Çocuklarda Alerji

Alerji Nedir? Alerji çevremizde bulunan çeşitli alerjenlerin vücuda girerek, anormal tepki oluşturmasına denilir. Alerji, hafif bir kaşıntı ile kendini gösterebildiği gibi, nadiren ölümcül olabilen alerjik şok şeklinde de kendini gösterebilmektedir.

Alerjinin Asıl Nedeni Genetiktir

Alerji nedenlerinin başında genetik gelmektedir. Anne veya babada alerjik bir hastalık varsa, çocukta alerjik hastalık gelişme olasılığı %30 ile %50 arasındadır. Hem anne hem babada alerjik hastalık varsa, çocukta alerjik hastalık gelişme oranı %50 ile %80 arasında değişmektedir. Alerjiye neden olan genler çocuğa taşınabilmektedir. Bu nedenle alerjinin temeli genetiktir.

Ailesinde Alerji Hastalığı Olmayanda Da Alerji Olabilir

Alerji, sadece ailesinde alerji hastalığı olanlarda olmaz. Bazen ailesinde alerji hastalığı olmayanlarda da, çevresel faktörlere bağlı alerji gelişebilir.

Alerji Nedeni Olarak Çevresel Faktörler

Alerji Nedir? Çevremizde, alerjiye neden olabilen birçok etken vardır. Bu nedenlerin başında, çevremizde bulunan alerjenler gelmektedir. Alerjenler, bölgeden bölgeye değişkenlik göstermektedir. Özellikle deniz kenarında olan şehirlerde, en önemli alerjenler, ev tozu içinde bulunan mite’lardır. Kurak bölgelerde ise polenlerdir. Bunun dışında çevremizde bulunan küfler, evcil hayvan alerjenleri, besinler ve ilaçlar belli başlı alerjenlerdir.

Alerji Hastalıkları Nelerdir?

Alerji hastalıkları denilince; astım, alerjik rinit, egzama, besin alerjileri, böcek alerjileri, temas alerjileri, ürtiker, alerjik şok, mastositoz belli başlı alerji hastalıklardır.

Sonuç Olarak;

  • Alerji, özellikle genetik yatkınlığı olanlarda çevremizde bulunan alerjenlerin, vücudumuzda anormal tepki oluşturmasına denilir.

Prof. Dr. Ahmet Akçay