Yeni koronavirüsün griple benzer oranda yayıldığı tahmin edilmektedir. Sık sık el yıkamak ve hasta olanlardan kaçınmak gibi önlemler almak önemlidir. Bu virüs akciğerleri etkileyen bir virüstür.

Koronavirüs semptomları ateş, öksürük, nefes darlığıdır. Semptomların virüsle temastan 2 ile 14 gün sonra ortaya çıkabileceği belirtilmektedir. Koronavirüsün astımı olan hastaları nasıl etkilediği hakkında çok az şey bilinmektedir. Biz bu makaleyi astımı olan hastaların koronavirüs riski için neler yapması gerekti konusunda bilgilendirmek için yazdık.

CDC (Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi) koronavirüs hastalığı için riskli olan durumları; 60 yaşından büyük olmak, kronik tıbbi rahatsızlığının olması, yüksek tansiyon, kalp hastalığının olması, diyabet ve astım hastalığının olması olarak bildirilmiştir.

Sonuç olarak astımı olan kişiler, koronavirüs hastalığı için risk altında gibi görünmektedir. Ancak koronavirüsün astımlı hastaları nasıl etkilediği konusunda yeterince bilgi yoktur.

İçindekiler

Astımı olan hastaların  hastalığa yakalanma riski daha mı yüksektir?

Bu konu hakkında yeterli bilgi yoktur. Ancak bir çalışmada koronavirüs nedeniyle yatan hiçbir hastada astım hastalığı bildirilmemiştir. Astımlı hastalarda ekstra bir risk olmadığı konusunda görüş bildirilmiştir.

Astımı olan hastaların koronavirüsünden etkilenmesi daha ciddi midir?

Henüz astımlı hastaların nasıl etkilendiği konusunda bilgi yoktur. Koronavirüs şikayetiyle hastaneye yatan 140 hastadan hiçbirinde astım hastalığı olmadığı bildirilmiştir.  Ancak virüslerin astım atağına neden olduğu bilinmektedir. Bu nedenle koronavirüs de astım ataklarına neden olabilir.

Astımı olan hastalar maske takmalı mıdır?

Dünya Sağlık Örgütü ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi sadece hasta olanların ve Covid hastalarının bakıcılarına maske takmasını öneriyor. Maske takmak sadece hafif bir koruma sağlar. Elleri sık sık yıkamak daha idealdir. 20-30 saniye boyunca sabun ve su ile veya sabun, su yoksa el dezenfektanı ile yıkanmalıdır. Herkesin maske takması, maske takması gerekenlerin maske temin edememesi  anlamına gelir. Koronavirüs riski yüksek olan kişilerin hastanelere giderken ya da toplu taşıma kullanırken maske takması faydalı olabilir.

Astımı olan hastalar halka açık alanlarda maske takmalı mıdır?

Çok gerekli değildir. Dikkat edilmesi gereken daha önemli noktalar vardır. Diğer insanlardan uzak durulmalıdır. Elleri sık sık yıkamak, astımı kontrol altında tutan ilaçları kullanmak daha faydalı olacaktır.

Astımı olan hastalarda  ateş ve öksürük şikayeti gelişirse ne yapılmalıdır?

Astım hastalarında  ateş ve öksürük olması hemen akla kornavirüsü getirmemelidir. Öncelikle astım tedavinizi doktorunuza danışarak düzenleyin ve evden dışarı çıkmayın. Ateşin devam etmesi, nezlenin olmaması ve öksürüğün balgamsız şekilde kuru olması durumunda Alo 184 ile temasa geçip testin evinizde yapılması konusunda bilgi alabilirsiniz. Dışarı çıkacaksanız maske takmanız faydalı olacaktır.

Kortizon içeren spreyler astımlı hastaların  bağışıklık sistemini zayıflatır mı?

Sprey şeklindeki kortizon içeren ilaçların astımlı hastaların bağışıklığını zayıflatmamaktadır. Ancak ağızdan kullanılan kortizon ilaçları zayıflatabilir. Bu nedenle ağızdan kortizon gerektiren ilaçların kullanımını azaltmak için kortizon içeren spreylerin gerektiği şekilde düzenli olarak kullanılması gerekmektedir.

Astım atağı geçirince koronavirüse karşı nasıl tedbir alınmalıdır?

Koronavirüs hastalığı diğer virüsler gibi astım atağına neden olabilir. Astım atağı geçirince diğer astım atakları gibi tedavi edilmelidir. Burada önemli olan astım tedavisinde kullanılan maskelerin kullanım sonrası steril edilmesi durumudur. Diğer hastalara bulaştırmamak için atak geçiren hasta izole bir odada tedavi edilmelidir.

60 yaş üstü koronavirüslü astımlı hastalar nasıl önlem almalıdır?

Risk grubundaki kişilerde uygulanan protokol izlenmelidir.

Astımı olan hastaların  ilaç stoklamasına gerek var mıdır?

Sadece mevcut tedavinizi devam ettirecek şekilde ilacınızın olması yeterlidir.

Koronavirüs pnömonisinden korunmak için pnömokok aşısı yaptırmalı mıyım?

Koronavirüsünde görülen pnömoniye karşı korumaz. Streptokok pnömonisine karşı korur.

Astımı olan kişilerde ateş ve öksürük belirtileri varsa ne yapılmalıdır?

Ateş ve öksürük belirtileriniz varsa, lütfen doktorunuzu arayın. Nezleniz yoksa, öksürüğünüz balgamsız ve kuru ise, bitkinlik varsa, kas ağrınız varsa Alo 184 ile temasa geçebilirsiniz.

Antihistaminikler bağışıklık sistemini zayıflatır mı?

Antihistaminikler bağışıklık sistemini baskılamamaktadır. Virüs ya da bakteriyel enfeksiyon olma şansınızı artıracaklarını düşünmek için hiçbir neden yoktur.

Alerji aşısı koronavirüsün bulaşma riskini artırır mı? İmmünoterapi tedavisi geciktirilebilir mi?

Alerji aşı tedavisi için kliniğe giderken maske takmanız faydalı olacaktır. Toplu taşıma kullanmamaya çalışın. Toplu taşıma kullanacaksanız maske takmanız faydalı olacaktır. Kliniğe geldikten sonra elinizi sabunlu su ile yıkayınız. Aşı yapıldıktan sonra diğer hastalar ile temas etmeyin. 30 dakika bekleme süresine uyun. Aşı süresini geciktirmek isterseniz bu durumun uygun olup olmadığını doktorunuza danışın. Aşı tedaviniz haftada bir yapılıyorsa bir hafta geciktirilebilir, ayda bir yapılıyorsa 3 hafta geciktirebilirsiniz.

Alerji aşısı yapıldıktan sonra 30 dakikadan az beklemek sorun yaratır mı?

Koronavirüs 19 nedeniyle aşı yapıldıktan sonra klinikte beklerken 30 dakikadan kısa süre beklemeniz uygun olmayacaktır. Çünkü her doz sonrası ciddi reaksiyon gelişme riski vardır. Bu nedenle gerekli önlemleri alarak 30 dakika bekleme süresine uymak gerekmektedir. Tedavi aralıklarını da aşının uygulanma periyotlarına göre hekiminize danışarak düzenleyebilirsiniz.

Anti IgE, Anti IL-5 gibi biyolojik ajanlar koronavirüs riskini artırır mı?

Anti IgE, Anti IL-5 gibi biyolojik ajanlar koronavirüsün bulaşma riskini artırmaz. Bu ajanlar immün sistemini olumsuz olarak etkilemez. Ara vermeye veya kesmeye gerek yoktur.

Polen alerjisine bağlı astım varsa nelere dikkat edilmelidir?

Astım hastalığı olanlarda genelde birlikte alerjik rinit ve göz alerjisi hastalığı da vardır. Polen alerjisine bağlı astım , alerjik nezle ve göz alerjiniz varsa bahar aylarında bazı önlemler almakta fayda vardır. Özellikle bu dönemde ağaç polenleri ilk çıkan polenlerdir. Ağaç polenlerine alerjiniz varsa ve burun kaşınmanız, hapşırmanız, nezleniz varsa mutlaka antihistaminik ve doktorunuzun önereceği burun spreylerini kullanın. Burnunuz ve gözünüz kaşındığında elinizin dış kısmı ile kaşımaya çalışın. Hapşırmanız olunca tek kullanımlık mendil kullanın veya kolun iç yüzüne öksürün.

Astımı olan hastalar koronavirüs için bağışıklık sistemini nasıl güçlendirebilir?

Bol bol sıvı ve taze meyve suyu tüketin. Mümkün olduğu kadar, az da olsa kırmızı et tüketin. Vitamin ve mineral takviyesi, bağışıklık sistemini kuvvetlendiren beta glukan, omega 3 balık yağı alabilirsiniz. Ayrıca her gün evde en az 20-30 dakika egzersiz yapın ve düzenli uyuyun. Güzel müzikler dinleyin ve hijyene önem verin. Moralinizi yüksek tutun. Bu uygulamalar sizi koronavirüsten korumada faydalı olacaktır.

Astımlı hastalar ateş düşürücü olarak hangi ilacı kullanmalıdır?

İbuprofen ve NSAİ ilaçlar ile ilgili koronavirüs için risk oluşturduğuna yönelik bilgiler olduğu için parasetamol içeren ateş düşürücülerin kullanılması daha faydalı olacaktır.

Astımlı hastaların burnunu sık aralıklarla tuzlu su ile temizlemesi virüsten korur mu?

Sık tuzlu su ile burun yıkamanın yeni tip koronavirüsünden koruduğuna dair bir bilgi yoktur. Basit soğuk algınlığına yakalanıldığında burun yıkama ile daha kolay geçeceğine dair bazı veriler olsa da bu yöntem enfeksiyonları etkilemez.

Sonuç olarak;

-Astımlı hastalar koronavirüs için çok ciddi risk taşımamakla birlikte yine de risk grubu içinde yer almaktadır.

-Astımı olan hastaların kortizon içeren sprey kullanmayı aksatmamaları gerekmektedir.

-Astımlı hastaların  alerji aşı  tedavilerine devam etmelerinde herhangi bir sakınca yoktur.

-Astım hastalarının biyolojik ajan olarak adlandırdığımız ilaçları  kullanmasında sakınca yoktur.

-Astımlı hastaların beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Bu doğrultuda vitamin, mineral, balık yağı ve beta glukan almanız faydalı olabilir.

-Polen alerjiniz varsa, burun kaşınması ve göz kaşınması söz konusuysa antihistaminik almanızda fayda vardır.

-Mümkün olduğunca evde kalın ve dışarı çıkmayın.

İçindekiler

Randevu ve Bilgi Formu