Alerjik astımın başlıca belirtileri sık sık öksürük, nefes sıkışması ve göğüs ağrısıdır. Peki, çocuğunuzda alerjik astım belirtileri varsa alerjik astım teşhisi için doktora giderken nasıl hazırlık yapmalısınız? Nelere dikkat etmeliyiz sorularının cevabı için yazımızı okuyabilirsiniz. 

Alerjik Astım Belirtileri

Çocuğunuzda alerjik astım belirtileri varsa, çocuk alerji uzmanlarına başvurabilirsiniz. Çünkü çocuk alerji uzmanları, alerjik astım ve alerjik hastalıklar konusunda eğitim almış ve bu eğitim sonucu çocuk alerji uzmanlık diploması almış ve aynı zamanda çocuk sağlığı hastalıkları uzmanı olan, yeni adıyla çocuk immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanı olan uzmanlardır.

Yanınızda çocuğunuzun kullandığı ilaçları getirmeniz yararlı olacaktır

Çocuk alerji uzmanına giderken, kullanmakta olduğunuz ilaçları da yanınızda getirmeniz faydalı olacaktır.

Mümkünse bir hafta öncesinde bazı ilaçları almayı bırakın

Özellikle çocuğunuzda gerekli değilse alerji şuruplarını, öksürük şuruplarını, soğuk algınlığı şuruplarını 1 hafta öncesinden başlayarak kullanmayı bırakmak gerekiyor. Çünkü eğer alerji testi gerekirse bir hafta öncesinden bu ilaçları kullanmamak gerekiyor. Nefes açıcı sprey ve buharlar alerji testini etkilemez. Sadece parasetamol içeren ateş düşürücüler ve antibiyotikler de alerji testini etkilemez. Ancak bazı ilaçları zorunlu kullanmak gerekiyorsa öncelikle çocuğun rahatlatılması gerekir. Gerekli testler rahatlama sonrası yapılabilmektedir. Konuyla ilgili detaylı bilgi alabilmek için randevunuza gitmeden önce sağlık kurumundan gerekli bilgiyi alabilirsiniz.

Daha önce yapılmış tahlil ve röntgenleri yanınızda getirin

Öncelikle daha önce yapılmış tahlilleriniz, röntgen filmleriniz varsa mutlaka yanınızda getirmeniz gerekiyor. Çünkü muayene sonuçlarına göre, gerekli tahliller ve röntgen filmi çekilebilir. Daha önce yapılmış tahlillerin, yeniden yapılmasının önüne geçmek gerekir.

Açlık veya tokluk önemli değildir

Alerji testi gerekebileceği için, bazı aileler çocuklarını aç olarak getirmektedir. Ancak açlık veya tokluk önemli değildir. Bu nedenle tok gelmesi daha iyi olacaktır.

Bir gün önceden çocuğunuza banyo yaptırabilirsiniz.

Doktora gideceğiniz günden bir gün öncesinde, banyo yaptırın. Çünkü, bazen ter testi gerekebilir. Bu nedenle, bu test için bir gün önceden banyo yapılması önemlidir.

Sonuç olarak;

  • Çocuk alerji uzmanına giderken, yanınızda kullandığınız ilaçları da götürün.
  • Gerekli değilse 1 hafta öncesinden alerji ilaçları, öksürük ilaçları ve soğuk algınlığı ilaçlarını kesin.
  • Açlık veya tokluk önemli olmadığı için, çocuğunuzu tok getirin.
  • Daha önce yapılmış tahlil ve çekilmiş filmleri yanınızda getirin.
  • Bir gün önceden çocuğunuza mümkünse banyo yaptırın.