Alerjik rinit çocuklarda sık görülen, gün geçtikçe görülme sıklığı artan ve hayat kalitesini etkileyebilen bir hastalıktır. Teşhisinin yapılmasından sonra tedavisinin de yapılması çok önemlidir. Alerjik rinit tedavisi ile hayat kalitesi artabildiği gibi henüz astım gelişmeyen çocuklarda da astım gelişimi engellenebilmektedir. 

Alerjik Astım Tedavisi 5 Basamaklıdır

Korunma tedavisi, ilaç tedavisi, alerji aşısı, tamamlayıcı tedavi ve eğitim olmak üzere 5 basamağı vardır.

Alerjik Astım Tedavisinde Korunma Tedavisi

Alerjik astım korunma tedavisi nedene yönelik yapılmaktadır. Neye alerji varsa o alerjiye göre korunma yapılır. Örneğin ev tozu akarı alerjisi varsa ev tozlarına karşı korunma önlemleri alınır. Örneğin çarşaflar 60 derecede yıkanmalı, çocuğun yattığı odada halılar kaldırılmalıdır. Polen alerjisi varsa polenlere karşı önlemler alınmalıdır.

Alerjik rinitli çocuklarının burunları çok hassastır ve bu nedenle kokusuz deterjan ve temizlik malzemesi kullanılması önemlidir.

Alerjik Astım Tedavisinde İlaç tedavisi

Alerjik rinitin ilaç tedavisinde alerjik rinit belirtilerini düzelten ilaçlar ve iyileştiren ilaçlar kullanılmaktadır. Tedavisi yanında eğer astım veya egzama varsa bu hastalıklara yönelik de tedaviler başlanmalıdır.

Alerjik Rinit Tedavisinde Alerji Aşıları

Alerji aşıları rinit tedavisinde yüz güldürücüdür. Çünkü tedavi başarısı yüzde yüzlere yakındır. Alerji aşısı kullanılması ile ilaç kullanımına ihtiyaç azalmakta ve alerjenlerle karşılaşmayla sorun oluş mamaya başlamaktadır. Ayrıca henüz astım gelişmemişse astım gelişmesini de engelleyebilmektedir.

Alerjik Astım Tedavisinde Tamamlayıcı Tedaviler

Tedavisi için tamamlayıcı tedaviler de zaman zaman kullanılmaktadır. Ancak akapunktur, biorezinans, homeopati, bitkisel tedavi gibi tedavilerin henüz bilimsel olarak çok faydalı olduğunu gösteren kanıtlar yoktur. Polen alerjisi olanlarda polenlere maruz kalındığında burunların suyla yıkanması, dış ortamda ağız yerine burundan nefes alınması uygulanan tedavinin başarısını artırabilmektedir.

Alerjik Astım Tedavisinde Eğitim

Tedavisinde korunma yöntemlerinin nasıl yapılacağı, ilaç tedavisi ve ilaçların nasıl kullanılacağı, alerji aşılarının nasıl kullanılacağının eğitimi verilmesi çok önemlidir. Aksi taktirde yanlış uygulamalar tedavi başarısını kötü yönde etkilemektedir.

Sonuç olarak;

  • Alerjik rinit tedavisi korunma, ilaç tedavisi, alerji aşıları, tamamlayıcı tedavi ve eğitim olmak üzere 5 basamaklıdır
  • Alerji aşıları alerjik rinit tedavisinde yüz güldürücüdür
  • Alerji aşıları astım gelişmesini engelleyebilir