Yetişkinlerde alerjik rinit toplumda en yaygın görülen alerjik rahatsızlıklardandır. Kişinin bağışıklık sistemi duyarlanıp, diğer insanları rahatsız etmeyen bir çevresel alerjene reaksiyon göstermeye başlaması bu hastalığın alerjik boyutunu oluşturur. Burun kaşıntısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırık yakınmalarının varlığı da rinit (burun yangısı) olarak adlandırılır.

Alerjik rinit belirtileri mevsimsel veya yıl boyu yaşanabilir. Belirli bir ay veya mevsimde yakınmaları olan hastaların genellikle çimen, yabani ot ve/veya ağaç polenlerine ya da dış ortamda uçuşan küf sporlarına duyarlı olduğu görülmektedir. Yakınmaları yıl boyu tekrarlanabilen hastalarda ise etken genellikle ev tozu akarları, ev hayvanları veya ev içi küflerdir. Aynı kişide yakınmaların hem yıl boyu sürmesi hem de belirli mevsimlerde yoğunlaşması da mümkündür.

Alerjik rinit hastalarında burunla ilişkili tipik belirtilerin yanı sıra halsizlik, konsantrasyonda azalma, uyku bozuklukları, işe/okula gidememe, kaza riskinde artış gibi yaşam kalitesini etkileyen durumlar olabilir. Aynı alerjik duyarlanmaya bağlı olarak gözle ilişkili ve solunumsal yakınmalar eşlik edebilir.

Yetişkinlerde Alerjik Rinit Tanısı

Alerjik rinit tanısında prick testi önemli bir yer kaplar. Ayrıca kandan da alerji tayini yapılabilmektedir. Hastada alerjik rinite neden olan alerjen tespit edildiğinde bundan uzak kalmasını sağlayacak bazı koruyucu yöntemler önerilmesi mümkün olacaktır.

Alerjik Rinit Tedavisi

Alerjik rinit tedavisinde yakınmaların sıklığı ve yoğunluğuna göre muhtelif burun spreyleri ve ağızdan tabletler kullanılabilir. Bu ilaçların kullanım amacı burun kaşıntısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırık gibi yakınmaları baskılayarak hastayı rahatlatmaktır.

Alerjik duyarlanmayı tedavi etmek içinse alerjen imünoterapisi (alerji aşısı) kullanılabilir. Hastanın test sonuçlarına göre tespit edilen alerjenden kaçınmasına ve ilaçlarını kullanmasına rağmen yine de yakınmaları rahatsız edici düzeydeyse veya yan etkilerin nedeniyle ilaçları kullanamıyorsa veya sürekli ilaç kullanımından ziyade daha kalıcı bir çözüm arıyorsa bu tedavi yöntemi söz konusu olabilir. Alerji aşılarının bu konuda eğitimi ve deneyimi olan hekimlerin gözetiminde uygun merkezlerde yapılması gerekir. Alerji aşı tedavisinin başarı oranı oldukça yüksektir ve uzun süreli bir rahatlama sağlar.

Randevu ve Bilgi Formu