Kontakt ürtiker ister immün sistem aracılığı ile isterse immün sisteme aracılığı ile olmayan şekilde olsun yabancı maddelerle teması yoğun olan işlerde çalışanlarda daha sık karşımıza çıkar. Özellikle bazı meslek gruplarında bazı alerjenlerin daha fazla bu tür reaksiyonlardan sorumlu olduğu görülmektedir. Sizlere bu yazımızda kontak ürtikerin hangi kişilerde ve meslek gruplarında sık görülmekte olduğunu yazdık.

Tarım işçilerinde; inek ve diğer hayvan tüylerine veya tahıl ve yemler,

Fırıncılarda; amonyum persülfat, lateks, un, ve alfa amilaza,

Diş hekimleri ve protez imal eden işçilerde; lateks, akrilat, epoksi reçineleri, diş macunları,

Elektrik işlerinde çalışanlarda; akrilat ve epoksi reçinelerine,

Gıda hazırlama işinde çalışanlarda gıdaların bir çoğuna, örneğin peynir, yumurta, süt, balık, kabuklu deniz hayvanları, meyve, un, buğday,

Kuaförlerde; lateks ve amonyum persülfat,

Sağlık çalışanlarında; lateks ve lateksle çapraz reaksiyon veren gıdalara karşı kontakt ürtiker görülebilir.

Kozmetik maddelerle temas sonrasında da temas ürtikeri görülebilir. Kozmetik maddelerde yer alan kimyasallar her iki yolla da alerjik reaksiyona yol açabilir.

Veteriner ve bahçe işleri ile uğraşanlarda hava yolu ile temas sonrasında bitki ve hayvan epitellerine karşı duyarlanma gelişebilir.

Bazı böceklerin özellikle tırtılların (Thaumetopoea pityocampa) temas sonrasında ürtikere yol açtığı bilinmektedir. Özellikle orman içinde gezinenlerde ve ağaç işleri ile uğraşan ormancılarda bu tür böceklere temas sonrasında temas ürtikeri görülmektedir.

Prof. Dr. Ahmet Akçay