Alerji Testi İçin Bilgi Alın!

Detaylı Bilgi Almak İçin Hemen Arama Talebi Oluşturun!

Mesajınız için teşekkürler. Gönderildi.
Mesajınızı göndermeye çalışırken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Danışma Hattı : 0850 433 93 93 Tüm Şubeler: Hafta İçi 08:30 – 18:00 / Cumartesi 09:00 – 17:00

Alerji Testi Nasıl Yapılır?

IgE’ye bağlı olan duyarlaşmayı gösteren alerji testi şüpheli alerjik durumlarda teşhis koymada yardımcı olan önemli bir testtir. Alerji testi avantajları yanında dezavantajları da vardır. Alerji testlerinde beklenti vücudumuzda oluşan alerjik hastalığın nedenini bulmaktadır. Bu makalede alerji testlerini eğrisi ve doğrusuyla sizler için yazdık.

Alerji Testi Yöntemleri

Alerji testleri ciltten veya kandan yapılabilmektedir. Ciltten yapılan alerji testine deri prick testi denilmektedir.

Deri Prick Testi Nedir?

Ciltten yapılan ve IgE’ye bağlı duyarlaşmayı gösteren bir testtir. Deri prick testi hızlı sonuç vermesi, basit olması ve maliyetinin düşük olması nedeniyle kullanışlı bir testtir. Deri prick testleri ve diğer cilt testi sonuçları tip 1 dediğimiz IgE’ye bağlı duyarlanmayı gösterir ve gıda, havada bulunan alerjenler, evcil hayvan alerjenleri, böcek, küf ve ilaç alerjenleri hakkında bize bilgi vermektedir. Bu testlerin, bu testleri yorumlayabilecek deneyime sahip olan alerji uzmanlarınca yorumlanması çok önemlidir. Doğumdan 18 yaşına kadar olan çocukların çocuk alerji uzmanları ve 18 yaşından büyüklerin de yetişkin alerji uzmanlarınca yorumlanması büyük önem taşımaktadır.

Bazofil aktivasyon testi

Bazofil aktivasyon testleri moleküler tabanlı alerji testleri olup hastaların IgE profillerini daha iyi tanımlamaya yarayan testlerdir.

Alerji Testleri

Alerjik hastalıklar dünya çapında en yaygın hastalıklardan biridir ve bu hastalıkların yükü artmaya devam etmektedir. Uygun tedavi ile birlikte doğru bir tanı, alerjen duyarlılığını doğrulamak için uygun testlerin kullanılmasını ve varsayılan alerjene maruz kalma hakkında ayrıntılı bilgi gerektirir. Cilt testleri, özellikle deri prick testi, IgE aracılı hastalıkların tanı ve tedavisi için en güvenilir ve uygun maliyetli aracı temsil eder. Alerji testleri ile burun, göz, cilt, ağız ve akciğer zorlukların alerjik nedeni bulunabilir.

Teşhis konulduktan ve ilgili alerjenler belirlendikten sonra, uygun, uzun süreli sonuçlar elde etmek için ilaçlar, çevresel kontrol önlemleri ve / veya alerjen immünoterapisi (AIT) değimiz alerji aşı tedavisi dahil olmak üzere spesifik tedaviler gereklidir. Dolayısıyla alerji teşhisinde alerji testi çok önemlidir.

Alerji teşhisinde alerji deri testleri kaç çeşittir?

1) Deri Prick Testi (DPT): Tip I, ani, IgE aracılı alerjinin teşhisi için ilk kullanılan testtir. Güvenli, doğru yapıldığında ve yorumlandığında yüksek hassasiyet ve iyi özgüllüğe sahiptir; Tip I cilt testlerinin spesifik bir varyantı, doğal alerjenlerle yapılan prick-prick testidir (PPT).

2) İntradermal Test (IDT): Bu, okuma zamanına göre hem anında IgE aracılı alerjiyi hem de gecikmiş tip aşırı duyarlılığı değerlendirmek için kullanılabilir. SPT ile karşılaştırıldığında duyarlılığı göstermede etkili olabilen bir testtir.

3) Yama testi: Gecikmeli tip, hücre aracılı, aşırı duyarlılık reaksiyonları için kullanılır. IgE aracılı alerji ile hiçbir ilgisi yoktur. Daha çok temasa bağlı alerjik hastalıkların teşhisinde kullanılan bir metottur.

Kandan yapılan alerji testleri nelerdir?

Kandan yapılan alerji testleri ise alerjik hastalıkların nedenini saptamada yararlı olabilen bir testtir.

  1. Total IgE Testi: Bu test kişinin alerjik yapısı hakkında kabaca bilgi veren bir testtir. Yüksek çıkması alerjinizin olma ihtimalinizin yüksek olduğunu gösterirken mutlaka alerjiniz olduğunu göstermez. Normal veya düşük olması da mutlaka alerjiniz olmadığını göstermez ancak alerji olma ihtimalinin düşük olduğunu gösterir.
  2. Alerjene spesifik IgE testleri: Alerjiye neden olan maddelere karşı veya bileşenlerine karşı IgE değerlerini gösteren bir testtir. Deriden yapılan alerji testinin kandan yapılan şekli olarak düşünülebilir.
  3. Bazofil aktivasyon testi: Bazofil aktivasyon testi ise yapılması zor olan bir test olup bazı özel alerjik hastalıklarda yapılan testlerdir. 

Deriden yapılan alerji testleri (Deri Prick Testleri)

İlk cilt testi, 1865 yılında Charles H Blackley uygulamıştır. 1924 yılında Lewis ve Grant ilk olarak deri prick testi yöntemini tanımlamıştır.

Deri prick testi, insanlarda IgE’ye bağlı duyarlılığın varlığını değerlendirmek için yapılan en basit yöntemdir. Deri prick testinde, belirli alerjenler bir lanset yoluyla alerjik bireylerin cildine çizme yöntemiyle teması sonrası ciltteki mast hücrelerine bağlı alerjene özgü IgE nin bağlanmasıyla mast hücresi içindeki maddeler ciltte kabarıklık ve kızarıklık oluşturmaktadır. Bu kabarıklığın ve kızarıklığın değerlendirilmesiyle alerji testi yorumlanmaktadır. Vücudumuzda alerjik hastalığın varlığını gösteren küçük bir göstergedir.

Deri prick testleri ne zaman yapılmalıdır?

Deri prick testi yapılması için öncelikle tıbbi öykü ve muayene gerekir. Öykü ve muayene bulguları tip 1 dediğimiz IgE’ye bağlı alerjik hastalığı düşündürüyorsa bu test yapılabilir. Özellikle ev tozu mite, polen, evcil hayvan tüyü gibi havada bulunan alerjenlere bağlı astım, alerjik nezle, göz alerjisi durumlarında, gıda alerjisi, arı alerjisi, ilaçlar ve mesleki alerji durumlarında deri prick testi yapılması uygundur.

Deri Prick Testi yapılması uygun olabilen durumlar şunlardır:

-Astım,

-Alerjik Rinit )Alerjik nezle),

-Egzama (Atopik dermatit) (IgE ye bağlı alerji şüphesi olanlarda),

-Şüpheli gıda alerjisi (alerjik şok geçirmiş, oral alerji sendromu, ani gelişen kurdeşen, gıda alerjisine bağlı egzama düşünülen durumlarda),

-Şüpheli ilaç alerjisi,

-Arı ve böcek alerjileri,

-Şüpheli mesleki alerjik hastalık olanlar,

-Tetikleyici bir alerjenden şüphelenilen kronik kurdeşen durumunda,

-IgE’ye bağlı alerjiden şüphelenilen eozinofilik özofajit, eozinofilik gastroenterit veya alerjik bronkopulmoner aspergillozis gibi nadir görülen durumlarda deri prick testi yapılabilir.

Deri prick testinin yapılmasının uygun olmadığı durumlar ise:

-Şüpheli gıda intoleransı durumunda,

-Alerjen tarafından tetiklendiğini gösteren bir özellik olmayan kronik kurdeşen durumunda,

-Kilo vermek için test yaptırmak isteyenler,

-Gıda katkı maddesi, koruyucular, renklendiriciler ile ilişkili olduğu düşünülen belirtiler olanlar,

-Alerji aşısının etkinliğini değerlendirmek için yapılması (Arı alerjisi takibinde fayda sağlayabilir.),

-Parfüm, deterjan kokusu ve kimyasallar gibi tahriş edicilerle akciğer belirtileri olan durumlarda,

-Herhangi bir belirti olmadan alerjinin olup olmadığının taranması için,

-Alerjik belirtilerin olmadığı cilt döküntüleri, migrene bağlı durumlarda alerji testi fayda sağlamaz. Hormonlara karşı alerjik bir durum gelişmişse test düşünülebilir.

-Uzun süreli yorgunluk durumunda

Deri prick testleri, alerjik hastalığın nedenini saptamada güvenilir bir sonuç vermektedir. Ancak deri prick testlerinde saptanan duyarlılığın klinik olarak olarak önemi dikkatli bir şekilde düşünülmelidir. Çünkü alerji testinde pozitif bir sonucun çıkması her zaman alerjik hastalığın bir nedeni olmayabilir. Alerjinin kesin nedeninin saptanması, doğru kaçınma önlemlerinin alınması, gerektiğinde alerji aşısı seçiminde doğru alerjenlerin seçimi için doğru teşhis oldukça önemlidir.

Deri prick testi yapan ve yorumlayan klinisyenlerin önemi

Hastanın geçmişine ve coğrafi bölgeye dayalı olarak önemli, ilgili alerjenler hakkında yeterli bilgiye sahip bir klinisyen, hangi spesifik alerjenlerin test edildiğine karar vermesi ve test sonuçları klinikle birlikte yorumlamalıdır. Deri prick testleri, ciddi alerjik reaksiyon veya alerjik şok gelişmesi durumunda acil tedaviyi yapabilecek bilgi ve tecrübesi olan, ekipmanın olduğu kliniklerde yapılmalıdır. Klinik olarak stabil hastalarda standartlaştırılmış alerji testleri kullanıldığında alerjik şok gibi ciddi reaksiyonların gelişme riski oldukça düşüktür.

Alerji Testi Sonucu Nasıl Olmalıdır?

Her tıbbi işlem gibi alerji testleri de kayıt edilmeli ve test sonucu olarak hastalara verilmelidir.

Alerji test sonuç belgesinde hastanın adı ve soyadı, doğum tarihi, alerji testi uygulama tarihi, testi yapan doktorun adı, telefon numarası, test edilen bölge, testi yapan teknisyen/hemşire/doktor/sağlık meslek stajyeri adı, kullanılan cihaz tipi, ilgili sonuçlarla birlikte negatif, pozitif kontrol sonuçları, test edilen alerjenlerin ismi, Latince ismi ve alerjen üretici firmanın adı, alerjen özütü seyreltilmişse seyreltme oranı, her alerjen için ortaya çıkan kabarıklık ve kızarıklığın boyutu, test sonrası okuma zamanı (genellikle 15-20 dakika) olmalıdır. Ayrıca isteğe bağlı olarak teste başlamadan önce sonucu etkileyebilecek ilaçları kullanmadığını bildirir onam formunda onay kutusunun işaretlenmesi önemlidir. Alerjen özüt kaynağı, lot numarası ve son kullanma tarihleri ayrı ayrı tutulabilir.

Alerji testlerini etkileyebilen ilaçlar nelerdir:

Alerji testi öncesi testi etkileyebilen ilaçların alınmadığı onamı alınmalıdır. Amerikan Alerji, Astım ve İmmünoloji Akademisi, Amerikan Alerji, Astım ve İmmünoloji Koleji ve Avrupa Alerji ve İmmünoloji Akademisi’nin tavsiyelerine göre alerji testi öncesi kesilmesi gereken ilaçların listesi ve ne kadar süre öncesi aşağıdaki tabloda bildirilmiştir.

Tablo 1: Deri prick testlerini etkileyebilecek ilaçlarla ilgili öneriler

·       H1-antihistaminikleri, cilt testleri yapmadan önce aşağıda listelenen ilaçların özelliklerine göre (çoğu antihistaminik 4-5 gün, ideal olarak 7 gün) gerekli sayıda gün durdurun
·       Cilt testleri yapmadan önce H2-antihistaminikleri 24 saat önce durdurun
·       H1-antihistaminik aktivitesi olan anti-depresanları testten 1 hafta önce durdurun (mümkünse reçeteye danışın).
·       Lökotrien antagonistlerini durdurmak gerekli değildir.

Tablo 2 Alerji testlerini etkileyen İlaçlar ve kesilme süreleri

İlaçlar Jenerik ilaç Test öncesi kaç gün once kesilmeli
H1-antihistaminikler
Birinci nesil klorfeniramin 2-6
klemastin 5-10
siproheptadin 9-11
dexchlorpheniramine 4
difenhidramin 2-5
Hydroxyzine 5-8
promethazine 3-5
tripelennamin 3-7
İkinci nesil Azelastin burun 3-10
ebastin 3-10
setirizin 3-10
feksofenadin 2
loratadin 7-10
Desloratadin 3-10
levosetirizin 3-10
Bilastine 4-5
Levokabastin burun Cilt testlerini bastırmayın
Levokabastin oftalmik Cilt testlerini bastırmayın
rupatadin 3-7
Trisiklik antidepresanlar ve sakinleştiriciler desipramin 2
Đmipramin > 10
doxepin 6-11
Doksepin topikali 11
H2-antagonistleri ranitidin 1
Anti-IgE monoklonal antikoru omalizumab Prick testleri 6 hafta sonra yapılabilir, ancak bir yıla kadar yanlış negatif sonuçlar ortaya çıkabilir
Sisteinil lökotrien reseptör antagonistleri Montelukast Cilt testlerini bastırmaz
zafirlukast Cilt testlerini bastırmaz
Kısa süreli oral kortikosteroidler 1 hafta boyunca günde 30 mg prednizon Cilt testlerini bastırmayın
Uzun süreli ve nispeten yüksek doz kortikosteroidler > 20 mg / gün Alerji testi reaksiyonların baskılanma olasılığı
Güçlü topikal kortikosteroidler ** > 3 hafta Uygulandıkları alanlarda alerji test sonuçlarını baskılar
Lokal anestezi EMLA (Lokal Anesteziklerin Ötektik Karışımı) kremi Test supresyonundan 1 saat önce (sadece eritemi bastırır)

Alerji testlerinde kullanılan alerji solüsyonları

Alerji testlerinde kullanılacak solüsyonlar alerjik hastalığın tipi ve yaşadığı yere göre değişmektedir. Alerji testleri için kullanılan alerji test solüsyonları alerjen kaynağından elde edilen alerjenik (proteinler, glikoproteinler, polisakkaritler) ve alerjenik olmayan bileşenlerin (lipitler, tuzlar, pigmentler, metabolitler) karışımından oluşmaktadır. Bu nedenle ham ekstreler orijinal duyarlaştırıcılar ve çapraz reaksiyon oluşturan proteinlerden oluşmaktadır. Genel olarak alerjenler esas olarak proteinler veya glikoproteinlerdir, ancak karbonhidrat veya diğer düşük molekül ağırlıklı kimyasallar, tam antijenlere dönüştürüldüğünde alerjik duyarlaşmaya neden olabilir.

Alerjen ekstreleri genellikle doğal kaynaklardan sulu ekstraksiyon yoluyla elde edilir. Bileşimleri ve biyolojik özellikleri, kaynak materyalin kalitesi ve saflığından, ekstraksiyon ve işleme yöntemlerinden ve depolama koşullarından etkilenebilir. Ekstralar birden fazla alerjenik kaynak içermemelidir (homojen bir taksonomik familyadan kaynaklar içeriyorsa karışımlar kullanılabilir) ve tiyomersal gibi etkileşimli koruyucu maddeler içermemelidir.

Rekombinant Alerji Test Solüsyonları

Rekombinant veya yüksek derecede saflaştırılmış alerjenik proteinlerden yapılan teşhis ekstreleri, alerji teşhisi için bazı ülkelerde onaylı olarak mevcuttur. Rekombinant ve doğal alerjen preparatları değerlendirilmiş ve karşılaştırılmıştır. Genel olarak, sentezlenmiş alerjenlerle cilt testi oldukça spesifiktir ve çapraz reaktif alerjenlerin ortadan kaldırılmasıyla yanlış pozitiflerin oluşmasını önler. Bununla birlikte, rekombinant alerjenlerin bir in vivo teşhis aracı olarak kesin rolü tam olarak belirlenmeye devam etmektedir.

Alerji Test Solüsyonlarının Standardize Edilmesi

Teşhis için kullanılan alerjen ekstreleri ideal olarak standardize edilmelidir. Standardizasyon, farklı üreticilerin ekstraktlarının, partiden partiye değişkenliğin karşılaştırılmasını ve test sonuçlarının güvenilirliğini ve tekrarlanabilirliğini kolaylaştırır.

Mevcut standardizasyon, özellikle katı düzenleme kurallarının bazen bazı ürünlerin sorunlu ve maliyetli bir şekilde kaydedilmesine neden olduğu Avrupa ülkelerinde çok önemlidir.

Alerjik ekstreler de uygun maliyetli olmalıdır.

Alerjen testi ekstralarının stabilitesi ve gücü de önemli konulardır. Alerjen özüt gücü, seyreltme ve daha yüksek sıcaklıklarla hızlanan zamanla bozulduğundan, alerjen cilt testi solüsyonları genellikle %50 gliserin ile korunur. Tüm ekstraktlar, stabiliteyi artırmak için bir soğutma ünitesinde 2–8 ° C’de saklanmalıdır. Teşhis amacıyla kullanım için, hem standartlaştırılmış hem de standartlaştırılmamış ürünler, çeşitli güç birimlerinde etiketleme ile ticari olarak temin edilebilir.

Tablo 3 Standart ve standart olmayan alerjenlerin cilt testi konsantrasyonlarına örnekler

Alerjen ürünü Cilt prick testi konsantrasyonu İntradermal test konsantrasyonu
Standart kısa yakupotu 1:20 w / v 1: 1000 w / v
Standartlaştırılmış kedi kılı 10.000 BAU / mL 200 BAU / mL
Standartlaştırılmış çim polenleri 10.000–100.000 BAU / mL 200 BAU / mL
Standart Hymenoptera zehirleri 100 μg protein / mL 0.1–1 μg protein / mL
Standart akarlar 10.000 AU / mL 200 AU / mL
Standart olmayan alerjenler 1: 40–1: 20 w / v 1: 1000 w / v

Alerji Test Sayısı Ne Olmalıdır?

Alerji-Testi-bolumu

Dünyada kabul görmüş alerji cilt testleri çalışmasına göre, solunum/konjonktival alerjiler için, cilt testleri için çok sayıda alerjen özütünün dahil edilmesinin gerekli olmadığını göstermiştir. Test edilen toplam alerjen sayısı, yukarıda belirtildiği gibi, yerel maruz kalma çerçevesine bağlıdır. Solunum alerjisi için önerilen panel 18 alerjen içerebilir:

-Kızılağaç (Alnus incana),

-Huş ağacı (Betula alba / verrucosa),

-Selvi (Cupressus sempervirens / arizonica),

-Fındık ağacı (Corylus avellana),

-Çınar ağacı (Platanus vulgaris),

-Çim karışımı (dahil Poa pratensis , Dactilis giomerataLolium perenne , Phleum pratense , Festuca pratensis , Helictotrichon pratense),

-Zeytin ağacı (Olea europea),

-Pelin Otu (Artemisia vulgaris),

-Yakupotu (Ambrosia artemisiifolia),

Alternaria alternata (tenuis),

Cladosporium herbarum,

Aspergillus fumigatus,

Duvar fesleğeni,

-Kedi ( Felis domesticus ),

-Köpek (Canis familiaris),

-Toz akarı (Dermatophagoides pteronyssinus / farinae) ve

-Hamamböceği (Blatella germanica).

Tropikal ülkelerde Blomia tropicalis ile test yapılması önerilir.

Bebekler test edilirken yapılan test sayısı çok daha az olmalıdır.

Sonuçları yorumlarken alerjenler arasındaki çapraz reaktivite ile ilgili bilgiler önemlidir. Çapraz reaktivite, belirli bir alerjenle (orijinal duyarlılaştırışı) ani bir cilt reaksiyonunun diğer benzer alerjenler tarafından da ortaya çıkabileceği ve homolog (çapraz reaktif) alerjenlere karşı IgE çapraz reaktivitesi ile açıklandığı fenomenini açıklar. Polenlerin çapraz reaktivitesi taksonomik olarak ilişkili bitkiler arasında veya farklı türler arasında yüksek oranda korunmuş proteinler olması durumunda sıktır.

Tablo 4 Çapraz reaksiyon gösteren polen alerjen grupları

Çapraz reaksiyon grupları Temsilci cinsler
Çim Polenleri Pooideae Poa (mavi), Bromus (brom), Dactylis (meyve bahçesi), Festuca (çayır otu), Lolium (yıllık çavdar),Agrostis (redtop), Anthoxanthum (tatlı ilkbahar),Avena (ekili yulaf), Holcus (kadife), Phalaris ( kamış kanarya), Phleum (timothy), Agropyron (quack),Elymus (yabani çavdar), Secal e (ekili çavdar),Triticum (ekili buğday)
Chloridoideae Cynodon (Bermuda), Bouteloua (mavi grama, sivrisinek Otu), Distichlis (tuz)
Panicoideae Paspalum (Bahia), Sorgum (Johnson), Panicum(Para otu), Zea (mısır)
Ağaç Polenleri Aceraceae Acer (akçaağaç ve kutu yaşlı)
Betulaceae Alnus (kızılağaç), Betula (ağaç), Corylus (fındık)
Cupressaceae’dır Cupressus (selvi), Juniperus (ardıç ve sedirler),Taxodium (kel-selvi), Kripto para (Japon sediri)
Baklagiller Akasya (Mimoza), Robinia (Keçiboynuzu), Prosopis(Mesquite Ağacı)
Fagaceae Quercus (meşe), Fagus (kayın)
Juglandaceae Carya (hickory and pecan), Juglans (walnut)
Moraceae Morus (mulberry), Broussonetia (paper mulberry)
Oleaceae Olea (olive), Fraxinus (ash), Ligustrum (privet)
Pinaceae Pinus (pines)
Platanaceae Platanus (sycamore)
Salicaceae Populus (cottonwood and poplars), Salix (willows)
Ulmaceae Ulmus (elms)
Weed Pollens Chenopodiaceae Atriplex (scales and saltbush), Chenopodium(lamb’s quarter), Salsola (Russian thistle), Kochia(firebush), Allenrolfea (iodine bush)
Asteraceae: Artemisia Artemisia (pelin, pelin, adaçayı)
Asteraceae: Ambrosia Ambrosia (ragweeds), Xanthium (cocklebur), Iva(yoksulluk otu kenevir)
Amaranthaceae Amaranthus (dikkatsiz ot, domuz otları), Acnida(Batı su keneviri)
Plantaginaceae Plantago (muz)
Polygonaceae Rumex (rıhtım ve kuzukulağı)
Isırganlar Pariet
Bir temsilci cins aynı botanik aile veya alt ailesinin üyeleridir. Üreticiler şu anda listelenen her bir cinsin bir veya daha fazla türünden türetilen alerjen ürünler sunmaktadır.

Genellikle, bebeklerde ve çok küçük çocuklarda (<2 yaş) şüpheli alerjenlere yönelik daha az alerjenle test gereklidir, çünkü çocukların büyük çocuklar ve yetişkinler kadar alerjene duyarlı olmaları muhtemel değildir. Küçük çocuklarda alerjik duyarlılaşma, hayatın erken dönemlerinde karşılaşılan alerjenlere, özellikle gıdalar, ev tozu akarları, iç mekan küfleri ve polen yerine hayvan tüyü gibi yoğun ve/veya uzun süreli maruziyeti olan alerjenlerle yapılması daha uygun olur.

Nispeten az sayıda gıda, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde IgE aracılı alerjik reaksiyonların çoğunu oluşturur.

Bebeklerde ve küçük çocuklarda daha yaygın gıda alerjenleri şunlardır; inek sütü, tavuk yumurtası, fıstık, ağaç fıstığı, soya fasulyesi ve buğday, yetişkinlerde ise fıstık, ağaç fıstığı, balık, kabuklu hayvanlar, yumuşakçalar, meyveler ve sebzelerdir.

Bununla birlikte, bu genelleme, çoklu veya gizli gıda alerjilerinden şüpheleniliyorsa, daha fazla sayıda test yapılması olasılığını engellememelidir. Taze bir gıda örneğinin batırıldığı Prick-Prick testi denilen alerji testi gıdanın kendisiyle test yapılmaktadır. Bu test gıda alerjileri teşhisinde alerji solüsyonları ile yapılanlara göre daha doğru sonuç verebilir.

Tablo 5 Deri Prick Testleri Önerileri

·       Belirli coğrafi bölgeye ilgili cilt testi alerjenlerini belirleyin
·       Mümkün olduğunca cilt testi için standart alerjen ürünler kullanılmalıdır.
·       Klinik geçmiş, yanlış pozitif yanıtlar için bir potansiyel olduğu için cilt testine rehberlik etmelidir.
·       Daha fazla biyoçeşitliliği ve daha sıcak iklimi olan bölgelerde daha fazla alerjenin değerlendirilmesi gerekebilir.
·       Çapraz reaksiyonları göz önünde bulundurarak ve maruz kalma alanında önemli olmayan alerjenleri ortadan kaldırarak cilt testinde kullanılan alerjen sayısını sınırlayın.
·       Pozitif (histamin) ve negatif (tampon) kontroller ekleyin.