Daha önceki yıllarda yumurta alerjisine ciddi alerjik şok gelişenlerde grip aşısı yapılmaz deniliyordu. Ancak bu değişti. Yumurta alerjisi olanlara grip aşısı yapılabilir mi sorusunu bu yazımızda sizler için yazdık.

Amerika Pediatri Akademisinin önerisi şu şekilde:

-Yumurta alerjisi olan tüm çocuklara diğer aşılar gibi rutin önlemler dışında bir önlem almadan aşı yapılabilir. Grip aşısı yumurta kültürlerinde üretilir. Ancak İnfluenza aşısında yumurta proteini çok azdır. Son yapılan çalışmalar da yumurta proteinin anafilaksi riskini artırmadığını göstermiştir. Diğer aşılar gibi aşı sonrası 30 dakika beklemeniz yeterlidir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli bir konu yumurta alerjisi olanların aşılarının eczane ortamında değil sağlık kuruluşunda yapılması önerilmelidir.

Çocuklarda yumurta alerjisi sık görülen besin alerjilerindendir. Yumurta alerjisi genelde 5 yaş altındaki çocuklarda görülmektedir. Daha önceki yıllarda yumurta alerjisine ciddi alerjik şok gelişenlerde ”grip aşısı yapılmamalıdır” denilmekteydi. Ancak bu durum değişti.

Amerika Pediatri Akademisi önerisi şu şekilde:

-Yumurta alerjisi olan tüm çocuklara diğer aşılar gibi rutin önlemler dışında bir önlem almadan aşı yapılabilir. Grip aşısı yumurtalardan üretilmektedir. Ancak İnfluanza aşısında yumurta proteini çok azdır. Son yapılan çalışmalar da yumurta proteinin anafilaksi riskini artırmadığını göstermiştir. Diğer aşılar gibi aşı sonrası 15 dakika hastane ortamında beklemeniz yeterlidir.

Beş yaşından küçüklere grip aşısı yapılması tavsiye ediliyor. Beş yaş altındaki çocuklar grip aşısı olması tavsiye ediliyor. Çünkü 5 yaşından küçük çocuklarda grip ağır geçebilmektedir. Çocukların hastaneye yatması gerekebilmektedir. Bu nedenle de 5 yaş altındaki çocuklarda ve 5 yaşından küçük çocuğu olan aile bireylerine grip aşısı yapılması tavsiye edilmektedir.

Sonuç olarak;
-Yumurta alerjisi olan çocuklara grip aşısı yapılabilmektedir.
-5 yaşından küçük ve yumurta alerjisi olan çocuklara grip aşısı yapılması tavsiye ediliyor.
-Her aşıda olduğu gibi grip aşısı sonrası da alerjik reaksiyon riski için 15 dakika sağlık kurumunda beklenmelidir.

Randevu ve Bilgi Formu