Gebelikte her ilaç kullanılamadığı için astım tanısı almış bir gebenin aklına ilk gelen soru; astım tedavisinde kullanılan ilaçların gebelikte kullanımının güvenli olup olmadığıdır. Burada dikkat etmemiz gereken kontrolsüz astımın gebeliğe etkisi ve astım ilaçlarının yan etkilerinin karşılaştırılması olacaktır. Sizlere bu yazımızda gebelikte astım ilaçları hakkında merak ettikleriniz yazdık.

Astım tedavisinde kullanılan ilaçlar aynı şekilde gebelikte güvenle kullanılabilir mi sorusu sıklıkla aklımıza gelmektedir. Astımda kullanılan ilaçlara bağlı oluşabilecek yan etkiler astımın kontrol altına alınamadığında neden olacağı zararların yanında rahatlıkla göz ardı edilebilir.

Gebeliğin başında ağır astım şikayetleri olan hastaların hamilelik süreci boyunca astımının ağır şiddette geçtiği görülmüştür. Astımı kontrol altında olan gebelerin hamilelik süreci de kontrol altında normale yakın geçmektedir. Fetüs ve gebe için çok sorun olmadan hamilelik süreci tamamlanmaktadır. Bu yüzden astım kontrolü devamlı olmalıdır. Özellikle hamilelik sürecinin başından itibaren kontrol altına alınmalıdır.

Alerjik astım kontrolü için gebelerde astım ilaçları alerji uzmanları ve kadın doğum uzmanları kontrolünde korkmadan kullanılabilir.

Astımlı Hamilelerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Astımlı bir hamilenin tedavisi hamile olmayanlardan çok farklı değildir ve genelde aynı tür ilaçlar kullanılır. Astım tedavisinde kullanılan ilaçların gebelik ve bebek üzerinde zararlı etkileri gösterilmemiştir ve bu nedenle güvenli olarak kabul edilirler. Asıl korkulması gereken; kontrol edilemeyen astımın neden olduğu bebekteki zararlı etkilerdir.

Prof. Dr. Ahmet Akçay