Sınav stresi ve heyecanı; tüm çocukları etkiliyor fakat alerjik çocukları, öksürük ya da astım krizine sokabiliyor. Polen alerjisi olanlar için de önlem alınmazsa sınav kabus haline gelebiliyor. LKS sınavına girecek olan alerjik çocuklar ve ailelerinin bu durum için dikkat etmesi gereken bazı noktalar oluyor.

İstanbul Alerji Doktorlarından, Çocuk Alerji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, LKS sınavına girecek olan alerjik çocuklara ve ailelerine tavsiyelerde bulundu. Sınav sabahı, polen alerjisine karşı güneş gözlüklerini, nefes açıcı spreylerini kullanmayı unutmamalarını söyledi.

En Sık Görülen Alerjik Hastalıklar: Astım ve Alerjik Nezle

Günümüzde alerjik hastalıkların çok yaygın görüldüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Ahmet Akçay, en sık görülen alerjik hastalıkların astım, alerjik nezle olduğunu söyledi. Alerjik hastalığı olanların hayat kalitesinin, hastalıklarının alevlenmesiyle çok fazla düştüğünü, örneğin astımı olanların gribal enfeksiyon ve alerjik oldukları alerjenlerle astım veya öksürük krizine girebildiğini ve başarılarını da etkilediğini belirtti.

Astım Hastalığınız İçin Dilekçe Verin

Sınav yönetmeliğine göre astım hastalığı olan öğrencilerin daha önceden öğrencinin velisi tarafından Milli Eğitim müdürlüğüne ve Rehberlik Araştırma Merkezine başvurması gerekiyor. Dilekçe ile birlikte hastalığı, kullandığı ilaçlar hakkında devlet hastanesi veya üniversitelerden rapor alarak bilgilendirme için başvuru yapılması gerekiyor. Daha önce başvuru yapılanlar için Milli Eğitim Müdürlüğü sınavın yapılacağı yerdeki öğretmenleri bilgilendiriliyor. Daha önceden başvuru yapılmışsa nefes açıcı ilaçlara izin verilebiliyor ve diğer öğrenciler ile aynı sınıfta sınava alınabiliyor. Öncesinde yine de Milli Eğitim Müdürlüğünce bilgilendirme yapılıp yapılmadığı bilgisinin sınav yapılan yerdeki öğretmenlerden alınmasında fayda var.

Sınav Yapılacak Sınıf Çok Önemli

Sınav yapılan sınıfların bir gün öncesinde temizlenmesi ve parfümsüz veya parfümü az temizlik malzemeleri kullanılması; temizlik sonrası sınıfın havalandırılması faydalı olur. Polen alerjisi olan çocukların etkilenmemesi için sınıfın akşam gün batımı sonrası havalandırılması ve sabahın erken saatlerinde pencerelerin kapatılması ve sınav boyunca pencerelerin kapalı tutulmasında fayda vardır.

Alerjik nezlesi olan öğrencilerin polen alerjisi varsa; polenlerin yoğun olduğu bu dönemlerde burun tıkanması, hapşırma ve nezlelerin arttırdığını , sınav başarılarını etkilediğini sözlerine ekledi.

LKS Sınavına Girecek Olan Alerjik Çocuklar İçin Tavsiyeler;

Öncelikle alerjik nezlesi ve astımı olanlar ilaçlarını düzenli olarak kullanmaları gerekiyorsa aksatmamalılar,
Polen alerjisi olanlar havaların sıcak olduğu zamanlarda pencerelerini akşama kadar açmamalı, gün batımı sonrası havalandırmalılar,
Alerjik nezlesi olan çocuklar; akşam ve sabah alerji şurupları yerine buruna sıkılan sprey formlu ilaçları alsınlar. Çünkü alerji şurupları sınav performansını etkileyebilir.
Sınava giderken burun spreylerini kullanmaları, güneş gözlüğü veya gözlük kullanıyorlarsa çıkarmamaları, lens yerine gözlük takmaları gerekir,
Sınava giderken burundan nefes alıp vererek polenlerin burun kıllarınca engellenmesi; otomobille gidilecekse otomobilin penceresinin kapalı tutulması faydalı olur.

Astımı Olanlar Strese Dikkat

Nefes sıkışması olmaması için öksürükleri varsa; sınav öncesi 2 kez nefes açıcı sprey kullanmaları iyi olabilir. Daha önceden raporla başvuru yapılmışsa; sınav zamanı öksürük veya nefes sıkışması olmuşsa 2 kez daha nefes açıcı sprey kullanmaları faydalı olur.
Sınav öncesi evde temizlik yapılmamalıdır, temizlik sırasında özellikle ev tozu mite alerjisi olanlar için risklidir.
Keskin kokulu parfümler ve evde keskin kokulu temizlik malzemeleri kullanmamalıdır.
Alerjik çocukların sigara dumanına maruz kalmamaları gereklidir.
Sonuç olarak alerjik çocukların özellikle sınav haftası dikkatli olmaları gereklidir.

Randevu ve Bilgi Formu