Çocuklarımız yorucu bir okul döneminden sonra tatile girecekler. İstanbul Alerji Merkezi olarak hepsine güzel bir tatil diliyoruz. Fakat tatilin güzel geçmesi için bazı konulara dikkat etmeniz sizin ve çocuğunuz için yararlı olacaktır. Bu yazımızda yaz tatilinde alerji için dikkat edilmesi gereken bazı noktalardan kısaca bahsedeceğiz.

Dikkat Edilecek Konular

-Tatile çıkmadan önce eğer daha önce tanı konulmuş izlenen bir hasta ise doktorunuzla görüşüp yaz için yapılması gerekenler ve ilaçlarının kullanımı konusunda bilgi almanız yararlı olacaktır. Çocuğunuzun kullanması gereken ilaçlar varsa bu ilaçlara doktorunuzun düzenlediği şekilde devam edin. İlaçlar kesildiyse tatile giderken daha önce çocuğunuzun kullandığı ilaçları yanınıza alın. Gerektiğinde tatil ortamında bulmanız zor olabilir.

-Özel otomobil ile tatile gidecekseniz camları kapalı tutun ve klima kullanın. Fakat arabanızın klimasının polen filtreli olmasına ve temizliğinin yapılmış olmasın dikkat edin.

-Tatile gidilen yerin ısı ve nem durumu, alerjen yoğunluğu farklı olacaktır. Çocuğunuzun alerjen duyarlılığına göre yer ve otel seçimine dikkat etmeniz yararlı olacaktır.

-Ev tozu akarı alerjisi olması durumunda halı bulunmayan otelleri tercih edin. Eğer yazlıkta kalacaksanız uzun süreli kapalı kalması nedeniyle akar miktarı arttığı için eve girmeden önce evin temiz olmasını sağlayın.

-Çocuğunuzda polen alerjisi varsa, polen yoğunluğunun düşük olduğu yerleri tercih edin. Polenler sadece bahar aylarında değil, bitkilerin türüne göre yazın ve sonbaharda da etrafta olabilirler. Çocuğunuzun duyarlı olduğu polen alerjisi varsa bu konudaki bilgileri doktorunuzdan almanız yararlı olacaktır.

-Besin alerjisi olan çocuklar için diyetin bozulmamasına dikkat edin. Otelde kalacaksanız ilgili kişileri çocuğunuzu alerjisi hakkında bilgilendirin; adrenalin oto enjektörünüzü yanınızdan ayırmayın.

-Çocuğunuzun evcil hayvan alerjisi varsa, evcil hayvan kabul etmeyen otelleri tercih edin.

-Havuzlardaki yüksek klor oranları astımlı hastalarda atakları tetikleyebilir, alerjik egzamalı hastalarda ise cilt bulgularının kötüleşmesine neden olabilir. Bu hastaların denize girmesi veya klor kullanmadan dezenfekte edilmiş havuzları kullanması uygun olur. Havuzdan çıkar çıkmaz çocuğunuza duş aldırın. Çocuğunuzun egzaması varsa havuzdan çıktıktan sonra çocuğunuza nemlendirici sürün.

-Yaz tatilinde çocuğunuzun yaşaması mümkün olan bir sorun da güneş alerjisidir. Güneş, ciltte ve gözde reaksiyona neden olabilir. Bu nedenle güneş ışınlarının daha dik geldiği 10.00 ile 16.00 saatleri arasında güneşe çocuğunuzu çıkarmayın; yüksek koruma faktörlü kremler,  şapka ve çocuğunuzun yaşına uygun güneş gözlüğü takmasını sağlayın.

-Yaz tatilinde karşılaşılan diğer bir sorun da böcek ve arı sokmalarıdır. Eğer çocuğunuzun daha önceden bildiğiniz arı alerjisi varsa arıları uzak tutacak önlemler almanız gerekir. Bunun için parfüm kullanmayın, parlak  ve canlı renkler yerine açık renkli giysiler tercih edin. Acil durumlarda kullanılmak üzere adrenalin oto-enjektörünü yanınızdan ayırmayın.

-Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda,  çocuk alerji uzmanınıza ulaşacak iletişim bilgilerini yanınızda bulundurmanız yararlı olacaktır.

Şimdiden Keyifli Tatiller…

Randevu ve Bilgi Formu