuzu pekmezi, dereotu önerilmez.