Ramazan ayının gelmesiyle birlikte özellikle alerjisi olanların oruç ve alerji konusu hakkında kafalarında birçok soru birikti. Hangi ilaçlar orucu bozar? Hangisi bozmaz? Alerji aşısı orucu bozar mı? Bu gibi birçok sorunun cevabını vermek için bu makaleyi sizler için yazdık.

Oruç ve Astım

Astım hastalığı olanlarda öksürük önemli bir belirtidir. Balgam koyu kıvamdadır ve çıkarmak zordur. Özellikle astım krizi döneminde bronşlar dar olduğu için balgam çıkarmak zorlaşmaktadır.

Oruç döneminde su kaybı fazla olduğu için balgam daha da koyulaşır ve bu nedenle de öksürük krizleri artabilir. Astım hastalığı olanların öksürük krizlerinin olduğu dönemde oruç tutmamaları ve öksürük olmadığı dönemlerde de bol su içmeleri faydalı olacaktır.

Astım ilaçları ve aşılar orucu etkiler mi?

Astım ilaçlarından sprey ve buhar şeklinde kullanılanlar orucu bozmamaktadır. Oruç tutan astım hastalarının düzenli olarak kullanmaları gereken sprey tarzında ilaçları varsa kullanmaya devam etmeleri uygundur.

Alerji aşısı orucu bozar mı?

Astım, alerjik nezle, arı alerjisi olan hastalar alerji aşısı kullanıyorsa devam etmelidir. Alerji aşılarının orucu bozmadığı bilinmektedir.
Bu nedenle alerji aşıları kullananların alerji aşılarını yaptırmaları ve özellikle sabah saatlerinde yaptırmaları daha uygun olacaktır. Çünkü vücudun su miktarının ilerleyen saatlerde azalması nedeniyle alerji aşılarına yan etki riski artacağı için sabah erken saatlerde alerji aşılarının yapılması uygun olacaktır.

Alerji aşılarından dilaltı kullanılan veya enjeksiyon tarzında uygulanan aşılar orucu bozmaz. Enjeksiyon tarzındaki aşıların sabah saatlerinde alerji uzmanı tarafından yapılması ve gözlem altında yarım saat tutulması uygun olacaktır. Dilaltı aşılar evde uygulanabildiği için akşam saatlerinde de uygulamamanın tercih edilmesi uygun olabilir.

Alerji testleri orucu bozar mı?

Alerji testleri orucu bozmaz. Alerji testi oruç tutarken de yapılabilir. Alerji testinin sabah saatlerinde yapılması daha uygun olacaktır.

Solunum testleri orucu bozar mı?

Solunum testleri orucu bozmaz. Bu nedenle oruç tutarken de solunum fonksiyon testleri yapılmasında sakınca yoktur.

Astım ve Reflü

Astım hastalarında reflü sıklığı fazladır. Astım ilaçları reflü gelişmesine neden olabildiği gibi reflü de astım hastalığı belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle astım hastalığı olanların özellikle reflüyü artıran portakal, mandalina gibi asitli meyvelerden, domates, kafein içeren gıdalardan, çikolatadan, yağlı gıdalardan, baharat, acı, turşu, nane gibi gıdalardan mümkün olduğunca kaçınmaları veya az tüketmeleri faydalı olabilir. Reflüye karşı diğer önlemler de sahurda reflüyü artıran gıdalardan kaçınmada daha titiz davranılması ve yemekten sonra hemen yatılmaması, yatıldığı zaman da 45 derece eğimli olarak yatılması faydalı olacaktır.

Sonuç olarak;

  • Astım hastalığı olanların astım krizi olduğu dönemde oruç tutmaları uygun değildir.
  • Astım hastalarının iftar sonrası ve sahurda bol su içmeleri faydalı olur.
  • Astım hastaları reflü yapan gıdalardan uzak durmalıdır.
  • Astım hastalığı tedavisinde kullanılan sprey ilaçlar orucu bozmaz.
  • Astım hastalığı için yapılan alerji aşıları orucu bozmaz.
  • Astım hastalığının teşhisi için yapılan alerji testleri, solunum fonksiyon testleri orucu bozmaz.