Oruç ve Alerji

Oruç ve Alerji

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte özellikle alerjisi olanlar oruç ve alerji konusu hakkında kafalarında birçok sorunun cevabını merak etmeye başladı. Hangi ilaçlar orucu bozar? Hangisi bozmaz? Alerji aşısı orucu bozar mı? Bu gibi birçok sorunun cevabını vermek için bu makaleyi sizler için yazdık.

Oruç ve Astım

Astım hastalığı olanlarda öksürük önemli bir belirtidir. Balgam koyu kıvamdadır ve çıkarmak zordur. Özellikle astım krizi döneminde bronşlar dar olduğu için balgam çıkarmak zorlaşmaktadır.

Oruç döneminde su kaybı fazla olduğu için balgam daha da koyulaşır ve bu nedenle de öksürük krizleri artabilmektedir. Astım hastalığı olanlar öksürük krizleri olduğu dönemde oruç tutmamaları ve öksürük olmadığı dönemlerde de bol su içmeleri faydalı olacaktır.”

Astım ilaçları ve aşılar orucu etkiler mi?

Astım ilaçlarından sprey ve buhar şeklinde kullanılanların orucu bozmadığını, oruç tutan astım hastalarının düzenli olarak kullanmaları gereken sprey tarzında ilaçları varsa kullanmaya devam etmeleri uygundur.

Alerji aşısı orucu bozar mı?

Astım, alerjik nezlesi, arı alerjisi olan hastalar alerji aşısı kullanıyorsa devam ettirmelidir. Alerji aşılarının orucu bozmadığı bilinmektedir.
Bu nedenle alerji aşıları kullananlar alerji aşılarını yaptırmaları ve özellikle sabah saatlerinde yaptırmaları daha uygun olacaktır. Çünkü vücudun su miktarı ilerleyen saatlerde azalması nedeniyle alerji aşılarına yan etki riski artacağı için sabah erken saatlerde alerji aşılarının yapılması uygun olacaktır.

Alerji aşılarından dilaltı kullanılan veya enjeksiyon tarzında uygulanan aşılar orucu bozmaz. Enjeksiyon tarzındaki aşılar sabah saatlerinde alerji uzmanı tarafından yapılması ve gözlem altında yarım saat tutulması uygun olacaktır. Dilaltı aşılar evde uygulanabildiği için akşam saatlerinde de uygulanabileceği için akşam saatlerinde tercih edilmesi uygun olabilir.”

Alerji testleri orucu bozar mı?

Alerji testleri orucu bozmaz. Alerji testi oruç tutarken de yapılabilir. Alerji testinin sabah saatlerinde yapılması daha uygun olacaktır.

Solunum testleri orucu bozar mı?

Solunum testleri orucu bozmaz. Bu nedenle oruç tutarken de solunum fonksiyon testleri yapılmasında sakınca yoktur.

Astım ve Reflü

Astım hastalarında reflü sıklığı fazladır. Astım ilaçları reflü gelişmesine neden olabildiği gibi reflü de astım hastalığı belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle astım hastalığı olanların özellikle reflüyü artıran portakal, mandalina gibi asitli meyvelerin, domatesin, kafein içeren gıdaların, çikolataların, yağlı gıdaların, baharat, acı, turşu, nane gibi gıdaların mümkün olduğunca kaçınmaları veya az tüketmeleri faydalı olabilir. Reflüye karşı diğer önlemler de sahurda reflüyü artıran gıdalardan kaçınmada daha titiz davranılması ve yemekten sonra hemen yatılmaması, yatıldığı zaman da 45 derece eğimli olarak yatılması faydalı olacaktır.

Sonuç olarak;

  • Astım hastalığı olanların astım krizi olduğu dönemde oruç tutulması uygun değildir.
  • Astım hastaları iftar sonrası ve sahurda bol su içmeleri faydalı olur.
  • Astım hastaları reflü yapan gıdalardan uzak durmalıdırlar.
  • Astım hastalığı tedavisinde kullanılan sprey ilaçlar orucu bozmaz.
  • Astım hastalığı için yapılan alerji aşıları orucu bozmaz.
  • Astım hastalığının teşhisi için alerji testleri, solunum fonksiyon testleri orucu bozmaz.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir