Çocuklarda alerjik rinit sık görülen alerjik hastalıklardan biridir. Alerjik rinitin başlıca belirtileri nezle, burun kaşınması, burun tıkanması ve peş peşe hapşırmadır. Rinit belirtileri varsa aileler ne yapacaklarını bilemeyebilir. Bu yazımızda çocuklarında alerjik rinit belirtisi varsa ailelerin ne yapmaları gerektiğini yazdık.

Alerjik rinitin belirtileri burunda kaşınma, nezle, burun tıkanması ve peş peşe hapşırmadır. Bunun dışında bir çok belirtileri vardır.

Çocuğumda Alerjik Rinit Belirtileri Varsa Ne Yapmalıyım?

Çocuğunda alerjik rinit belirtisi olan aileler çocuklarını çocuk alerji uzmanına (yeni adı Çocuk İmmünoloji ve Alerjik Hastalıklar Uzmanı) götürmelidirler. Çünkü alerjik rinit belirtileri olan bir çocukta teşhisin konulması için incelenmesi ve alerji testlerinin yapılması gerekir. Doğru teşhis konulursa doğru ilaçlar ile rinit belirtileri kontrol altına alınabilir. Neye alerjisi olduğu ve nasıl korunacağı ve alerji aşısı gerekip gerekmediği ortaya çıkarılır.

Çocuklarda alerjik rinit belirtileri varsa çocuk alerji uzmanına götürülmesinde fayda vardır. Çünkü;

  • Çocuk Alerji uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen alerjik rinit ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır.
  • Çocuklarda alerji testinin yapılması ve değerlendirilmesinde eğitim alan tek uzmanlar çocuk alerji uzmanıdır.
  • Alerji testinin yapılması, değerlendirilmesi ve alerji aşısı gerekip gerekmediği kararını çocuk alerji uzmanları almalı ve tedavisini planlamalıdır. Aksi taktirde yanlış teşhis ve tedaviye neden olabilir.

Sonuç Olarak;

Çocuğunda alerjik rinit belirtileri olan anne ve babaların çocuklarını alerjik rinit teşhisi için çocuk alerji uzmanlarına götürmelerinde fayda vardır.