Yumurta Alerjisi Olanlara Grip Aşısı Yapılabilir Mi?

Yumurta Alerjisi Olanlara Grip Aşısı Yapılabilir Mi?

Daha önceki yıllarda yumurta alerjisine ciddi alerjik şok gelişenlerde grip aşısı yapılmaz deniliyordu. Ancak bu değişti.

Amerika Pediatri Akademisinin önerisi şu şekilde:

-Yumurta alerjisi olan tüm çocuklara diğer aşılar gibi rutin önlemler dışında bir önlem almadan aşı yapılabilir. Grip aşısı yumurta kültürlerinde üretilir. Ancak İnfluenza aşısında yumurta proteini çok azdır. Son yapılan çalışmalarda yumurta protein anaflaksi riskini artırmadığını göstermiştir. Diğer aşılar gibi aşı sonrası 30 dakika beklenilmesi yeterlidir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli bir konu yumurta alerjisi olanların aşılarının eczane ortamında yapılmaması ve sağlık kuruluşunda yapılması önerilmelidir.

Çocuklarda yumurta alerjisi sık görülen besin alerjilerindendir. Yumurta alerjisi genelde 5 yaş altındaki çocuklarda görülür. Daha önceki yıllarda yumurta alerjisine ciddi alerjik şok gelişenlerde grip aşısı yapılmaz deniliyordu. Ancak bu değişti.

Amerika Pediatri Akademisi önerisi şu şekilde:

-Yumurta alerjisi olan tüm çocuklara diğer aşılar gibi rutin önlemler dışında bir önlem almadan aşı yapılabilir. Grip aşısı yumurtalardan üretilir. Ancak İnfluanza aşısında yumurta protein çok azdır. Son yapılan çalışmalarda yumurta protein anaflaksi riskini artırmadığını göstermiştir. Diğer aşılar gibi aşı sonrası 15 dakika beklenilmesi yeterlidir.

Beş yaşından küçüklere grip aşısı yapılması tavsiye ediliyor
Beş yaş altındaki çocuklar grip aşısı olması tavsiye ediliyor. Çünkü 5 yaşından küçük çocuklarda grip ağır geçebilir. Hastaneye yatması gerekebilir. Bu nedenle de 5 yaş altındaki çocuklarda ve 5 yaşından küçük çocuğu olan aile bireylerine grip aşısı yapılması tavsiye edilmektedir.

Sonuç olarak;
-Yumurta alerjisi olan çocuklara grip aşısı yapılabilir.
-5 yaşından küçük ve yumurta alerjisi olan çocuklara grip aşısı yapılması tavsiye ediliyor.
-Her aşıda olduğu gibi grip aşısı sonrası da alerjik reaksiyon riski için 15 dakika sağlık kurumunda beklenmelidir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir