Alerjik rinit yani alerjik nezle belirtileri var ve alerjik rinitin olup olmadığını kesinleştirmek için doktora gitmeye karar vermişsek doktora giderken nasıl hazırlık yapılacağını sizler için yazdık. 

Alerjik Rinit İçin Çocuk Alerji Uzmanı

Çocuk alerji uzmanları alerjik rinit teşhisinde çok deneyimli ve bu konuda özel eğitim alan aynı zamanda çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olan doktorlardır. Bu nedenle mümkünse çocuk alerji uzmanına gidilmesinde fayda vardır.

Doktora Giderken Yapılmış Tetkiklerinizi Getirin

Alerjik rinit belirtisi için çocuk alerji uzmanına giderken mutlaka daha önce yapılmış tetkiklerinizi, çekilmiş röntgenlerinizi götürmenizde fayda var. Çünkü daha önce yapılmış olan tetkiklerin boşu boşuna yeniden yapılması engellenmiş olur.

Doktora Gitmeden Bir Hafta Öncesinde Bazı İlaçları Kesin

Mümkünse ağızdan alınan alerji ilaçları, öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları, antihistaminiklerin kesilmesi gerekir. Çünkü alerjik rinit teşhisi için alerji testi gerekeceği için bu ilaçlar da alerji testinin sonuçlarını etkileyeceği için 1 hafta öncesinden bu ilaçların kesilmesi gerekir. Burun spreyleri ve nefes açıcı spreyler alerji testini etkilemez. Kesilmesine gerek yoktur. Antibiyotik kullanıyorsanız kesmenize gerek yoktur.

Aç Kalmaya Gerek Yoktur

Alerjik rinit teşhisi için gereken tetkikler için genellikle aç kalmaya gerek yoktur. Bu nedenle kahvaltı yaparak gelinmesinde fayda vardır.

Sorularınızı Not Alarak Gelin

Alerjik rinit teşhisi için doktora giderken kafanızdaki soruları bir yere not alabilirsiniz. Aksi taktirde muayene sonrası sorularınızı unutmuş olarak eve gelebilirsiniz.

Sonuç olarak;

  • Alerjik rinit teşhisi için doktora gitmeye karar vermişseniz daha önceki tetkikleri ve röntgenleri yanınızda getirin. Kullandığınız ilaçları yanınızda getiriniz.
  • Doktora gitmeye karar vermişseniz 1 hafta öncesinde alerji ilaçları, öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarını kesmeniz gerekir.
  • Açlık gerekmediği için sabah kahvaltı yaparak gelebilirsiniz.
  • Soracağınız soruları not ederek geliniz.