Alerjik astım nasıl anlaşılır sorusunu bir çok öksüren çocuğu olan aile sormaktadır. Bu sorunun cevabını arayan aileler birçok internet sitesinden bilgi edinmeye çalışır. İstanbul Alerji bu sorunun cevabını sizlere bu yazıda vermeye çalıştı.

Alerjik Astım Belirtileri Önemli

Alerjik astım belirtileri olan çocukların detaylı bir şekilde incelenmesi gerekir. Özellikle sık öksürün, her gribi akciğerlere inerek öksürükle sonuçlanan, akciğerlerinde hırıltı duyulan, oyun sonrası öksüren, nefes darlığı olan bir çocuğun mutlaka alerjik astım yönünden incelenmesi gerekir.

Alerjik Astım Teşhisi Önemli

Alerjik astım belirtileri görülen çocukların mutlaka incelenmesi gerekir. Doğumdan 18 yaşına kadar olan çocuklarda alerjik astım teşhisinin çocuk alerji uzmanlarınca konulması çok önemlidir. Çünkü Çocuk Alerji Uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen astım ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alırlar. Ve Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır. Çocuk alerji uzmanları gerekli incelemeleri ve tetkikleri yapıp, alerji testi uygulayarak alerjik astım olup olmadığı konusunda sonuca varacaktır.

Alerjik Astım Teşhisinde Alerji Testi Çok Önemli

Alerjik astım teşhisinde alerji testi çok önemlidir. Çünkü alerji testi konusunda eğitim alan uzmanlar çocuk alerji uzmanlarıdır. Alerji testinin tek başına anlamı yoktur. Alerji testi sonucuna göre; neye alerjisi olduğu, alerji derecesi, alerji aşısı gerekip gerekmediği konusunda çocuk alerji uzmanlarına bilgi vermektedir. Çocuk alerji uzmanları çocuğun alerjik astım belirtilerini değerlendirmekte ve alerji testi sonucu, solunum testi ve gerekli testler sonucunda alerjik astım olup olmadığına karar vermektedir.

Alerjik astım teşhisinde çocuk alerji uzmanı çok önemli

Çünkü Çocuk Alerji Uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen astım ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alırlar. Daha sonra Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alırlar. Aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır. Bu nedenle de doğumdan 18 yaşına kadar olan çocuklarda alerjik astım teşhisinin çocuk alerji uzmanlarınca konulması çok önemlidir. Teşhis yanlış konulursa uzun süre gereksiz ilaç kullanımı ya da t5eşhis atlanması durumu oluşabilir.

Sonuç olarak;

-Alerjik astım belirtileri olan bir çocukta görülen belirtilerin; alerjik astıma uygun olup olmadığı değerlendirilir. Muayene bulguları, alerji testi, solunum testi ve gerekli testler sonucunda teşhis koyulur.

-Doğumdan 18 yaşına kadar olan çocuklarda alerjik astım teşhisinin çocuk alerji uzmanlarınca konulması; doğru teşhis bakımından çok önemlidir.

-Alerjik astım teşhisi için yapılan alerji testinden doğru sonuç alınması için; alerji testinin çocuk alerji uzmanı tarafından yapılması çok önemlidir.

-Tek başına alerji testi teşhis koydurmaz.

Benzer Yazılar

Randevu ve bilgi için.

İletişime geçin (0850) 433-9393

İletişim