Doğumdan sonraki ilk günlerde birçok bebek midelerinden mukus kusar. Bu çoğunlukla, anne karnında yutulan amniyotik sıvının, sütü emmeye hazırlanırken bebeğin midesinin astarı tarafından üretilen mukusla karışan kalıntılarıdır. Bazen, bir bebeğin mukozası oldukça kalın olabilir ve bebek geçici olarak boğazının arkasına tıkayabilir. Bu, boğuluyormuş gibi görünmelerine ve muhtemelen yüzlerinde kırmızı veya maviye dönüşmelerine neden olabilir. Bebeğinizi dik oturtmak veya omzunuzun üzerine yerleştirmek genellikle mukusunu yutmasına veya tükürmesine yardımcı olacaktır.

Beslendikten sonra kusma

Bebeğiniz daha fazla miktarda süt aldığında, emzirme zamanı civarında sütün bir kısmını kusması çok normaldir. Bebeğiniz çok fazla veya sadece ara sıra kusabilir. Çoğu bebek, hayatlarının ilk 12 ayı boyunca çeşitli aşamalarda ‘ara ara’ kusma eğiliminde olacaktır. Bazı bebeklerin ise kusmasının nedeni reflü olacaktır. 

Bebeğinizin ağzından hafifçe taşan küçük ‘hassas’ kusmukları olabilir veya ağızdan ve burundan büyük bir fışkırtmayla kusabilirler. Bu tür bir kusmuk gözlemlemek, ebeveynleri endişelendirebilir. Yetişkinler ve daha büyük çocuklardan farklı olarak bebekler zahmetsizce kusarlar ve genellikle bundan rahatsız ya da sıkıntılı görünmezler.

Bebek kusmasının yaygın nedenleri

Bir bebeğin ilk haftalarda kusmasının en yaygın nedeni, bebeğinizin gazını çıkardığında sütün bir kısmının bir hava cebi ile gelmesidir. Bu tür kusma için diğer terim ‘pozisyon verme’dir. Emzirmeden hemen sonra süt çıkarsa, aşağı iniş şekline oldukça benzer sütlü bir sıvı görünür. Süt, beslenmeden bir süre sonra çıkarsa, genellikle kısmen sindirilir ve genellikle kesilmiş süt topakları bulunur. Kısmen sindirilmiş anne sütü güçlü bir kokuya sahip olma eğiliminde değildir, ancak formül süt genellikle olacaktır.

Bebeklerin sık kusmasının bir diğer nedeni de midelerinin üst kısmındaki (yemek borusu ile mide arasındaki) kas kapakçığının zayıf ve olgunlaşmamış olmasıdır. Yetişkinlerde, bu valf yiyecekleri yuttuktan sonra yiyecekleri aşağıda tutmak için sıkıca kapanır. Bir yetişkinin kusmasına izin vermek için bu valfi açmak çok fazla güç gerektirir. Bebekler için valf kapanır, ancak o kadar sıkı değildir. Arkasındaki hafif basınçla kolayca açılmaya zorlanabilir.

Sütün sindirilmesi ve ardından mide içeriğinin bağırsağa yönlendirilmesinin normal sürecinde, mide bir ‘büzülme’ eylemi gerçekleştirir. Bu kasılmalardan kaynaklanan basınç, sütü bebeğin yemek borusuna geri yükleyerek kusmaya zorlayabilir. Bu, bebeğin midesi ‘aşırı dolu’ olduğunda veya hafifçe bastırıldığında da olabilir. Örneğin, bebeği omzunuzun üzerine çok fazla yaslarsanız bebeğiniz kusabilir.

Sık kusan bebeklerin çoğu mutlu, sağlıklı ve kiloludur. Altı ay kadar sonra, bebeğiniz sonunda oturmaya başladığında ve dik pozisyonlarda daha fazla zaman geçirdiğinde, yerçekimi genellikle işleri aşağıda tutmaya yardımcı olacağından, kusma biraz azalacaktır.

Önemli Nokta

Bebeğinizin aşırı derecede kustuğundan endişeleniyorsanız, bebeğiniz hasta veya sıkıntılı görünüyorsa, tıbbi yardım almalısınız. Aşağıdaki belirtilerden herhangi biriyle birlikte kusma endişe verici olabilir ve bebeğinizin doktoruna gitmeniz yararlı olacaktır:

  • 24 saat içinde altıdan az ıslak beze sahip olmak,
  • Beslenmeye olan ilgiyi kaybetmek,
  • Uyuşuk olmak,
  • İshal olmak,
  • Ateş. 

Kusmuk çok rahatsız edici bir kokuya sahipse veya berrak, parlak sarı, turuncu veya yeşilimsi safra sıvısından oluşuyorsa doktorunuza başvurabilirsiniz. 

Bebek kusmuğunda kan olması

Doğumdan sonraki ilk birkaç gün içinde bebeğin az miktarda eski kan kusması olağandışı bir durum değildir. Bunun nedeni, bebeklerin doğum sırasında (ister vajinal doğum ister sezaryen olsun) sıklıkla kan yutmasıdır. Kusmuktaki kan genellikle koyu kırmızı veya kahverengi renktedir. Bu, bebeğinize zarar vermeyecek ve yavaş yavaş onun sisteminden geçecektir. Meme uçlarınız çatlamış ve/veya kanamışsa (genellikle bebeğin memeye yanlış yerleştirilmesinden dolayı hasar görmüşse) yenidoğanın kusmuğunda kan görülebilir. Bazen meme uçlarının derisi açıkça bölünmüş veya kırık görünmeyebilir, ancak bebeğin emmesiyle ilişkili bir miktar ağrı olabilir. Bebeğin kusmuğundaki kan, süte pembe veya koyu kırmızı bir leke verebilir veya koyu kahverengi çizgiler gibi görünebilir. Yine, kan bebeğinize zarar vermez, ancak meme ucunun daha fazla hasar görmesini önlemek için bebeğinizin emzirme ekini düzeltmeye bakmanız gerekebilir.