Verniks kazeoza, bebeğinizin cildinde koruyucu bir tabakadır. Beyaz, peynir benzeri bir madde olarak görünür. Bu kaplama, anne karnındayken bebeğin cildinde gelişir. Maddenin izleri doğumdan sonra ciltte görünebilir. Verniks kazeozanın rolünü anlamak için cildinizin çok fazla suya maruz kalmasına nasıl tepki verdiğini düşünün. Yüzdükten veya banyo yaptıktan sonra parmaklarınızın ve cildinizin kırışması uzun sürmez. Sıvılar, bebeklerin üzerinde aynı etkiye sahiptir. Unutmayın, bebeğiniz 40 hafta boyunca amniyotik sıvı içinde yüzer. Bu tabaka, doğmamış bir bebeğin cildini sıvıdan koruyan kaplamadır. Bu koruma olmadan bebeğin cildi anne karnında çatlar veya kırışır. Verniks kazeoza, bebeklerin doğumdan sonra yumuşak bir cilde sahip olmalarına katkıda bulunur. Ayrıca anne karnındayken bebeğinizin cildini enfeksiyonlardan korur. Doğum tarihinize yaklaştıkça bebeğinizin cildindeki verniks kazeoza miktarı azalır. Zamanında doğan bebeklerin cildinde bu maddeden olması normaldir. Prematüre bebekler, zamanında doğan bebeklerden daha fazla verniks kazeozaya sahip olma eğilimindedir.

Verniks Kazeoza Faydaları Nelerdir?

Verniks kazeozanın faydaları hamilelikle sınırlı değildir: Bu kaplama, doğum sırasında ve sonrasında da bebeğinize fayda sağlar. Doğumdan sonra bebeğinizin cildinde ne kadar az veya ne kadar madde kaldığına bakılmaksızın, verniks kazeozayı yenidoğanın cildinde mümkün olduğunca uzun süre tutmak yararlı olacaktır. Bu, ilk banyoyu geciktirmek anlamına gelir. Bu doğal koruyucunun faydaları aşağıdakileri içerir:

Antimikrobiyal özelliklere sahiptir

Yenidoğanların hassas bir bağışıklık sistemi vardır, bu da hastalıklara karşı daha duyarlı oldukları anlamına gelir. Emzirmek bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur, ancak bu tek seçenek değildir. Verniks kazeoza, yenidoğanı doğumdan sonra enfeksiyonlardan da koruyabilir. Bunun nedeni, kaplamanın antioksidanların yanı sıra anti-enfeksiyon ve anti-inflamatuar özellikler içermesidir.

Doğum kanalı yoluyla yağlama

Vernix caseosa, yalnızca rahimdeki sıvılar için koruyucu bir bariyer sağlamaz. Ayrıca doğum sırasında bebeğiniz doğum kanalından geçerken sürtünmeyi azaltabilir.

Bebeğin vücut ısısını düzenlemeye yardımcı olur

Hamilelik sırasında vücudunuz bebeğinizin vücut ısısını düzenlemede hayati bir rol oynar. Bir bebeğin doğumdan sonra kendi vücut ısısını düzenlemesi zaman alır. Bu nedenle bebeği battaniyeye sarmak ve konforlu bir oda sıcaklığını korumak önemlidir. Verniks kazeozanın bebeğin cildinde mümkün olduğu kadar uzun süre tutulması vücut ısısını doğal olarak dengeleyebilir.

Bebeğinizin cildini nemlendirir

Verniks kazeoza ayrıca doğumda ve doğumdan sonra daha yumuşak ve pürüzsüz bir cilde katkıda bulunur. Bu peynir benzeri madde bebekler için doğal bir nemlendiricidir, cildini kuruluktan ve çatlamadan korur.

Bebeğimin İlk Banyosunu Ertelemeli Miyim?

Bebeğinizin ilk banyosunun ne zaman olmasını istediğinizi seçme seçeneğiniz vardır. İlk banyonun doğumdan birkaç saat sonra, solunum ve sıcaklık sabit olduğunda yapılması standart bir uygulamaydı. İlk banyoyu geciktirmenin faydaları üzerine yapılan araştırmaların artmasıyla birlikte öneriler de değişiyor. Bazı kuruluşlar hala ilk banyodan önce en az iki saat geçmesini önermektedir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), doğumdan sonra ilk banyoyu yapmadan önce en az altı saat ve tercihen tam 24 saat beklemeyi önermektedir. 

Verniks Ciltte Çok Uzun Süre Kalabilir Mi?

Verniksin bebeğinizin cildinde kalmasına izin vermek için maksimum süre için bir öneri yoktur, ancak araştırmalar doğumdan sonraki 24 ila 48 saat arasında tam faydaya ulaşıldığını göstermektedir.

İlk banyoyu ertelemeyi seçerseniz, doğumdan itibaren bebeğin cildinde kalan kan veya amniyotik sıvıyı temizlemek için bir hemşireden nemli, yumuşak bir bez kullanmasını isteyebilirsiniz. Ancak amniyotik sıvıda mekonyum karışımı varsa yenidoğan bebeğinize banyo yaptırmayı erteleyemezsiniz. Mekonyum bebeğinizin ilk dışkısıdır. Hamilelik sırasında bebeğinizin bağırsaklarını kaplayan kalın, yeşil bir maddedir.

Randevu ve Bilgi Formu