Hamilelik ve Alerjik Astım, Alerjik hastalıklar toplumda en sık görülen hastalıklardandır ve bu sıklık nedeniyle gebelik döneminde de alerjik hastalıklar karşımıza çokça çıkabilmektedir. Astım ilk kez hamilelikte ortaya çıkabileceği gibi, gebelik önceden var olan astımı daha da kötüleşebilir. İyi ve düzenli tedavi edilmemiş astım, anne ve bebek için ciddi sorunlar yaratabilir.

Alerjik astım nedeniyle ortaya çıkan şikayetlerin hamile kalındıktan sonraki seyri değişkenlik gösterir. Alerjik astımlılarda astım şikayetleri diğer alerjik şikayetlerde olduğu gibi hastaların üçte birinde kendini  azalma şeklinde gösterirken bu hastalarda astım kontrol alınmış olur ve hamilelik sonrasında yine yoğun astım şikayetleri devam edebilir. Üçte birinde aynı kalabilir ve üçte birinde ise kendini astım şikayetlerinde kötüleşme şeklinde gösterebilmektedir.

Hamilelik ve Alerjik Astım

Gebelik öncesinde astımı kontrol altına alınamayan hastalarda kötüleşme ve ataklarda artış daha sık görülür. Tekrarlayan gebelik durumlarında astım bir önceki gebelikte nasıl seyretmişse bu gebelikte de sıklıkla benzer seyreder.

Sonuç olarak:

  • Hamilelik süreciyle birlikte astım seyri değişkenlik gösterebilir. Daha kötüye gidebilir aynı şekilde devam edebilir veya daha iyi şekilde olabilmektedir.
  • Hamilelikten önce astımı kontrol altında olanlar hamilelik ile birlikte kontrol altında devam edebilir. Astımı kontrol altında olmayan hamilelerde astım daha ağır şiddette şikayetlerle seyretmektedir.
  • Hamilelikten önce kullanılan astım ilaçlarının hamilelik süresinde de kullanılması gerekebilir. Astımla birlikte hamilelerde kullanılan ilaçlar gebelerde en iyi kontrolü sağlarken fetüs üzerinde de en az yan etkiye yol açacak şekilde yapılmalıdır.
  • Hamilelik boyunca astım için kullanılacak ilaçlar  fetüs üzerinde etkileri en az olarak şekilde düzenlenmelidir.
  • Hamile olmadan önce başlanan alerji aşıları daha önce yan etkiye yol açmadıysa ve idame dozlarında ise alerji hekimleri kontrolünde verilebilir.
  • Hamilelerde astımı en iyi şekilde kontrol altına almak için eşlik eden alerjik nezle varsa mutlaka alerjik nezle tedavisi de yapılmalıdır. Alerjik nezle şikayetleri kontrol altına alınmazsa alerjik astımı da kontrol altına almak zorlaşır.