Alerjik astım hastalığında akciğerlere hava sağlayan bronşlar genellikle iltihaplıdır. İltihaplı olmasından dolayı da çok hassastır. Astımlı çocukların bronşları daha dardır. Bronşların dar olması ve aşırı hassas olmasından dolayı çeşitli tetikleyicilerden kolay etkilenir. Bu astımı tetikleyen nedenlerin en önemlisi gribal enfeksiyon olmakla birlikte başka birçok neden de tetikleyebilir. Alerjik astımı tetikleyen nedenler akciğer bronşlarının daralması sonrasında hırıltı, öksürük nefes sıkışması gibi belirtilere neden olur.  

Alerji uzmanlarının önemi

Alerji uzmanları astımı tetikleyen nedenleri ortaya çıkarmak ve astımın tetiklenmesini en aza indirmek için tedavi planı hazırlama konusunda deneyimli  olan uzman doktorlardır.

Alerjik astımı tetikleyen nedenler

Alerji

Astımın nedeni özellikle çocuklarda alerjidir. Bu nedenle de astımı tetikleyen nedenlerden en önemlisi alerjidir. Özellikle deniz kenarı şehirlerinde astımı tetikleyen en önemli neden ev tozu akarı iken denizden uzak şehirlerde polenler en önemli tetikleyicidir. Alerji en önemli tetikleyici olmasından dolayı astıma neden olan alerjinin tespit edilmesi çok önemlidir.

Viral enfeksiyonlar

Viral enfeksiyonlar astımı tetikleyen en sık nedenlerden birisidir. Genellikle gribal enfeksiyon sonrası aşırı hassas olan bronşlar daralır ve astım atağına neden olabilir. Bu nedenle de gribal enfeksiyon başlar başlamaz öksürme başlamışsa salbutomal içerikli spreylerle hemen tedaviye başlamak gerekir. Aksi taktirde viral enfeksiyonlar bronşları daraltırsa bronş genişletici ilaçların fayda etmesi zorlaşmakta atak ciddiyeti artmaktadır.

Sigara dumanına maruziyet

Sigara dumanına maruziyet de astım atağına neden olan bir tetikleyici nedendir. Astımlı olanların sigara dumanına maruz kalmaması gerekir. Balkonda içilecekse bir önlükle içilip daha sonra ağız su ile çalkalanmalı ve yüz yıkanmalıdır. Çünkü sigara dumanının kokusu da etkilemektedir. Üzerimize kokusu sinebilir. Dışarıdan eve gelince kıyafetleri değiştirilmeli ve duş almalısınız.

Parfüm ve deterjan kokuları

Astımlı hastaların bronşları çok hassastır. Bu nedenle de parfümsüz deterjan, klorsuz deterjan kullanmanız yararlı olacaktır.

Hava değişimi ve soğuk hava

Hava değişimi ve soğuk havaya maruz kalmak, rüzgarlı havaya maruz kalmak da astımı tetikleyebilir. Bu nedenle dikkatli olmak gerekir

Hava kirliliği

Hava kirliliği, inşaat alanlarının hava kirleticileri de astım atağına neden olabilir. Havanın kirli olduğu saatlerde dışarı çıkacaksak maske takmak faydalı olabilir

Egzersiz

Egzersiz de bronşları daraltabilen tetikleyici nedendir. Egzersiz astımı tetikliyor diye evde hareketsiz oturmak da doğru değildir. Astımlı çocuklarda özellikle yüzme yararlı olabilir. Yüzme akciğerleri gelişmesinde fayda sağlayabilir. Çocuğunuz yüzme dışında diğer sporları da yapabilir. Sadece tüple dalma astımlı hastalara tavsiye edilmez.

İlaçlar

Astımı tetikleyen bir diğer neden de ibuprofen, asetilsalisilik asit gibi nosteroid antiinflumatuar ilaçlardır. Tansiyon ilaçlarından bazıları, migren veya glokom tedavisinde kullanılan beta blokerler de astım hastalığını tetikleyebilir.

Duygusal anksiyete ve stres

Duygusal anksiyete ve stres de astımı tetikleyen bir nedendir. Aşırı gülme, aşırı heyecan ve stres astım hastalığını tetikleyebilir.

Reflü ve astım

Reflü de astımı tetikleyebilen nedendir. Çünkü reflü sonucu mide içeriği yemek borusuna kaçıp buradaki sinirler yoluyla bronşları daraltabilmektedir.

Sonuç olarak;

Astımı tetikleyebilen en önemli nedenler alerji, gribal enfeksiyonlar olmakla birlikte sigara dumanı maruziyet, parfüm ve temizlik malzemelerinin kokuları, hava kirliliği, reflü, duygusal stresler, egzersiz ve ilaçlar astım hastalığını tetikleyen nedenlerdir.

Randevu ve Bilgi Formu