Yaz Tatilinde Alerji İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yaz Tatilinde Alerji İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Çocuklarımız yorucu bir okul döneminden sonra tatile girecekler. İstanbul Alerji Merkezi olarak hepsine güzel bir tatil diliyoruz. Fakat tatilin güzel geçmesi için bazı konuların bilinmesi ve dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu yazıda yaz tatilinde alerji için dikkat edilmesi gereken bazı noktalardan kısaca bahsedeceğiz.

Dikkat Edilecek Konular

-Tatile çıkmadan önce eğer daha önce tanı konulmuş izlenen bir hasta ise doktorunuzla görüşüp yaz için yapılması gerekenler ve ilaçlarının kullanımı konusunda bilgi almanız yararlı olacaktır. Kullanması gereken ilaçlar varsa onlara doktorunuzun düzenlediği şekilde devam edin, ilaçları kesildiyse tatile giderken daha önce kullandığı ilaçları yanınıza alın. Gerektiğinde tatil ortamında bulmanız zor olabilir.

-Özel otomobil ile tatile gidilecekse camlar kapalı tutulmalı ve klima kullanılmalıdır. Fakat arabanın kliması polen filtreli olmalı ve temizliği yapılmış olmalıdır.

-Tatile gidilen yerin ısı ve nem durumu, alerjen yoğunluğu farklı olacaktır. Çocuğunuzun alerjen duyarlılığına göre yer ve otel seçimine dikkat edilmelidir.

-Ev tozu akarı alerjisi olması durumunda halı bulunmayan oteller tercih edilmeli, eğer yazlıkta kalınacaksa uzun süreli kapalı kalması nedeniyle akar miktarı arttığı için eve girmeden önce temizletilmelidir.

-Polen alerjisi olması durumunda, polen yoğunluğunun düşük olduğu yerler tercih edilmelidir. Polenler sanılanın aksine sadece bahar aylarında değil, bitkilerin türüne göre yazın ve sonbaharda da bulunurlar. Çocuğunuzun duyarlı olduğu polen alerjisi varsa bu konudaki bilgileri doktorunuzdan almanız yararlı olacaktır.

-Besin alerjisi olan çocuklar için diyetin bozulmamasına dikkat edilmeli, otelde kalınacaksa bu konuda ilgililere bilgi verilmeli ve adrenalin oto-enjektörü(Acil durum iğnesi) bulundurulmalıdır.

-Evcil hayvan alerjisi varsa, evcil hayvan kabul etmeyen oteller tercih edilmelidir.

-Havuzlardaki yüksek klor oranları astımlı hastalarda atakları tetikleyebilir, alerjik egzamalı hastalarda ise cilt bulgularının kötüleşmesine neden olabilir. Bu hastaların denize girmesi veya klor kullanmadan dezenfekte edilmiş havuzları kullanması uygun olur. Havuzdan çıkar çıkmaz çocuğa duş aldırılmalı ve egzamalı ise nemlendiriciler sürülmelidir.

-Yaz tatilinde yaşanması mümkün olan bir sorunda güneş alerjisidir. Güneş, ciltte ve gözde reaksiyona neden olabilir. Bu nedenle güneş ışınlarının daha dik geldiği 10.00 ile 16.00 saatleri arasında güneşe çıkılmamalı, yüksek koruma faktörlü kremler,  şapka ve yaşı uygunsa güneş gözlüğü takılmalıdır.

-Yaz tatilinde karşılaşılan diğer bir sorunda böcek ve arı sokmalarıdır. Eğer çocuğunuzun daha önceden bildiğiniz arı alerjisi varsa arıları uzak tutacak önlemler alınmalıdır. Bunun için parfüm kullanılmamalı, parlak canlı renkler yerine açık renkli giysiler tercih edilmelidir. Acil durumlarda kullanılmak üzere adrenalin oto-enjektörü bulundurulmalıdır.

-Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda,  çocuk alerji uzmanınıza ulaşacak iletişim bilgilerini yanınızda bulundurmanız yararlı olacaktır.

Şimdiden Keyifli Tatiller…

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir