Bahar ayının gelmesiyle birlikte polen alerjisi olan kişilerde burun akıntısı, kaşıntı, tıkanıklık, hapşırma, gözlerde kızarma gibi şikayetler görülür. Yapmanız gereken bir alerji uzmanına gitmektir. Polen alerjisi birçok organı etkilediği için farklı doktorlara gitmek isteyeceksiniz fakat doğru teşhisi bir alerji uzmanı koyacaktır. Sizlere bu yazımızda polen alerjiniz varsa yapmanız gerektiğini yazdık.

İçindekiler

Polen Alerjiniz Varsa:

Bahar aylarının gelmesi ile birlikte burun akıntısı, kaşıntı, tıkanıklık, hapşırma gözlerde kaşıntı, kızarıklık şikayetleri başlar. Şikayetleri her sene artış gösterip zaman içinde öksürük, nefes darlığı, hırıltı gibi astım belirtileri ortaya çıkabilir.

Polen alerjisi belirtisi olan yetişkin hastaların alerji uzmanına gitmesinde fayda vardır. Polen alerjisi belirtileriniz varsa teşhisin konulması ve incelenmesi için alerji testlerinin yapılması gerekir.

Alerjik hastalıklardan birisi olan polen alerjisi diğer hastalıklarda olduğu gibi birçok organ üzerinde etkilidir. Burun akıntısı, tıkanıklık, hapşırma şikayetleri başladığında çoğu kez KBB hekimlerine gidilir. Fakat hastalık sadece burun ve boğaz ile sınırlı değildir. Gözlerde kaşıntı, sulanma olduğunda göz hekimlerine gidilir fakat alerji sadece gözlerimizde sınırlı kalmayacaktır. Nefes darlığı, hırıltı geliştiğinde astım tanısı ile göğüs hastalıkları tarafından veya yanında eşlik eden egzama, atopik dermatit şikayetleri için dermatoloji tarafından izlenir. Alerjik hastalıklarının tanısı ve tedavisinin alerji uzmanları tarafından yapılması bu yüzden çok önemlidir.

Alerjik hastalıkların hepsinde olduğu gibi doğru teşhisi konulursa doğru ilaçlar ile polen alerjisinin belirtileri kontrol altına alınabilir ve birçok hekime gitmek gerekmez. Alerji uzmanları tarafından hangi alerjenlere alerjisi olduğu ve nasıl tedavi edileceği ve alerji aşısı gerekip gerekmediği ortaya çıkarılır.