Günümüzde alerjik hastalıklar her geçen gün artıyor ve bunun nedenini sorguluyoruz. Sezeryanla doğum günümüzde çok yaygınlaştı. Yıllar önce parmakla sayılır kadar az sayıda sezeryanla doğum olurken günümüzde doğumların büyük bir kısmı sezeryanla gerçekleşiyor. Sezaryen doğum alerjik hastalıklara yakalanmayı artırıyor. Bu makalemizde sezeryanla doğumun alerjik hastalıkları neden artırdığını sizler için yazdık.

Doğum Sonrası Her Bebek Biraz Alerjiye Eğilimlidir

İnsanlarda iki tip bağışıklık sistemi vardır. Birincisi mikroplara karşı olan bağışıklık sistemi ve ikincisi de alerjiye eğilim artıran bağışıklık sistemidir. Bebek doğunca hafif alerjiye eğilimli bir bağışıklık sistemi vardır. Mikroplarla karşılaştıkça mikroplara karşı olan bağışıklık sistemi kuvvetlenir ve alerjiye eğilim azalır. Mikroplarla karşılaşma azalırsa alerjiye eğilim artar ve alerjik hastalıklar ortaya çıkar.

Normal Doğumda Bebek Doğar Doğmaz Vajinal Flora İle Karşılaşıyor

Normal doğumda bebek normal vajinal flora ile yani vajinadaki doğal mikroplarla karşılaşıyor. Bu da bebeğin bağışıklığını kuvvetlendiriyor. Bunun sonucu olarak da alerjik hastalıklar azalıyor.

Sezaryen Doğum Alerjik Hastalıklara Yakalanmayı Artırıyor

Sezeryanla doğum olunca bebek steril olarak doğuyor. Mikroplarla karşılaşma olmuyor. Bunun sonucu olarak alerjiye eğilim artıyor. Özellikle alerjiye genetik eğilim varsa ve de mikroplarla karşılaşma doğum sonrası da az olursa alerjik hastalıklar daha kolay ortaya çıkıyor.

Yapılan çalışmalarda da sezeryanla doğumun çocuklarda alerjik hastalık riski artırdığını bildirmektedir.

Sonuç olarak;

-Sezeryanla doğum alerjik hastalıkların gelişmesini artırıyor.
-Normal doğumun özendirilmesi alerjik hastalık gelişmesini azaltmada katkıda bulunabilir.

Randevu ve Bilgi Formu