Sevgililer Günü, sevdiklerinizin ayaklarını yerden kesecek kadar mutlu etmesi için “büyük harcama” dürtümüzü ortaya çıkarmaktadır. Ancak bazı hediyeler alerji ve astım belirtilerine neden olabilir. Bu nedenle de sevdiklerinizi korumak için alerjiyi tetikleyecek hediyelerden kaçınmak çok önemlidir. Peki, alerjiyi tetikleyen hediyelerden nasıl kaçınabiliriz? İstanbul Alerji olarak bu makaleyi sevdiklerinizi alerjiden korumanız için kaleme aldık.

Bu yıl sevgilinizi etkilemek istiyorsanız, sevgilinizin hapşırma ve akciğerlerinde hırıltıya neden olan hediyelerden kaçının. Sevgilinizin alerjisini biliyorsanız ve alerjisine dikkat ederek hediye alırsanız sevgilinizin kalbi sizin için daha farklı atabilir.

İstanbul Alerji Sevgililer Gününde kaçınmanızı önerdiği beş önerisi var.

Besin Alerjisine Dikkat Edin

Gizemli bir hediye almak istiyorsunuz ve bu hediyeyi çikolata veya şekerleme ile süslemek istiyorsanız sevgilinizin besinlere karşı alerjisi olmadığından emin olmanız gerekir.  Sevgilinizin besin alerjisi olduğunu biliyorsunuz ama ne olduğunu bilmiyorsanız besin alerjisi gelişme riski var demektir. En sık besin alerjisine neden olan besinler yumurta, süt, yer fıstığı, kuruyemişler, balık, kabuklu deniz ürünleri, buğday, soyadır. Çikolatalarda yumurta veya kuru yemiş olma olasılığı yüksek olduğu için sevgililer gününde çikolata veya pasta bulunan hediyelerden kaçınmanızı tavsiye ediyoruz.

Astım Krizi Hayalinizi Olumsuz Etkilemesin

Şömine karşısında romantik yemek her türlü duman, astımı olan kişiler için yaygın bir tetikleyicidir. Bu nedenle sevgilinizin alerjik nezle veya astımı varsa, şömineli bir ortamda veya mum ışıklı kokulu mumlarla romantik yemek yerine led ışıklı mumları tercih edebilirsiniz. Koku ve dumanın astımı olan sevgilinizi astım krizine maruz bırakabileceğini unutmayın.

Keskin Kokular Alerjiyi Tetikleyebilir 

Parfüm alırken alerjisi ve astımı olanlar için, aşırı keskin kokulu bir parfüm almak sevgilinizde astım veya alerjik nezle varsa alerjik hastalık belirtilerini ortaya çıkarabileceği için gününüz zehir olabilir. Bazı insanlar çok keskin kokulardan etkilenirken astım ve alerjik nezleli olanlar hafif kokulu parfümlerden bile etkilenebilirler. Parfüme bağlı baş ağrısı, hapşırma, gözlerde sulanma ve burun akıntıları görülebilir. Sevgilinizin parfüme karşı alerjisi varsa parfüm iyi bir hediye olmayacaktır.

Alerji Yapmayan Çiçekler Tercih Edin

Çiçek hediyesi alacaksak özellikle kokusu yoğun olan çiçekler alerjik reaksiyonları tetikleyebilir. Özellikle polen alerjisi olanlarda polen içeriği fazla olan papatya ve altın başak içeren buketlerden uzak durun. Kokulara hassasiyetiniz yoksa gül buketi tercih edilebilir. Çünkü gülde polen içeriği daha azdır.

Toz, Küf ve Evcil Hayvanlara Dikkat

Sevgilinizin ev tozu akarı, evcil hayvan tüyüne veya küfe alerjisi varsa otel seçiminize dikkat etmelisiniz. Çünkü ev tozu akarına karşı önlem alınmamış ve hava temizleme sistemi iyi çalışmayan bir otel odası gecenizin kötü geçmesine neden olabilir. Ev tozu akarı alerjisi veya küf alerjisi olanlar için eviniz daha iyi olabilir. Toz akarları, küf, hamam böceği veya evcil hayvan tüyü alerjisi olanlarda eviniz temiz olmadığında astım belirtileri ortaya çıkabilir. Hava filtrelerinizi üç ayda bir değiştirin ve HEPA filtreleri kullanmayı tercih edin. Toz akarlarından kurtulmak, toz ve evcil hayvan tüylerini temizlemek için kuvvetli vakumlu elektrik süpürgelerini tercih edebilirsiniz.

Bu sevgililer gününde alerjinin sorun olmasını istemiyorsanız ve romantik geçmesini istiyorsanız sevgilinizin besin alerjisinin ve astım hastalığının olup olmadığından emin olmanızda fayda var. Sevgilinizin alerjisi veya astımı varsa alerji uzmanı size ve sevdiklerinize alerji tetikleyicilerinden uzak durmanız konusunda yardımcı olabilir.

Alerji uzmanları, alerjilerinizi ve astımınızı kontrol altına almanıza yardımcı olmak için özel olarak eğitim almışlardır. Bu nedenle alerji uzmanınız sevgilinizle ve sevdiklerinizle alerjiden uzak bir gün geçirmenizde size yardımcı olabilir.  

Benzer Yazılar

Randevu ve bilgi için.

İletişime geçin (0850) 433-9393

İletişim