Günümüzde Koronavirüs salgını ile hepimiz çok endişeliyiz. Polen alerjisi olanlar ise polenlerin ortaya çıkmasıyla daha çok endişeli. Polen alerjisi belirtileri olanlar acaba bende Koronavirüs belirtileri var mı diye endişe etmeye başladı bile. Ama size öyle güzel püf noktalar söyleyeceğim ki Koronavirüs şüphesinin ne zaman olması gerektiğini çok daha iyi anlayacaksınız.

Polen alerjisi belirtileri nelerdir?

Polen alerjisi dediğimiz zaman sık burun kaşınması, burun akıntısı, gözlerde sulanma, halsizlik ilk aklımıza gelen bulgulardır.

Çocuklarda Koronavirüs belirtileri nelerdir?

Koronavirüs belirtileri ise ateş öksürük, kas ağrısı bazen de ishal belirtileri ön planda olmasına rağmen hafif belirtiler ile seyreder.

Polen alerjisi belirtileri ile Koronavirüsü belirtilerini nasıl ayıracağım?

En önemli ayırıcı nokta ateş ve kas ağrısı ve ayrıca ani tat ve koku değişikliğinin olmasıdır. Bu belirtileri koronavirüs düşüneceğimiz belirtilerdir. Ancak unutulmaması gereken bir nokta çocuklarda koronavirüs belirtilerinin hafif olması bazen ateşin bazen de öksürüğün belirgin olmamasıdır. Bu nedenle çocuklarda önceliğimiz anne, babada veya evde yaşayan kişilerde Koronavirüs belirtilerin olup olmaması çok önemlidir. Bu nedenle evde diğer yaşayanlarda ateş, öksürük varsa ve çocuğunuzda polen alerjisi varsa ve ateşi olmuşsa Koronavirüsünden şüphe edebilirsiniz. Anne ve babada da veya evde yaşayan diğer bireyde ani koku değişikliği tat alma duygusunda sorun gelişmiş ve ateş kas ağrısı ve öksürük varsa Koronavirüsden şüphelenin. Polen alerjisi belirtileri yani öksürük, hapşırma ve gözlerde sulanma ile birlikte ateş var ama evde başka kimsede ateş yoksa başka nedenlerle ateş olmuş olabilir hemen endişelenmeyin.

Çocuklarda belirtiler hafiftir. Genellikle anne veya babada Koronavirüs saptananların çocuklarına da test yapılarak teşhis konulur. Çocuklarda fazla belirti olmaz. Çocuklar taşıyıcıdır. Bu nedenle hemen polen alerjisi olan bir çocukta ateşi oldu diye üzülmeyin. Çocuklarda boğaz enfeksiyonu, bağırsak enfeksiyonu sık görülür. Ancak evde yaşayan diğer bireyde ateş, öksürük var ve çocukta da öksürük, ateş olmuşsa Koronavirüsünden şüphelenin ve test yaptırın. Gözlerde sulanma, kaşınma, burun akıntısı ve kaşınması var, ateş yoksa ve ailede ateş olan öksürüğü olan yoksa rahat olun. Çocuğunuzda koronavirüs olma şansı düşüktür.

Ne Zaman Koronavirüsten Şüphelenmeliyim?

Ailede ateşi, öksürüğü ve kas ağrısı olan biri var ve çocuğunuzda ateş öksürük varsa aklınıza Koronavirüs gelsin ve test yaptırın. Özellikle Koronavirüs hastalığı olan ile temas öyküsü varsa test şart.

Ne Zaman Polen Alerjisi Düşünelim?

Ailede ateş ve öksürüğü olan yok ve çocuğunuzda hapşırma burun kaşınması, gözde sulanma ve hafif ateş varsa, başka koronavirüs şüpheli biri ile temasınız yoksa Koronavirüs olma şansı düşük. Çocuk alerji uzmanı ile temasa geçebilirsiniz.

Polen alerjisi olanlar Koronavirüsü kolay bulaştırıp kolay kapabilir. Bunun asıl nedeni polen alerjisi olanların çok sık hapşırması bazen öksürmesi, burun akıntısı olması nedeniyle sıklıkla eller buruna, gözlere gider ve temas ettiği yerlerden koronavirüs bulaştırmaları kolay olur. Koronavirüs taşıyan çocukların fazla ateşi olmaz. Ancak sık hapşırmaları öksürmeleri nedeniyle de çok sık bulaştırmaya neden olmaktadırlar. Bu nedenler alerjik nezlesi olan, polen alerjisi olan çocuk ve yetişkinlerin sık el yıkaması burun kaşıması ve elin dış kısmıyla yapması ve maske takması çok önemlidir.

Randevu ve bilgi için.

İletişime geçin (0850) 433-9393